Smart Hello Kitty

Kim jest Hello Kitty z pewnością wie każda mama. Motyw białej kotki z czerwoną kokardą pojawia się przecież wszędzie - od ekranów telewizorów poczynając, poprzez gadżety szkolne, ubrania, torebki, na autach kończąc.

Smart Fortwo z okleiną Hello Kitty
fot. Sanrio

Popularna bohaterka filmów animowanych i gier komputerowych gościła już na puszce oleju silnikowego i karoseriach samochodów marki Daihatsu i Mitsubishi, a nawet, co ciekawe, na niektórych egzemplarzach Ferrari! Tym razem propozycja od amerykańskiego oddziału Smarta, czyli model Fortwo w wersji Hello Kitty. Barwny i wesoło oklejony Smart dostępny w różnych kombinacjach kolorystycznych zagości na wielu imprezach jubileuszowych z okazji 50-lecia istnienia japońskiej firmy Sanrio, będącej twórcą postaci Hello Kitty. W sumie firma zaoferuje 22 częściowych lub pełnych oklein do Smarta.

Z pewnością amerykańskie dzieciaki będą zachwycone, gdy takim samochodem mamy podwiozą ich do szkoły. Zwłaszcza, że za oceanem zdecydowanie brakuje tak beztrosko polakierowanych aut. 

Dołącz do fanów tej wersji Smarta na Facebooku. 

W ciągu 15 miesięcy Smart planuje wejść na rynek USA z 5-drzwiowym modelem, bazującym na płycie podłogowej Nissana.

Najnowsze

Niezwykła historia właścicielki Mercedesa 190 D – galeria

Historia to niezwykła, bo pani Dagmara przez 25 lat użytkowała zakupionego jako nowego Mercedesa 190 D, a gdy nadeszła smutna chwila oddania go do remontu okazało się, że polski importer stanął na wysokości zadania i spełnił obietnicę złożoną kobiecie przed laty przez sprzedawcę tego modelu.

fot. Mercedes

Kilka dni temu w Ociążu koło Kalisza, pani Dagmara Albrecht odebrała swojego czerwonego 190 D z 1985 roku po remoncie wykonanym na koszt polskiego importera Mercedes-Benz Polska. Dlaczego zapłacono za odrestaurowanie tego egzemplarza? Otóż pani Albrecht jest pierwszym właścicielem samochodu, który nabyła 25 lat temu w Warszawie, kiedy jeszcze nie było oficjalnego przedstawicielstwa marki ze Stuttgartu. Usłyszała wówczas, że jeśli po 25 latach będzie nim nadal jeździła, otrzyma specjalną gratyfikację. Teraz odebrała swój samochód, który po remoncie wygląda zupełnie jak nowy. 

– Do biura handlowego sprzedającego Mercedesy trafiłam 25 lat temu przez przypadek. Mój poprzedni samochód został zniszczony na skutek wypadku, a ja jako osoba aktywna potrzebowałam pilnie własnego środka transportu. Chciałam kupić nowy samochód, dlatego udałam się do biurowca Intraco, w którym kiedyś mieściły się przedstawicielstwa różnych producentów samochodów. Na biuro Mercedesa trafiłam przez przypadek i zasługą handlowca było, że sprzedał mi wówczas samochód „od ręki”. Jeden z niemieckich taksówkarzy zrezygnował wówczas z zakupu czerwonego 190 D. Mercedes ten już po 10 dniach był w Warszawie, a ja po kolejnych dwóch tygodniach miałam go do swojej dyspozycji. Z momentu odbioru auta pamiętałam słowa handlowca, który mówił, że jeżeli będę jeździła tym samochodem przez 25 lat, otrzymam od Mercedesa specjalną gratyfikację. 

Stan auta przed remontem wołał o pomstę do nieba.
fot. Mercedes

Przesiadka do Mercedesa dała mi poczucie niesamowitej wygody. W życiu bardzo sobie cenię komfort, również podróżowania. Mercedes spełnił moje oczekiwania. Przez pierwsze lata starałam się go oszczędzać i dbać najbardziej, jak się da. Świadczy o tym fakt, że przez te wszystkie lata przejechałam niewiele ponad 200 tysięcy kilometrów. Szybko się jednak przekonałam, że mój Mercedes to auto uniwersalne. Odkryłam, że mogę nim przewozić różne rzeczy. Pamiętam m.in. jak po aukcji w ambasadzie amerykańskiej przewoziłam na dachu meble. Wysokość załadunku co najmniej dwukrotnie przewyższała wysokość samego samochodu, a ja takim załadunkiem wywołałam niemałą sensację na ulicach Warszawy. Przez kolejne lata Mercedes otrzymywał kolejne użytkowe zadania, a ja też niestety coraz mniej przykładałam się do serwisowania. W tym roku nadal jeździł niezawodnie, ale jego stan pozostawiał już sporo do życzenia. W maju przypomniałam sobie słowa handlowca – akurat mijało 25 lat od zakupu – i zgłosiłam się do Mercedesa! Najpierw prowadziłam mało konkretną rozmowę z centralą za granicą, ale później dzięki mojemu przyjacielowi sprawą zainteresował się Mercedes-Benz Polska. Firma dotrzymała obietnicy sprzed 25 lat i to w sposób, jaki się nie spodziewałam. Mogę się dziś cieszyć z samochodu, który wygląda zupełnie jak nowy! – mówi Dagmara Albrecht. 

Siedzenia po 25 latach nieco się zużyły…
fot. Mercedes

– Kiedy pani Dagmara Albrecht opowiedziała nam historię swojego Mercedesa stwierdziliśmy, że nie znamy polskiego klienta, który posiadałby równie wiekowego Mercedesa od nowości, tylko w jednych rękach. Smaczku dodawał fakt, że „190-tka” była cały czas w użytkowaniu i nie sprawiała większych problemów. Choć patrząc na ten samochód przed remontem chciałoby się powiedzieć, że to auto nie powinno być w stanie jeździć. Zaproponowaliśmy pani Dagmarze, że doprowadzimy jej ulubionego Mercedesa ponownie do czasów świetności, zapewniliśmy mobilność za pomocą nowych modeli, a na miejsce remontu wybraliśmy naszego ubiegłorocznego najlepszego dilera w Polsce, jednego z sześciu najlepszych w całej Europie – mówi Paweł Miszkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Mercedes-Benz Cars. 

Mercedes 190 D z 1985 roku po remoncie.
fot. Mercedes

– W naszej firmie restaurowaliśmy już kilka starych samochodów, ale jeszcze nie mieliśmy takiego wyzwania z autem w podobnym stanie. Prace nad Mercedesem pani Dagmary rozpoczęliśmy pod koniec lipca. Jak na skalę restauracji tempo robót było bardzo duże. Na szczęście mogliśmy skorzystać z własnej blacharni i lakierni. W związku z tym, że samochód rozebraliśmy do ostatniej śrubki, mogliśmy pozwolić sobie na kilka ingerencji w pierwotną kompletację. W „190-tce” po remoncie występuje kilka zmian. Stylistycznie auto wyróżnia się tzw. szeroką listwą, zmodyfikowanymi zderzakami oraz aluminiowymi felgami, oczywiście z okresu produkcji auta. Obręcze obute są w nowe opony, homologowane do Mercedesa, dzięki uprzejmości firmy Continental, stałego dostawcy opon do większości Mercedesów (Continental 185/65R15 88T M0 TS810 – M0 = homologacja do Mercedesa). Ponieważ pani Dagmara jeździ swoją 190 D na codzień, domontowaliśmy w samochodzie prawe lusterko, którego fabrycznie nie było, a które ułatwi znacznie poruszanie się samochodem w Warszawie. Słyszeliśmy, że pani Dagmara lubi spędzać wakacje nad morzem. Ucieszy zapewne ją wiadomość, że od dziś będzie mogła korzystać z kolejnego elementu wyposażenia, którego wcześniej nie było – z szyberdachu – mówi Andrzej Garcarek, współwłaściciel stacji Auto Partner J. i A. Garcarek. – Życząc pani Dagmarze kolejnych, bezproblemowych kilometrów zalecam konserwację samochodu przynajmniej co dwa lata, żeby utrzymywał swój stan świetności – kontynuuje Andrzej Garcarek. 

Także wnętrze pachnie nowością.
fot. Mercedes

– W trakcie remontu samochodu jeździłam czterema różnymi nowymi modelami Mercedesa, z których najbardziej przypadły mi do gustu C 220 CDI i GLK 350 CDI. Oba w odróżnieniu od mojego auta, posiadają automatyczną skrzynię biegów i niestety trochę przyzwyczaiłam się do tego komfortu – mówi śmiejąc się Dagmara Albrecht. 

– Historia p. Dagmary Albrecht zainspirowała nas do kolejnego projektu, który ogłosimy w ciągu kilku dni – dodaje Paweł Miszkowski. 

Mercedes-Benz W 201 (190) był produkowany w latach 1982-1993. Na drogi wyjechało niemal 1.9 miliona egzemplarzy tego modelu z silnikami o mocach od 73 KM w modelu wysokoprężnym, do budzących szacunek w tamtych czasach 235 KM w sportowej wersji benzynowej. „190-tka” została zastąpiona przez Mercedesa Klasy C W 202. W 2009 r. Mercedes-Benz zaprezentował współczesną wariację „190-tki” z najnowszym, czterocylindrowym silnikiem diesla o mocy 204 KM i 500 Nm, który można znaleźć w najnowszej Klasie C W 204. Dla porównania, silnik diesla o niemal identycznej pojemności dostarczał w latach osiemdziesiątych zaledwie 37% mocy współczesnej jednostki napędowej Mercedesa, która w 2009 r. dostała tytuł Międzynarodowego Silnika Roku.

Najnowsze

W jasnym Ci do twarzy

Jesień i zima to okres znacznego pogorszenia warunków drogowych. Ze względu na wcześnie zapadający zmrok i gorszą widoczność, osobami w szczególnym niebezpieczeństwie są piesi, których o tych porach roku znacznie trudniej dostrzec.

Choć w modzie na sezon jesienno-zimowy dominują szarości i czernie, specjaliści przekonują, że ze względu na bezpieczeństwo najbardziej odpowiednie są jasne kolory.

fot. Motocaina

Ciemny płaszcz odbija zaledwie 5% światła, podczas gdy ta sama część garderoby w kolorze jasnym odbija je już w około 80%.* Ta informacja jest szczególnie istotna nie tylko dla osób, które jesienną
i zimową porą często poruszają się poboczami, ale także dla wszystkich, którzy korzystają z przejść dla pieszych. Pogorszenie warunków atmosferycznych i związana z tym ograniczona widoczność wpływają na wzrost potrąceń pieszych, którzy szczególnie teraz stają się mniej widoczni. Wybór odpowiedniego koloru płaszcza czy kurtki może bezpośrednio wpływać na zwiększenie bezpieczeństwa. W ubiegłym roku w wypadkach określanych jako najechanie na pieszego zginęło blisko 1 500 osób, a ponad 11 tysięcy zostało rannych.** 

Pieszy, zakładając jasne ubrania zwiększa prawdopodobieństwo, że zostanie dostrzeżony przez nadjeżdżającego kierowcę odpowiednio wcześnie, dając mu tym samym więcej czasu np. na ograniczenie prędkości i bezpieczne hamowanie. Jeżeli kierowca zauważy pieszego w ostatniej chwili, szanse na uniknięcie tragedii są minimalne. Ponieważ pieszy nie jest niczym chroniony, w starciu z samochodem jadącym nawet z niewielką prędkością narażony jest na poważne, często śmiertelne urazy. 

Optymalnym i najlepszym rozwiązaniem jest noszenie przez pieszych specjalnych elementów odblaskowych, takich jak kamizelki, smycze i opaski. Jednak jeśli nie jest to możliwe, warto pamiętać
o zasadzie, że im jaśniejszy jest kolor ubrania pieszego tym większe szanse na jego bezpieczeństwo. 

Będąc pieszym, podczas pogorszonej widoczności pamiętaj o:

– noszeniu ubrań w jasnych kolorach, które odbijają więcej światła niż ciemne;

– jasnych dodatkach do ciemnych ubrań (szalik, czapka, torebka);

– noszeniu elementów odblaskowych;

– ostrożnym przechodzeniu przez jezdnię, nawet jeśli pozwala ci na to zielone światło;

– unikaniu słuchania muzyki w słuchawkach, np. idąc poboczem;

– poruszaniu się prawidłową stroną pobocza. 

Źródła:
* Trygg Trafikk – The Norwegian Council for Road Safety
** www. policja.pl
Szkoła Jazdy Renault

Najnowsze

Mateusza Korbacza

Najnowsze

Nowa era Saaba

Nowa era Saaba obfituje w pozytywne wydarzenia. Nawet najwięksi fani szwedzkiej marki nie spodziewali się tylu ciekawych i ważnych wydarzeń następujących jedno po drugim, i to już po kilku miesiącach od odzyskania przez Saab Automobile AB niezależności.

Saab 9-4X – nowinka koncernu z Trollhättan.
fot. Saab

W ostatnich tygodniach:
– Saab powołał nową spółkę projektującą i produkującą elektryczne układy napędowe 4×4,
– Saab podpisał z BMW umowę na dostawę silników do modeli kolejnej generacji,
– Victor Muller, prezes spółki, został uznany przez „Automotive News” przedsiębiorcą roku,
– popyt na Saaby w Szwecji osiągnął rekordowy poziom,
– Erik Carlsson obchodził 50. rocznicę zwycięstwa w Rajdzie Wielkiej Brytanii. 

W przyszłym roku Saab wprowadzi na światowe rynki dwa całkowicie nowe modele – Saaba 9-5 SportKombi oraz dużego crossovera Saaba 9-4X.

Ale po kolei…  

Jednostki BMW w Saabach? To dobrze wróży.
fot. Saab

e-AAM Driveline Systems – nowa spółka Saaba i AAM
Ponad miesięc temu Saab Automobile i American Axle Manufacturing powołały do życia spółkę joint-venture o nazwiee-AAM Driveline Systems”, z siedzibą w Trollhättan, która ma projektować, wytwarzać i wprowadzać na rynek elektryczne układy napędowe wszystkich kół oraz systemy hybrydowe. Spółka będzie też oferować specjalistyczną wiedzę oraz zaawansowane technologicznie produkty innym producentom samochodów na całym świecie. Napędy będą stosowane od 2012 roku w kolejnych generacjach Saabów – chodzi o ograniczenie do minimum ewentualnych zmian w architekturze konstrukcji samochodów. 

 


Saab Automobile i BMW zawierają porozumienie w sprawie dostawy silników
Pod koniec września Saab Automobile i BMW zawarły kontrakt na dostawę silników do modeli Saaba nowej generacji. W ramach umowy od 2012 roku BMW będzie dostarczał Saabowi 4-cylindrowe, turbodoładowane, benzynowe jednostki o pojemności 1.6 litra. Półoficjalnie mówi się, że współpraca z niemieckim producentem może być znacznie szersza i obejmować między innymi wykorzystanie wspólnych płyt podłogowych. 

Erik Carlsson obchodzi 50. rocznicę zwycięstwa w RAC Rally
6 października 2010 roku w londyńskim klubie RAC legendarny Erik „Mr Saab” Carlsson świętował 50-lecie swojego pierwszego zwycięstwa w prestiżowym Rajdzie Wielkiej Brytanii. Replika „filigranowego” Saaba 96, który w 1960 roku dowiózł Carlssona i jego pilota – Stuarta Turnera – do mety, została sprowadzona specjalnie na tę okazję z Muzeum Saaba w Trollhättan.  

Erik 'Mr Saab' Carlsson przy swojej zwycięzkiej rajdówce z 3-cylindrowym silnikiem 750 ccm. 
fot. Saab
Synowany nazwiskiem amasadora marki –
Saab 9-3 Carlsson limited edition
fot. Saab

 

 

 

 

 

 

 

 

Spektakularne zwycięstwo Carlssona za kierownicą małego, trzycylindrowego autka wstrząsnęło ówczesnym światem motoryzacyjnym. Triumf ten oraz kolejne w Monte Carlo, na Akropolu i San Remo przyczyniły się w latach 60 i 70-tych do wypromowania Saaba jako globalnej marki. 

Z okazji jubileuszu brytyjski dystrybutor Saaba wprowadził do oferty 280-konnego Saaba 9-3 Aero, model Carlsson, w limitowanej edycji 96 sztuk.

– Czuję się zaszczycony, że ten wspaniały samochód uhonorowano moim nazwiskiem. Każdy, kto kocha jeździć i jest – podobnie jak ja – prawdziwym miłośnikiem Saabów, przeżyje za kierownicą tego auta niezapomniane chwile – powiedział Carlsson. 

Najnowsze