Przepisy drogowe, o których zapomina większość kierowców. A ty je pamiętasz?

Znajomość przepisów jest ważna nie tylko dlatego, żeby uniknąć mandatu, ale przede wszystkim, żeby zachować bezpieczeństwo na drodze.

Przepisy drogowe zmieniają się bardzo szybko. Jeśli się ich nie śledzi, może nas spotkać smutna niespodzianka w postaci mandatu. Wielu kierowców swoje prawo jazdy zdało dawno temu i najzwyczajniej zapominieli o przepisach dotyczących poszczególnych znaków drogowych. Każdy stara się pamiętać o przestrzeganiu ograniczeń prędkości, ustępowaniu pierwszeństwa pojazdom z prawej strony, ale czy każdy wie, jak  zachowywać się w strefie zamieszkania lub co zrobić przed strzałką warunkową?

Przeczytaj także: Jak bardzo różnią się przepisy drogowe w Europie

Strefa zamieszkania

Ze  strefą zamieszkania mamy najczęściej do czynienia na osiedlach, a także na obszarach dróg dojazdowych do posesji. Są oznakowane znakiem D-40. W tym obszarze bezwzględne pierwszeństwo ma pieszy, a kierowcę obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Kierujący pojazdem powinien też pamiętać o parkowaniu tylko w wyznaczonych miejscach, ponieważ za zaparkowanie w miejscu do tego nie przeznaczonym grozi nam mandat.

Strzałka warunkowa

Kolejnym grzechem kierowców jest nie zatrzymywanie się przed zieloną strzałką warunkową (jest to chyba najczęściej łamany przepis). Kierowca ma obowiązek zatrzymania się przed strzałką i powinien zachowywać się ostrożnie, ponieważ musi przepuścić każdego uczestnika ruchu, tzn. pieszych przed swoim autem oraz pieszych przechodzących przez ulicę, na którą chcemy wjechać, a także pojazdy jadące z przeciwka oraz z lewej strony. Najprościej mówiąc musisz przepuścić każdego!

Ograniczenie prędkości

Wszyscy wiemy, że w terenie zabudowanym możemy jechać z maksymalną prędkością 50 km/h, a poza terenem 90 km/h. Ale są wyjątki! Jeśli pod znakiem nazwy miejscowości  znajduje się znak ograniczający prędkość, np. do 30 km/h to z tą prędkością musimy się poruszać w całej tej miejscowości. Chyba, że znaki na danym odcinku drogi mówią inaczej. Jednak jest jeszcze jeden haczyk. Mianowicie, jeśli wyjeżdżamy z terenu zabudowanego teoretycznie moglibyśmy jechać już 90  km/h, ale nie w tej sytuacji. Ograniczenie obowiązuje w całej miejscowości, więc 90 km/h będzie można jechać dopiero po przekroczeniu znaku informującego o wyjeździe z danej miejscowości.

Uważaj na rowerzystów

Wyobraźmy sobie taką sytuację: prowadzisz samochód i na skrzyżowaniu skręcasz w prawo, a tu nagle na masce twojego samochodu ląduje rowerzysta. Kto jest winny kolizji? Ty czy rowerzysta? Otóż ty. Rowerzysta jadący prosto przy prawej krawędzi jezdni ma pierwszeństwo. Dlatego pamiętaj przed skrętem w prawo spojrzeć i upewnić się, czy nie  jedzie z prawej strony rowerzysta.

Przeczytaj także: Przepisy ruchu drogowego nie dotyczą rowerzystów?

Parkowanie na chodniku

Parkując na chodniku pojazdem o masie całkowitej poniżej 2,5 tony, musimy zostawić 1,5  m wolnej przestrzeni na chodniku pieszemu – np. dla matki z wószkiem dziecięcym, lub dwóch mijających się osób. Natomiast parkowanie pojazdem o masie całkowitej powyżej 2,5 tony na chodniku jest zakazane. Powinniśmy zwrócić także uwagę na to, w jakiej odległości od pasów zatrzymujemy pojazd. Nie możemy zaparkować bliżej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych. W innym przypadku z pewnością zwrócimy na siebie uwagę przejeżdżającym policjantom i narażamy się na mandat, a nawet zholowanie samochodu.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze