Przepisy ruchu drogowego nie dotyczą rowerzystów?

Od czasu do czasu pojawia się nagranie, po obejrzeniu którego trudno nam powiedzieć, czy niektórzy rowerzyści mają skłonności samobójcze, czy zwyczajnie jest im bez różnicy czy zginą pod kołami jakiegoś samochodu, czy nie.

Rowerzysta jedzie drogą podporządkowaną i zbliża się do skrzyżowania. Co robi? Rozgląda się na boki? Ustępuje pierwszeństwa nadjeżdżającym samochodom? Może przyspiesza, żeby zdążyć przejechać skrzyżowanie bez zatrzymywania?

Ten konkretny rowerzysta miał inny plan. Postanowił jechać niezmiennym tempem, z głową odwróconą w przeciwnym kierunku niż ten, z którego mógł nadjechać samochód, a w trakcie pokonywania skrzyżowania zacząć udawać, że jest pieszym i wjechać na przejście.

Plan powiódł się znakomicie. Tylko skąd to zaskoczone spojrzenie, kiedy samochód z piskiem opon i w dosłownie ostatniej chwili zahamował, unikając potrącenia tego beztroskiego rowerzysty?

Najnowsze

Przerażający wypadek ciągnika rolniczego i tira

Brak należytej ostrożności, ignorowanie sygnalizacji świetlnej oraz chęć skrócenia sobie drogi - to nieoficjalne przyczyny tego zdarzenia.

Nagranie z monitoringu pokazuje jak kierujący ciągnikiem rolniczym zjeżdża z pobocza (na DK 81) i cofa skręcając w drogę podporządkowaną. Po chwili wyjeżdża, prosto pod nadjeżdżający ciągnik siodłowy z naczepą.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kierujący ciągnikiem rolniczym pomylił drogę i chciał zawrócić na skrzyżowaniu. Nie cofnął na tyle daleko, żeby móc obserwować sygnalizację świetlną, tylko wyjechał na skrzyżowanie, uważając, że nic nie jedzie. W wyniku wypadku doznał ciężkich obrażeń, zagrażających życiu. Został przetransportowany helikopterem do szpitala.

Najnowsze

Rowerzystka potrafi zająć się różnymi rzeczami w czasie jazdy

Poruszanie się rowerem po mieście bywa monotonne, więc niektórzy starają się w tym czasie czymś zająć. Tylko czy to na pewno bezpieczne?

Autor sam przyznaje, że wrzucił to nagranie z przymrużeniem oka. Rowerzysta radziła sobie ze wszystkim czynnościami bez problemu i nie stworzyła żadnego zagrożenia. Ale czy było to bezpieczne?

Zdecydowanie nie. Jazda na rowerze „bez trzymanki” może i bywa wygodna i efektowna, ale w razie nagłego pojawienia się zagrożenia, kierujący jednośladem może nie tylko nie zareagować odpowiednio szybko, ale rzucając się nerwowo rękami na kierownicę, stracić panowanie nad rowerem. Jeśli w tym czasie mamy w ręce smartfona, tak jak ta pani, ryzyko zderzenia się z kimś gwałtownie rośnie.

Najnowsze

Jak zginąć na przejściu – film poglądowy

Stracić życie pod kołami samochodu można, wbrew pozorom, wyjątkowo łatwo. I wcale nie musi to być sytuacja nagła, niespodziewana i dziejąca się przy dużych prędkościach.

To nagranie powinno pokazywać się nie tylko na kursach prawa jazdy, ale też dzieciom w szkołach oraz w telewizji. Przed przejściem dla pieszych stoi auto osobowe oraz tir. Do pasów zbliżają się dwie kolejne piesze i chcą skorzystać z okazji, że pojazdy jeszcze stoją. Przechodzą tuż koło szoferki, a kiedy stawiają pierwszy krok na przejście, ciągnik siodłowy rusza. Rusza też auto osobowe, którego kierowca również nie mógł zauważyć pieszych. Jedna z kobiet zdążyła uciec, ale druga, prowadząca rower, nie zdążyła.

Tym razem skończyło się na strachu i złamanym nadgarstku. Tym razem, ponieważ na tym samym przejściu, zaledwie miesiąc temu, doszło do identycznej sytuacji, ale wtedy pieszy nie przeżył. Wszystkiemu winne martwe pole w samochodach ciężarowych, które jest naprawdę spore. Wielu pieszych niestety w ogóle o tym nie myśli i uważa, że przecież kierowca ich widzi.

Najnowsze

Edyta Klim

Co dla motocyklistek w kolekcji Stylmartin 2020?

Damskie buty motocyklowe w cekiny, panterkę i zebrę? Nowa kolekcja Stylmartin nie zna ograniczeń!

Stylmartin to marka z 40-letnim doświadczeniem w branży motocyklowej. Sezon 2020 jest jednak przełomowy, jeżeli chodzi o ilość nowych modeli i wersji obuwia  motocyklowego wprowadzanego na rynek. Kolekcja 2020 składa się z 11-stu nowych modeli i 17-stu wersji kolorystycznych.

Marka Stylmartin przyzwyczaiła nas do tego, że wszystkim modelom z certyfikatem CE towarzyszy wysoka jakość wykonania i niepowtarzalny wygląd. Tu mieszają się style i znikają reguły. Obuwie motocyklowe staje się modne i wygodne, by towarzyszyć w codziennej aktywności. Poznajcie rodzinę SPORT U, SNEAKER i URBAN:

Modele, które zaprojektowano specjalnie dla kobiet to:

AUDAX Linea Donna – to przeróbka i unowocześnienie modelu sportowego z lat 80-tych. Występuje w wersji z cekinami GLAM oraz w motywie zebry JUNGLE.

W wersji unisex AUDAX są jeszcze w kolorach: czarnym, zielonym i czerwonym.

PEARL – to odważne miejskie botki motocyklowe dla kobiet. Występują w ROCK’owym wydaniu lub odlotowym LEO w panterkę.

 

Jeżeli chodzi o modele unisex to uwagę przyciągają zgrabne, lekkie, sportowe VECTOR’y. Występują w kolorze czarnym, ale z różnokolorowymi dodatkami, a także w wersji letniej AIR.

 

Rodzinę SNEAKER tworzą dwa kolejne modele unisex: CORE w trzech odmianach kolorystycznych oraz letni GRID.

Najnowsze