Quantcast
Ewa Kania

Prowadzisz auto po lekach? Lepiej sprawdź ulotkę, bo według nowego prawa możesz zapłacić 5000 zł

Tak jak niedawno informowaliśmy, 17 września zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów, przewidujący jeszcze wyższe kary za niektóre wykroczenia. Kierowcy tym bardziej powinni więc uważać na drogach i doszkolić się z kodeksu wykroczeń, ponieważ znaleźć tam można pozycje nieoczywiste, takie jak odnoszące się do prowadzenia auta po lekach.

Nowy taryfikator mandatów od 17 września i zasada recydywy

17 września zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych, przyznawanych wraz z mandatami za wykroczenia drogowe. Zgodnie z nim wzrosła liczba punktów przyznawanych za część wykroczeń, a za na te najpoważniejsze otrzymamy nie 10 ale 15 punktów karnych.

Jednocześnie wprowadzono zasadę recydywy. Za ponowne popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat, zapłacimy podwójną stawkę mandatu. Dotyczy to jednak tylko wybranych, najpoważniejszych przewin.

Po więcej szczegółów na temat zmian, jakie obowiązują od 17 września, odsyłamy do poniższego tekstu.

Mandat za prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu lub innego środka

Wśród wykroczeń, za które kary zostały zaostrzone, jest jazda w stanie po spożyciu alkoholu. To określenie odnosi się do sytuacji, w której będziemy prowadzić mając od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Za pierwszym razem otrzymamy mandat w wysokości 2500 zł, ale jeśli popełnimy ten sam czyn w ciągu kolejnych dwóch lat, zadziała zasada recydywy, z mandat wzrośnie do 5000 zł. Otrzymamy także za każdym razem 15 punktów karnych.

Te zasady są pewnie znane wielu z was, ale my dzisiaj chcielibyśmy zwrócić uwagę na dalszy ciąg opisu tak karanego wykroczenia, w którym poza alkoholem pojawia się stwierdzenie „lub innego podobnie działającego środka”.

Czy można prowadzić samochód po lekach?

Mówienie o substancjach mających podobne działanie do alkoholu, budzi automatyczne skojarzenie z narkotykami, dopalaczami i innymi substancjami psychoaktywnymi. Na temat narkotyków i dopalaczy nie trzeba chyba się tu rozpisywać, ale czym są substancje psychoaktywne?

Tak zaparkował swoim Audi, że policjanci nie mieli litości. Dostał 5000 zł mandatu!

Po tym określeniem może kryć się wiele rzeczy w tym także sporo leków. Szczególnie osoby regularnie je zażywające, powinny dokładnie znać ich działanie, a także zalecenia z nimi związane. Silne leki przeciwdepresyjne czy przeciwlękowe, poza ingerowaniem w naszą percepcję w sposób przewidziany i pożądany, mogą mieć także sporo efektów ubocznych, zależnych od tego, jak organizm konkretnej osoby na nie zareaguje.

Warto też wiedzieć, że sporo lekarstw, które zdają się nam mieć łagodne działanie, może mieć również niepożądane efekty uboczne. Nie bez powodu umieszcza się na ulotkach informacje, czy po przyjęciu danego leku, można prowadzić pojazdy mechaniczne. A jeśli nie, to lepiej wziąć sobie to zalecenie do serca.

Można bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której jakiś lek wpłynie w sposób widoczny na nasze zachowanie, co wzbudzi zainteresowanie policji. Standardowe badanie alkomatem niczego nie wykaże, ale w takiej sytuacji funkcjonariusze często zlecają badanie krwi, które wykaże między innymi pod wpływem jakich leków byliśmy.

Wykrycie budzącej podejrzenia substancji sprawi, że nasza sprawa trafi do sądu. Ten będzie musiał rozstrzygnąć, czy zażyty przez nas lek ma działanie „podobne do alkoholu”. Nie zapominajmy jednak, że jeśli producent medykamentu wyraźnie zakazuje prowadzenia pojazdów po nim, może to być jasny sygnał dla biegłego oraz sądu, że złamaliśmy prawo.

Wysokość kary zależy już od sądu, ale przypomnijmy, że standardowo za takie wykroczenie zapłacimy 2500 zł, a przy podobnej sytuacji w ciągu dwóch najbliższych lat, będzie to już 5000 zł.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze