Ewa Kania

Tak zaparkował swoim Audi, że policjanci nie mieli litości. Dostał 5000 zł mandatu!

Ile według was wynosi obecnie mandat za nieprawidłowe parkowanie? 100 zł? Może 200 zł? Teoretycznie macie rację, ale zachowanie tego kierowcy Audi sprawiło, że policjanci zupełnie inaczej podeszli do sprawy.

Kierowca Audi zablokował dojazd do pałacu w Zatoniu

Jak informuje policja z Zielonej Góry, mieszkaniec tego miasta wjechał swoim Audi na teren pałacu w Zatoniu i zatrzymał się na środku drogi dojazdowej. Tam też zaparkował, blokując w ten sposób całkowicie dojazd uprawnionym pojazdom. Nie widząc chyba w tym nic złego, wybrał się na trzygodzinny spacer po parku.

Tymczasem inni goście pałacowego kompleksu byli zbulwersowani postępowaniem kierującego Audi. Dyżurny zielonogórskiej komendy odebrał kilka zgłoszeń w tej sprawie. Sami świadkowie mówili policjantom, ze samochód w ten sposób zaparkowany blokuje dojazd karetce pogotowia czy pojazdom straży pożarnej gdyby ktoś w tym czasie potrzebował pomocy. 

Przybyły na miejsce patrol policji, potraktował sprawę bardzo poważnie. Bez wątpienia sporą rolę odegrała tu też lekceważąca postawa kierującego Audi, wobec przepisów oraz wobec innych użytkowników drogi. Funkcjonariusze ukarali go więc mandatem w wysokości aż 5000 złotych oraz nałożyli na niego 5 punktów karnych.

Zaparkował na wolnym miejscu, a pasażer drugiego auta rzucił się w jego stronę

Ile wynosi mandat za nieprawidłowe parkowanie?

Standardowo taryfikator mandatów przewiduje karę od 100 do 300 zł za parkowanie w miejscu niedozwolonym. Jak jednak wyjaśniają policjanci, kierujący (poza niewłaściwym parkowaniem) złamał także zakaz wjazdu, wyznaczony przez znak B-1. W jego przypadku stosuje się ogólne zasady kodeksu wykroczeń, które mówią:

Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Funkcjonariusze mają więc pełną dowolność w wyznaczeniu kwoty mandatu i uzależniają ją od wszystkich okoliczności, w jakich doszło do złamania prawa. Maksymalna wysokość grzywny za jedno wykroczenie to obecnie 5000 zł i tyle też policjanci, uznając czyn kierowcy Audi za wyjątkowo aspołeczny, nałożyli na niego.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze