Ewa Kania

Wiesz, czym różni się zakaz wjazdu od zakazu ruchu? Wydają się podobne, ale różnica jest znacząca

Widząc na swojej drodze jeden z tych dwóch znaków, kierowcy zwykle wiedzą, że nie mogą kontynuować jazdy i ta wiedza im wystarcza. Tymczasem znaki B-1 oraz B-2, chociaż wyglądają podobnie i na liście znaków następują jeden po drugim, oznaczają coś zupełnie innego.

Znaki B-1 oraz B-2 to oczywiście znaki zakazu, które nie pozwalają na dalszą jazdę. Nie każdy kierowca wie jednak, czym dokładnie się różnią. Jeszcze mniej osób wie natomiast, kogo te znaki dotyczą. Wbrew pozorom nie tylko samochodów i motocykli.

Co oznacza znak B-2 i kogo dotyczy?

Zaczniemy od częściej spotykanego znaku z dwóch omawianych, czyli znaku B-2. Jest okrągły, ma czerwone wypełnienie i gruby, poziomy pas pośrodku. Co dokładnie oznacza? Zerknijmy do rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych, par. 17, pkt. 1:

Znak B-2 „zakaz wjazdu” oznacza zakaz wjazdu pojazdów na drogę lub jezdnię od strony jego umieszczenia; zakaz dotyczy również kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy.

Znak B-2 spotkamy na przykład zawsze u wylotu dróg jednokierunkowych. Znak te wskazuje, że daną drogą lub ulicą można się poruszać, ale nie od strony od której nadjechaliśmy.

Zwróćmy też uwagę na to, kogo dotyczy ten przepis. Mowa tam jest o „pojazdach”, a nie na przykład „pojazdach silnikowych”. Dotyczy więc także rowerzystów. A ponadto także jeźdźców, poganiaczy i, co znacznie ważniejsze, kolumn pieszych. Wynika z tego, że maszerująca wycieczka, na widok znaku B-2, nie może iść dalej.

Zdarzają się czasami wyłączenia i zarządca pozwala niektórym uczestnikom ruchu zignorować ten znak. Mówi o tym punkt 2. cytowanego wcześniej przepisu:

Umieszczona pod znakiem B-2 tabliczka z napisem „Nie dotyczy” wraz z symbolem pojazdu lub wyrażeniem określającym pojazd wskazuje, że zakaz nie dotyczy pojazdu określonego tabliczką.

Co oznacza znak B-1 i kogo dotyczy?

Jak zatem rozumieć znak B-1? Ponownie sięgnijmy to przepisów (par. 16, pkt. 1):

Znak B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach” oznacza zakaz ruchu na drodze pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy; znak może być ustawiony na jezdni.

Rozumiecie już różnicę? Znak B-1 zakazuje w ogóle ruchu po danej ulicy. Przy znaku B-2 dana droga nie jest wyłączona z ruchu, natomiast w przypadku znaku B-1 wiemy, że w ogóle nie mogą się nią poruszać żadne pojazdy (także rowery), podobnie jak jeźdźcy, poganiacze i, ponownie, kolumny piesze.

W przypadku znaku B-1 zarządca mógł jednak przewidzieć jakieś wyjątki:

Umieszczona pod znakiem B-1 tabliczka z napisem „Nie dotyczy” wraz z symbolem pojazdu lub wyrażeniem określającym pojazd wskazuje, że zakaz nie dotyczy pojazdu określonego tabliczką.

Jaki mandat za złamanie zakazu ustanowionego przez znaki B-1 i B-2?

Tym co łączy oba te znaki, jest mandat. Jeśli zignorujemy znak B-1 lub B-2 musimy liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł i 5 punktami karnymi.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze