Quantcast

Podwyżka mandatów nie będzie tak drastyczna, jak zapowiadano? Są pierwsze poprawki w projekcie!

Nie przesadzimy, jeśli napiszemy, że na polskich kierowców padł blady strach, kiedy usłyszeli o wysokości nowych stawek mandatów, jakie miały wejść w życie jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie będzie (aż tak) źle!

Przypomnijmy, że zgodnie z pierwotnym projektem już przekroczenie prędkości o 30 km/h, miałoby skutkować mandatem w wysokości 1500 zł. Kwota ulegałaby podwojeniu, jeśli w ciągu dwóch kolejnych lat popełnilibyśmy podobne wykroczenie. Jednak podczas ostatnich prac nad nowelizacją, sam wiceminister infrastruktury Michał Weber zaproponował obniżenie kary do 800 zł. Kwota nadal o wiele wyższa niż obecnie, ale już nie tak astronomiczna. Z drugiej strony zniknąć miałaby opcja 10-procentowego „rabatu” dla kierowców decydujących się na opłacenie mandatu na miejscu.

Mandaty dla kierowców będą wyższe! Jest już projekt zmiany przepisów

Nie ma natomiast słowa o zmianie w obniżeniu maksymalnej kwoty mandatu, która ma wynosić 5000 zł. Podobnie projekt nadal przewiduje, że sąd będzie mógł nałożyć na kierowcę grzywnę w wysokości nawet 30 tys. zł. Przygotowano natomiast katalog wykroczeń, które zagrożone będą tak wysoką karą.

Masz na koncie punkty karne? To ostatni dzwonek, żeby coś z tym zrobić – potem będziesz mieć problem!

Podczas obrad nad zmianami pojawiła się także kwestia sankcji za tamowanie ruchu. Zaproponowano wyróżnienie kilku jego „typów”, aby różnie karać osoby blokujące drogę z głupoty lub złośliwości, a takie które blokują drogę w ramach protestu.

Zamieszanie w Sejmie wokół przepisów zaostrzających kary wobec kierowców. Nie wszystkie pomysły przejdą?

Na koniec dodajmy jeszcze, że prawdopodobnie zmianie ulegnie termin wprowadzenia zmian w taryfikatorze mandatów. Pierwotnie miałyby zacząć one obowiązywać od 1 grudnia, ale wiele wskazuje na to, że data ulegnie zmianie, prawdopodobnie na 1 stycznia przyszłego roku. Rządzący przewidują więc zapewne dłuższe obrady na ten temat i, co niewykluczone, wprowadzanie dalszych zmian.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze