Katarzyna Frendl

Piotr Kraśko – prawo jazdy nie było mu potrzebne do kierowania autem. Został skazany

Piotr Kraśko został skazany za prowadzenie samochodu bez prawa jazdy. Jak do tego doszło?

Piotr Kraśko, znany dziennikarz m.in. z telewizji TVN, został w kwietniu tego roku zatrzymany przez patrol Policji na terenie województwa podlaskiego. Ustalono, że prowadzący auto nie tylko nie miał prawa jazdy, ale także w ogóle uprawnień do jazdy samochodem – te zostały cofnięte sześć lat temu.

Przeczytaj też: Jak odzyskać prawo jazdy za jazdę po alkoholu?

Kierowanie samochodem bez prawa jazdy to nie jest wykroczenie, a przestępstwo. Gdy kierujący – mimo cofnięcia uprawnień – zasiądzie za kółko i będzie prowadził samochód, musi się liczyć nawet z karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Sąd w Łomży, po apelacji prokuratury, wydał identyczny jak pierwotny wyrok, który teraz się uprawomocnił. Piotr Kraśko został skazany na grzywnę w wysokości 7500 złotych. Dziennikarz został uznany za winnego jazdy bez uprawnień za kierownicą auta. Sąd wydał też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez rok od zapadnięcia wyroku.

Przeczytaj też: Do czego uprawnia prawo jazdy kat. B? Samochód osobowy i motocykl to nie wszystkie możliwości!

Można to uznać za łagodne potraktowanie, ponieważ w uzasadnionych wypadkach sąd może zakazać prowadzenia pojazdów mechanicznych przez okres do 15 lat. Co więcej – jeżeli kierowca, na którego zostanie nałożony taki zakaz złamie go, musi się liczyć z pozbawieniem wolności na czas od 3 miesięcy do 5 lat. Tak stanowi art. 244 Kodeksu karnego.

Nie wiemy też, co było powodem zabrania prawa jazdy dziennikarzowi. Najczęściej jest to przekroczenie prędkości np. w terenie zabudowanym powyżej 50 km/h. Wniosek o odebranie prawa jazdy na trzy miesiące jest wówczas procedowany przez odpowiedniego starostę. Ponowne zatrzymanie przez drogówkę poskutkuje tym samym – znów orzeczeniem o trzymiesięcznej karze pozbawienia uprawnień do kierowania. Dopiero trzykrotne zatrzymanie za jazdę bez prawka skutkuje koniecznością przystąpienia do egzaminu i wyrobienia nowego dokumentu.

Ostatnio Piotr Kraśko był widziany w Fordzie Mustangu, w którym łatwo o przekroczenie prędkości…

UWAGA – pasażer też współodpowiedzialny!
Przy tej okazji warto pamiętać, że nawet umożliwianie jazdy kierowcy, który nie posiada uprawnień, jest karane grzywną – pasażerowie także są odpowiedzialni za podróż.

Warto wiedzieć: Egzamin na prawo jazdy będzie droższy? Nowe opłaty będą dużo wyższe!

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze