Karolina Chojnacka

Egzamin na prawo jazdy będzie droższy? Nowe opłaty będą dużo wyższe!

Masz zamiar w najbliższej przyszłości zdawać egzamin na prawo jazdy? Lepiej zacznij odkładać pieniądze. Marszałkowie województw chcą podnieść opłaty. O ile zdrożeje egzamin na prawo jazdy?

Zarząd Związku Województw RP twierdzi, że należy podnieść opłaty za egzamin na prawo jazdy. Na razie to tylko propozycja, ale ponoć sprawa jest bardzo pilna i, jak łatwo się domyśleć, bliżej jej do wejścia w życia niż dalej.

Wysokie opłaty za egzamin na prawo jazdy

O podniesienie opłaty za egzamin na prawo jazdy apelowały jakiś czas temu Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, których stan finansowy pogarsza się z każdym kolejnym miesiącem. Do apelu przyłącza się teraz Zarząd Związku Województw RP, twierdząc, że opłaty są są zbyt niskie w stosunku do rosnących kosztów utrzymania WORD-ów, jak stale rosnące koszty paliwa czy amortyzacji samochodów.

PortalSamorządowy.pl poinformował, że w ubiegłym roku WORD-y odniosły straty w wysokości 44,3 miliona złotych. Z kolei w 2019 rok średnia wysokość strat wszystkich WORD-ów wynosiła 9,77 miliona złotych.

Nowe opłaty za egzamin na prawo jazdy

Obecnie egzamin teoretyczny na prawo jazdy kosztuje 30 złotych, natomiast praktyczny – 140 złotych.

Po wprowadzeniu proponowanych przez Zarząd Związku Województw RP zmian, egzamin teoretyczny miałby kosztować 0,75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Szybka matematyka: w drugim kwartale tego roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 5774,13 złotych, więc opłata za tzw. teorię kosztowałaby 43,3 złotych.

Jeżeli chodzi o egzamin praktyczny stosowany byłby już inny przelicznik. Egzamin miałby kosztować:

  • 3,50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla kategorii B i AM, czyli 202 złote
  • 4,25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla kategorii B1, C1, D1 lub T
  • 4,50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla kategorii A1, A2 lub A;
  • 5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla kategorii dla kategorii C, D lub B+E
  • 6,12% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla kategorii C1+E, C+E, D1+E lub D+E
  • 8,12% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla praktycznego egzaminu państwowego przeprowadzonego w celu wydania pozwolenia na kierowanie tramwajem

Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, to, biorąc pod uwagę, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie stale rośnie, ceny za egzamin na prawo jazdy także by proporcjonalnie rosły. Na starcie opłata za egzamin byłaby o około 75 złotych droższa niż obecnie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze