Jak odzyskać prawo jazdy za jazdę po alkoholu?

Okres świąteczny i noworoczny jest czasem, kiedy funkcjonariusze zatrzymują najwięcej kierowców w stanie nietrzeźwości. Co robić, gdy stracimy prawo jazdy?

Oczywiście jesteśmy przeciwko wsiadaniu za kierownicę po alkoholu. W takim stanie zagrażamy nie tylko swojemu życiu, ale także życiu innych. Jednak postaramy się przybliżyć temat: jak odzyskać utracone prawo jazdy, bo mamy świadomość, że wielu Polaków ten problem dotyczy. 

Jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu?

Przede wszystkim, w zależności od liczby promili we krwi grozi nam mandat w wysokości od 50 zł do nawet 60 000 złotych, kara pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 15 lat. W szczególnych przypadkach zakaz prowadzenia pojazdów może być dożywotni.

Odzyskiwanie prawa jazdy za jazdę po alkoholu jest trudne, ale nie niemożliwe. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest po prostu przeczekanie do zakończenia kary, ale jeśli chcemy odzyskać prawko szybciej, to możemy złożyć wniosek do sądu.

Przeczytaj także: Limit alkoholu we krwi za kierownicą – jaki jest w poszczególnych krajach Europy i Polsce? Co grozi za jazdę po pijaku?

Czym się różni zatrzymanie od utracenia prawa jazdy

Zatrzymanie prawa jazdy następuje podczas kontroli drogowej. Po przekroczeniu limitu alkoholu we krwi funkcjonariusze zatrzymują prawo jazdy na okres 7 dni. Natomiast utrata prawa jazdy następuje na mocy prawomocnego wyroku sądu. Wtedy zostają nam odebrane uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Odzyskanie prawa jazdy po alkoholu – procedura 2020

Najprostszym sposobem na odzyskanie prawa jazdy jest przeczekanie kary. Po jej zakończeniu postępujemy dokładnie tak samo jak to miało miejsce, gdy po raz pierwszy staraliśmy się o prawko. Musimy udać się do lekarza, aby uzyskać orzeczenie lekarskie i wraz z nim udajemy się do Starostwa Powiatowego w celu złożenia wniosku o zwrot dokumentów. Jeśli zakaz prowadzenia pojazdów był dłuższy niż rok, to musimy ponownie przystąpić do najłatwiejszego egzaminu w życiu, czyli do państwowego egzaminu na prawo jazdy. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z części teoretycznej i praktycznej otrzymujemy z powrotem dokument. 

Przeczytaj także: Prawo jazdy można już zostawić w domu, ale eksperci alarmują, by tego nie robić!

Jak odzyskać utracone prawo jazdy za „alkohol”?

W przypadku, gdy chcemy szybciej odzyskać prawo jazdy musimy złożyć wniosek do sądu. Taki wniosek możemy złożyć dopiero po wykonaniu połowy wyroku, czyli jeśli mamy zakaz na 6 lat, to składamy go po 3 latach od rozpoczęcia kary. W przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów wniosek możemy składać po 10 latach. A jak odzyskać prawo jazdy po 10 latach? We wniosku musi być zawarte uzasadnienie, że kierowca może wrócić za kierownicę. W przypadku osoby uzależnionej od alkoholu pomocny będzie dokument ukazujący podjęcie terapii.

Blokada alkoholowa a odzyskanie prawa jazdy

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, zakaz prowadzenia pojazdów zamienia się na zakaz prowadzenia pojazdów bez alkoblokady. Alkoblokada to urządzenie, które połączone jest z zapłonem auta i działa podobnie jak alkomat. Dopiero po dmuchnięciu w ustnik  pozwala na uruchomienie auta. Oczywiście auto uruchomi się tylko wtedy, gdy jesteśmy trzeźwi. W tym  przypadku również – jeśli nasz zakaz trwał dłużej niż rok – musimy ponownie zdać egzamin na prawko.

Komentarze:

Sebastian - 10 stycznia 2022

10 lat temu sad zabral mi prawo jazdy na 3 lata. Kara minela 3 lata temu. 10 lat temu dostalem tez dwa skierowania na badania, jedno jakbym 1 raz odchodzil do ubiegania sie o prawo jazdy i drugi drugi do Gdanska psychologiczne bodajze. Niestety nie zrobilem tych bada, a odydwa sierowania maja juz po 10 lat. Czy sa jeszcze wazne skierowania po 10 latach na badania. Jesli zrobieobydwa i zaniose je do wydzialu komunikacji, to znow moge zapisac sie na kurs i podejsc do egzaminu panstwowego skoro kara sadowna minela 7 lat temu, tylko nie mam badan ?

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze