Pandemia koronawirusa sprawiła, że rosną lęki i obawy kierowców, a spada ich pewność siebie

14 września 2020
Od początku lockdownu i pandemii koronawirusa aż jeden na pięciu kierowców jest bardziej zestresowany jazdą samochodem niż wcześniej. Tak wykazało badanie przeprowadzone przez IAM RoadSmart.
Loading module...

Ponieważ lokalne blokady stają się coraz bardziej powszechne i w nadchodzących miesiącach stale istnieje ryzyko narodowej kwarantanny w spowodowanej pandemią koronawirusa, największa niezależna organizacja charytatywna zajmująca się bezpieczeństwem drogowym w Wielkiej Brytanii obawia się, że zwiększony niepokój, poziom stresu i niższy poziom pewności siebie w codziennej jeździe, wywołane przez drugi dłuższy okres poza kierownicą samochodu czy motocykla, mogą mieć wpływ na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Ośmiu na dziesięciu ankietowanych kierowców w Wielkiej Brytanii przyznało się do „cierpienia w ciszy” po tym, jak poczuli, że nie otrzymują wsparcia, którego potrzebują, aby poradzić sobie z uczuciem niepokoju wywołanym przez lockdown. Liczba ta może wzrosnąć w przypadku dalszych blokad, stwarzając jeszcze większe zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze po drugim okresie ograniczonych podróży.

Spośród 1000 ankietowanych osób 65% martwiło się, że złapie koronawirusa, np. podwożąc znajomego czy kolegę samochodem lub motocyklem.

Badania dotyczące niepokoju odzwierciedlają spostrzeżenia eksperta w dziedzinie zachowań kierowców i motocyklistów, profesora Alexa Stedmona. Jego doświadczenie pokazało, że jest mało prawdopodobne, by umiejętność prowadzenia pojazdu zanikła w trakcie lockdownu, ale z pewnością siebie już jest inaczej:

Mówiąc najprościej, mózg działa na dwóch poziomach. Ma pamięć krótkotrwałą lub roboczą, która ma małą pojemność i koncentruje się na tym, co robisz w tym konkretnym momencie, a wszystko inne to pamięć długotrwała, miejsce, w którym przenosimy procesy składające się na nasze umiejętności – takie jak jazda.

Umiejętność nie wyparuje z powodu blokady, ale zmniejszona pewność siebie w prowadzeniu samochodu lub motocyklu mogą prowadzić do zwiększonego poziomu niepokoju.

Richard Gladman, dyrektor ds. standardów jazdy w IAM RoadSmart, powiedział:

Zaufanie jest głównym czynnikiem decydującym o tym, jak jeździmy, szczególnie w przypadku tych, którzy jeździli lub jeździli mniej w ostatnich miesiącach.

Utrata pewności siebie może zwiększyć niepokój, co z kolei zwiększa ryzyko uczestniczenia w niebezpiecznym zdarzeniu drogowym.

Przeczytaj też: Mężczyźni bardziej zestresowani za kółkiem niż kobiety

Dobrą wiadomością jest to, że jest kilka prostych rzeczy, które wszyscy możemy zrobić, aby zachować pewność siebie i zminimalizować ryzyko pojawienia się niepokoju podczas jazdy. Będąc podstawą bezpieczniejszej jazdy, odzwierciedlają one zdroworozsądkowe podejście, które z łatwością można uczynić częścią codziennej jazdy:

Dzięki planowaniu i odpowiednim przygotowaniu się przed podróżą, skupieniu się na drodze i unikaniu rozpraszania uwagi oraz dzieleniu się drogą z innymi użytkownikami, a także pamiętaniu o naszych ograniczeniach i poświęcaniu czasu na właściwe opanowanie podstaw, wszyscy możemy zachować czujność i być bezpiecznym na drodze.

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!