Mężczyźni bardziej zestresowani za kółkiem niż kobiety

01 czerwca 2011
Badania firmy TomTom wykazały, że mężczyźni przeżywają 7-krotnie większy stres stojąc w korkach, niż kobiety.
Loading module...
Wyładowanie stresu przez mężczyznę...
fot. Motocaina
... a kobietę.
fot. Motocaina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brytyjscy psychologowie doszli do takiej konkluzji po zbadaniu wolontariuszy, a dokładniej substancji zawartych w ich ślinie, które wydzielały się, gdy stali w korku. Eksperyment wykazał, że poziom stresu u kobiet wzrasta o 8.7 procenta, natomiast u mężczyzn o 60 procent. Taki stopień stresu jest niezdrowy dla naszych organizmów, a w szczególności mężczyzn, których serce zmaga sie zwykle w podwyższonym ciśnieniem - może to skutkować zawrotami głowy, a także problemami z oddychaniem.

Kobiety lepiej radzą sobie ze stresem za kółkiem.
fot. Motocaina

Osoby badane nie miały pojęcia, że przeżywają stres; 67 procent kobiet i 50 procent mężczyzn deklarowało po 20 minutach stania w korku, że nie odczuwa stresu. Wyniki badań jednak temu zaprzeczyły.

48 pocent dorosłych osób dojeżdża do pracy samochodem, więc taka dzienna dawka stresu w prostej lini może być przyczyną problemów zdrowotnych. A skąd się biorą takie wyniki? Zdaniem badaczy - mężczyźni od zarania dziejów uczyli się reagować na trudne sytuacje metodą „walcz lub uciekaj" innymi słowy, konfrontują się z przeszkodą, bądź odchodzą od niej. A co można zrobić w korku? Nic. Stąd wysoki poziom stresu u panów. Kobiety w takich sytuacjach znacznie prościej dają sobie radę np. śpiewając - zmniejsza to poziom ciśnienia w naszym organizmie.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!