Karolina Chojnacka

Najczęściej naprawiane samochody w Polsce. Lider rankingu zaskakuje!

Każdy kierowca miał do czynienia z jakąś usterką w samochodzie i był zmuszony odwiedzić mechanika. To rzecz normalna. Ale... niektóre samochodu psują się częściej, niż inne. Jakie samochody są najczęściej naprawiane w Polsce?

Jakie samochody są szczególnie narażone na usterki? O tym, które samochody w Polsce są najbardziej awaryjne i najczęściej są konieczne ich naprawy, wiemy dzięki raportowi, który został udostępniony jakiś czas temu w serwisie DobryMechanik.pl. Zestawienie powstało na podstawie 70 tysięcy unikalnych wycen napraw wygenerowanych przez zrzeszone wokół niego warsztaty.

Do warsztatów najczęściej trafiają samochody z roczników 2005-2009.Stanowią one niemal 37% wszystkich naprawianych samochodów w warsztatach. Co czwarty samochód, który trafia do naprawy został wyprodukowany w latach 2010-2014.

Najczęściej naprawiane samochody w Polsce

Z rankingu wynika, że najbardziej awaryjnym samochodem jest Ford Focus, a na niechlubnym podium znalazły się również kompaktowy Opel Astra oraz Audi A4.

Jakie marki są najczęściej serwisowane w niezależnych warsztatach?

W tej kategorii na pierwszym miejscu także znalazł się Ford. Kolejne miejsca zajęli Opel i Volkswagen, a tuż za podium uplasowały się dwie marki premium, Audi oraz BMW.

Na pierwszy rzut oka widać, że w rankingu królują samochody niemieckie, jak Audi, Volkswagen czy BMW. Dzieje się tak dlatego, że w naszym kraju panuje przekonanie o ich bezawaryjności i trwałości. Popularność marek niemieckich oznacza dobre rozpoznanie przez niezależne serwisy oraz lepszą dostępność części zamiennych, co ostatecznie wpływa na obniżenie kosztów napraw

Jak tłumaczy Paweł Rembieliński, właściciel warsztatu Auto-Rama w Warszawie:

Polacy mają zakodowane od wielu lat, że auta niemieckie to dobry wybór. Dodatkowo najczęściej przy zakupie danego modelu kierują się ceną używanego egzemplarza, dlatego nie widzimy w pierwszej piątce Toyoty, Lexusa itp. Samochody z czołówki rankingu są popularne, ale nie zawsze tanie w eksploatacji. Wszystko zależy od tego z jaką jednostką napędową i skrzynią są skonfigurowane. Podstawowa obsługa, czyli serwis zawieszenia, hamulców oraz przeglądy okresowe dla najpopularniejszych modeli będą na optymalnym poziomie dla przeciętnego kierowcy.

Zaskoczeni?

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze