Karolina Chojnacka

Opel Astra 2021 zaprezentowany – dane techniczne, wymiary, silniki. Czy podbije serca Polaków?

Poznaliśmy fakty o 6. generacji Opla Astry - czego możemy spodziewać się po flagowym modelu niemieckiego producenta?

Opel Astra szóstej generacji to kontynuator tradycji zapoczątkowanej 85 lat temu. W 1936 roku Opel był pierwszym niemieckim producentem, który zaoferował przystępny cenowo, rodzinny samochód kompaktowy – był nim Kadett.

Z każdą nową generacją pojawiały się kolejne innowacje, takie jak chłodzony wodą, czterocylindrowy silnik Kadetta A (1962), sensacyjnie aerodynamiczne nadwozie Kadetta E (1984) czy adaptacyjne oświetlenie przednie (AFL) Astry H (2004). Teraz historia znów się powtarza.

Opel Astra 2021 – zawieszenie i układ kierowniczy

Nowa Astra oparta jest na przystosowanej do różnych napędów platformie EMP2 trzeciej generacji.

W zamyśle inżynierów układ kierowniczy i układ zawieszenia zaprojektowano z myślą o jak najbardziej wydajnym tłumieniu drgań i wysoce efektywnej kontroli ruchów poprzecznych nadwozia (tłumienie ruchu wokół osi poziomej). Sztywność skrętna nowej Astry przewyższa o 14% sztywność w poprzedniej wersji.

Opel Astra
2021 Opel Astra, fot. materiały prasowe / Opel

Opel Astra 2021 – wymiary

Nowy Opel Astra ma 4374 milimetrów długości i 1860 mm szerokości.

Nowa Astra jest o zaledwie 4 mm dłuższa od poprzedniego modelu, mimo znacznego wzrostu rozstawu osi do 2675 mm (+13 mm). Bagażnik nowej Astry z regulowaną podłogą nadal zapewnia pojemność ładunkową 422 litrów.

Opel Astra 2021 – silniki

Opel będzie oferować nową Astrę z napędem hybrydowym typu plug-in o dwóch poziomach mocy do wyboru. Ponadto dostępne są warianty z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym oraz sześciobiegową przekładnią manualną lub ośmiobiegową przekładnią automatyczną.

Zakres mocy pojazdu z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym: od 110 KM do 130 KM. Zakres mocy pojazdu z napędem hybrydowym typu plug-in: do 225 KM. Sześciostopniowa skrzynia biegów stanowi wyposażenie standardowe wersji z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym, zaś w wyposażeniu opcjonalnym pojazdów z silnikiem o większej mocy dostępna jest ośmiobiegowa przekładnia automatyczna (elektryczna w pojazdach z napędem hybrydowym typu plug-in).

2021 Opel Astra, fot. materiały prasowe / Opel

W pełni elektryczny Opel Astra-e pojawi się na rynku w 2023 roku. Póki co nie wiadomo jednak, jakim zasięgiem elektryczna Astra będzie mogła się pochwalić.

Opel Astra 2021 – design

Nowa Astra ma odmieniony, nowoczesny wygląd, który charakteryzuje już inne modele tej marki, jak Mokka czy Crossland. Motyw Opel Vizor jest zgodny ze wzornictwem Opel Compass, w którym osie pionowe i poziome – ostre załamanie maski silnika i światła do jazdy dziennej z motywem w kształcie skrzydła – łączą się pośrodku z emblematem „Opel Blitz”. Rozciągający się na całym przodzie pojazdu motyw Vizor powoduje, że nowa Astra sprawia wrażenie jeszcze szerszego pojazdu.

Opel zacznie przyjmować zamówienia na nową Astrę jesienią tego roku. Pierwsi klienci otrzymają swoje pojazdy na początku przyszłego roku. Najpierw w sprzedaży pojawi się wersja pięciodrzwiowa z sylwetką w stylu coupé. Wkrótce potem dołączy do niej kombi Sports Tourer.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze