Ford Focus – stylowy i nowoczesny samochód do jazdy po mieście i rodzinnych podróży

Fordy znajdują się w czołówce najchętniej kupowanych w Polsce samochodów zarówno do celów rodzinnych, jak i służbowych. Cenimy je za niezawodność, niskie koszty eksploatacji, bezawaryjność i nowoczesny wygląd. Nowy model Ford Focus to połączenie zaawansowanej technologii z funkcjonalnością i niebanalnym designem.

Ford Focus – podstawowe zalety
Wśród zalet najnowszej wersji Forda Focus’a wymienia się łatwość prowadzenia pojazdu i przestronne, estetycznie wykończone wnętrze. Model doskonale sprawdzi się jako samochód służbowy, ale też jako rodzinne auto. Zaawansowane technologicznie systemy bezpieczeństwa sprawiają, że jazda staje się jeszcze przyjemniejsza i bezpieczniejsza niż dotychczas. Ford Focus wyposażony jest w nowoczesne i pewne rozwiązania pomagające np. uniknąć kolizji przy małych prędkościach (do 50 km/h) lub zmniejszyć jej skutki.

Bezpieczeństwo na 5 gwiazdek
Ford Focus to samochód stworzony dla tych, którzy cenią sobie niezawodność i całkowite bezpieczeństwo. Pojazd wyposażono we wszystkie możliwe systemy zapobiegające skutkom wypadków i kolizji. Znajdują się w nim standardowe poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, kurtyny boczne chroniące ciało przed uszkodzeniami podczas uderzeń bocznych oraz specjalną poduszkę zabezpieczającą kolana kierowcy. W samochodzie znajduje się system Active City Stop pomagający uniknąć kolizji przy małych prędkościach. Monotonna i męcząca jazda w korku staje się bezpieczniejsza, a samochód chroni nas przed przypadkowymi zderzeniami z innymi pojazdami. Kiedy my nie zdążymy zareagować, nasz nowy Focus automatycznie wciśnie hamulec, gdy samochód przed nami nagle zahamuje.

Najnowszy model Focus’a wyposażono w elektroniczny system stabilizacji toru jazdy (ESC) oraz inteligentny system bezpieczeństwa (IPS). ESC stale sprawdza, jak pojazd porusza się po drodze i jeśli wykryje nieprawidłowości w torze jazdy, automatycznie je koryguje. System współpracuje z zaawansowanym ABS, dzięki czemu nawet w trudnych warunkach i przy gwałtownym hamowaniu samochód pewnie się prowadzi.

Auto ostrzega przed spadkiem ciśnienia w oponach, dzięki czemu można w porę usunąć usterkę i cieszyć się bezpieczną jazdą. Komunikat o problemach z ciśnieniem wyświetla się na desce rozdzielczej.

Żeby pasażerowie mogli podróżować jeszcze bezpieczniej, w nowym Fordzie zainstalowano system ostrzegania o niezapiętych pasach. Jeśli któraś z jadących osób nie zapnie się, będzie o tym przypominał sygnał dźwiękowy i wizualny. Samochód „wyczuwa” też, kiedy kierowca staje się zmęczony i może tracić koncentrację. Na komunikatorze wyświetla się wtedy informacja o konieczności przerwy na odpoczynek.

Żeby samochód gwarantował pewną jazdę w każdych warunkach, w tym przy podjeżdżaniu pod górkę i na oblodzone wzniesienia, zastosowano w nim system HSA. Pojazd bez problemu wjeżdża pod górę i nie cofa się na pochyłych powierzchniach.

Przyczyną wielu niebezpiecznych wypadków jest tzw. martwy punkt. Patrzymy w boczne lusterko i śmiało zjeżdżamy na równoległy pas. W tej samej chwili słyszymy ostre hamowanie, a nasz samochód zostaje uderzony przez inny pojazd. Ford Focus wyposażony jest w specjalnie zaprojektowane lusterka z diodami, dzięki którym samochód ostrzega nas przed pojazdami, które znalazły się w martwym punkcie. System pomoże nam bezpiecznie poruszać się po drogach i wyjeżdżać z miejsc parkingowych.

Ford Focus – czysta przyjemność prowadzenia
Ford zadbał o to, żeby najnowszy Focus był przyjemny w prowadzeniu i zapewniał użytkownikowi najwyższy stopień bezpieczeństwa. W samochodzie zainstalowano system automatycznego parkowania, który pomaga przy manewrach parkingowych, ograniczając tym samym ryzyko uszkodzenia pojazdu. Funkcja Active Park Assist wspomagająca parkowanie równoległe przyda się szczególnie mniej doświadczonym kierowcom. Działanie najnowszej technologii Forda można obejrzeć w materiale filmowym:

Wystarczy podążać za wskazówkami wyświetlanymi przez komputer pokładowy i kontrolować pedał gazu i hamulca, żeby sprawnie wjechać w miejsce parkingowe.

Dla jeszcze większej przyjemności jazdy Ford Focus został wyposażony w adaptacyjny tempomat. Kiedy wybieramy się w dłuższą trasę lub chcemy, żeby samochód samodzielnie kontrolował prędkość, ustawiamy określoną wartość (w przedziale między 25 a 180 km/h) i puszczamy pedał gazu. Pojazd będzie utrzymywał wybraną przez nas prędkość. Kiedy wykryje, że samochód jadący przed nami zwolnił lub zahamował, nasz Focus odpowiednio dostosuje prędkość jazdy i zachowa bezpieczną odległość. Powróci do ustawionej prędkości, kiedy droga będzie znowu pusta.

Idealna widoczność nawet podczas trudnych warunków pogodowych
W najnowszym modelu Forda zamontowano reflektory, które dostosowują się do warunków panujących na drodze i odpowiednio doświetlają przestrzeń przed samochodem. Kąt padania światła zależy od prędkości, z jaką się poruszamy, skrętu kierownicy, odległości od innych pojazdów, a także warunków pogodowych (jeśli działają wycieraczki, samochód dobiera inne ustawienia). Nowoczesne reflektory działają również w taki sposób, żeby nie oślepiać innych kierowców. Kiedy w nocy mijamy się z pojazdem jadącym z naprzeciwka, nasze auto automatycznie przełącza się ze świateł długich na światła mijania

Ford Focus zapewnia doskonałą widoczność i pozwala nam widzieć więcej, a tym samym bezpieczniej poruszać się po drogach. Samochód wyposażono w system rozpoznawania znaków drogowych, który sczytuje wszystkie ustawione przy drodze ograniczenia i informacje. Symbole znaków pojawiają się na desce rozdzielczej i nie sposób ich przeoczyć tak jak na drodze.

Pomysłowe i praktyczne rozwiązania zwiększające komfort jazdy
Wbudowany system nawigacji nie jest już żadną nowością w obecnie produkowanych samochodach, jednak Ford Focus może pochwalić się najbardziej zaawansowaną wersją systemu SYNC, który łączy się z telefonem i którym możemy sterować za pomocą poleceń głosowych.

Komfortowym rozwiązaniem zastosowanym przez Forda jest również bezkluczykowy system uruchamiania pojazdu. Pozwala to na otwieranie samochodu nawet wtedy, kiedy mamy zajęte ręce i nie możemy wyciągnąć kluczyka z kieszeni czy torebki. Dodatkowo możemy zaprogramować kluczyk i stałe parametry naszego samochodu, takie jak maksymalna prędkość czy sygnał niezapiętych pasów.

Ford Focus idealnie sprawdza się nawet podczas trudnych warunków pogodowych. Dzięki podgrzewanej przedniej szybie zimą nie musimy usuwać z niej szronu i uruchamiać pojazdu kilka minut przed podróżą. Elementy grzewcze w przedniej szybie wykonają za nas całą pracę. Podczas deszczowej pogody samochód automatycznie włączy wycieraczki i dostosuje szybkość ich działania do intensywności opadów.

Ford Focus – wydajność i osiągi
Od nowoczesnych samochodów wymagamy nie tylko praktycznych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zależy nam również na tym, żeby pojazd charakteryzował się niezawodnością i ekonomicznością. Ford Focus łączy w sobie te wszystkie cechy, zapewniając niską emisję spalin, a przy tym bardzo dobre osiągi.

Najnowszy Ford Focus wyposażony jest w nowoczesną serię silników EcoBoost, które oszczędzają paliwo, a jednocześnie emitują do środowiska mniejsze ilości zanieczyszczeń. Silniki gwarantują doskonałe osiągi nawet przy mniejszym zużyciu paliwa. Żeby jeździć ekonomiczniej, na desce rozdzielczej wyświetla się informacja o konieczności zmiany biegów. Specjalny system analizuje również styl naszej jazdy i udziela wskazówek, jak poprawić prowadzenie, żeby jeździć jeszcze ekonomiczniej. Średnie zużycie paliwa przy silniku benzynowym 1.0 EcoBoost na 100 km wynosi 6,1 l. W przypadku silnika diesel 1.5 EcoBlue zużycie to wynosi 5,7 l. Auto posiada wbudowany system Start-Stop, dzięki któremu spala jeszcze mniejsze ilości benzyny lub ropy. Kiedy zatrzymujemy się na światłach lub stoimy w korku, samochód automatycznie gasi silnik, podtrzymując jednak zasilanie dla wszystkich podzespołów. Wystarczy, że naciśniemy pedał sprzęgła, żeby ponownie uruchomić pojazd.

Ford Focus dostępny jest w wersji manualnej oraz z 8-stopniową automatyczną skrzynią biegów z obrotowym przełącznikiem. Przy kierownicy umieszczono też łopatki, którymi można zmieniać biegi, np. wtedy, kiedy szybko potrzebujemy wyższej mocy.

Samochód od Forda dobrze trzyma się drogi i łatwo go kontrolować, a na zakrętach wykazuje dużą stabilność. Dzięki specjalnemu systemowi moment obrotowy silnika rozkładany jest pomiędzy przednie koła. System dostosowuje ich pracę do nawierzchni i warunków panujących na drodze.

Ford Focus jak auto rodzinne
Ze wszystkimi swoimi udogodnieniami, przestronnym wnętrzem i zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa, Forda Focus’a poleca się jako samochód rodzinny. Bagażnik bez problemu pomieści walizki 4 dorosłych osób wybierających się na weekendowy wypad. Wysoki komfort jazdy sprawia, że Focus idealnie nadaje się na dłuższe podróże.

Najnowszy Ford Focus to auto niebanalne z wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami, które zachwycą każdego kierowcę.

Źródła:
https://www.ford.pl/osobowe/focus/cechy-i-funkcje/osiagi-i-zuzycie-paliwa#
https://www.ford.pl/osobowe/focus/cechy-i-funkcje/prowadzenie
https://www.ford.pl/osobowe/focus/cechy-i-funkcje/bezpieczenstwo
https://www.carwow.co.uk/ford/focus
https://www.autocentrum.pl/spalanie/ford/focus/iv/

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze