Nagłe hamowanie na drodze, bo przecież trzeba przepuścić pieszych, zakończone kolizją

Nagłe hamowanie na drodze, bo przecież trzeba przepuścić pieszych, zakończone kolizją

16 czerwca 2020
1
9
Winny w tej sytuacji jest tylko jeden, ale nagranie dobrze pokazuje jak na polskich drogach dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, które mogą zaskoczyć niejednego kierującego.

Dwupasmowa ulica, a na niej płynny ruch. Uczestnicy ruchu jadą podobnym tempem, ci na lewym pasie trochę szybciej, niż prawym. Ogólnie jest spokojnie, zagrożeń brak. Aż nagle pewien starszy pan w srebrnym Volkswagenie postanawia zatrzymać się przed przejściem dla pieszych, chociaż to on ma pierwszeństwo.

Dlaczego bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych to fatalny pomysł?

Inni kierujący natychmiast reagują. Ostro hamuje niebieski Opel na lewym pasie i ostro hamuje też auto z kamerą. Ostre hamowanie nie wyszło tylko motocykliście, który przewrócił się na asfalt i uderzył w Volkswagena. Rider nie przewidział, że auto przed nim nagle stanie w miejscu, więc wina leży po jego stronie - niedostosowanie prędkości do warunków.

Piesza weszła wprost pod auto, policja nie widzi jej winy

Zwolennicy wprowadzenia pierwszeństwa dla pieszych jeszcze przed przejściem powiedzą, że nowe przepisy skłonią kierujących takich jak motocyklista na nagraniu, do ostrożniejszej jazdy, szczególnie w obrębie przejść. My powiemy, że przez nie przybędzie takich kierowców, jak ten w Volkswagenie, którzy na widok pieszego na chodniku będą gwałtownie hamować, bez zwracania uwagi na to, czy inni kierujący też mieli szansę go dostrzec i zdążą zareagować. Co pokazuje tylko, że problemem nie są przepisy, tylko niebezpieczne przejścia dla pieszych.

To najbezpieczniejsze miasto w Polsce. Jak udało się to osiągnąć?

Warto przypomnieć przypadek Jaworzna, który opisywaliśmy pod koniec minionego roku. Okazało się, że wystarczyło zmienić infrastrukturę drogową, aby przez rok nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku. Ale o ile prościej uchwalić nowelizację przepisów, niż modernizować przejścia dla pieszych w całym kraju.

Komentarze

Hmmm
16 czerwca 2020 09:18
Za szybko jechane
hip > Hmmm
17 czerwca 2020 23:38
jak większość na tym portalu :/
Michał
16 czerwca 2020 09:54
Ten "artykuł" to stek bzdur
mik
16 czerwca 2020 10:31
Jakie nagle. Widać ludzi przed przejściem, wyprzedzać lewym pasem na przejściu nie wolno. Zahamował spokojnie puszczając pieszych na drogę... Żadnego gwałtownego manewru nie wykonał srebrny staruszek.
M.
17 czerwca 2020 14:27
Nawet gdybym chciał napisać "g**no" w komentarzu, to muszę się podpisać. Znamienne jest, że twórca, który popełnił ten wyrób mediowy (bo artykułem tego bełkotu nie nazwę), podpisać się nie musiał.
Aq
18 czerwca 2020 06:23
Widać nie taki "rider" z tego motocyklisty jak mu się wydawało. Jak się zdecydował przepuścić, to trzeba przepuścić. Proste. Dziwne, że nie rozumieją tego ludzie, którzy zawodowo piszą o prowadzeniu samochodu. Na drogach publicznych nie zapier*alamy i trzymamy dystans.
Nina
18 czerwca 2020 22:36
"Oooo nie! Jak ktoś może być tak bezczelny i zatrzymać się przed przejściem dla pieszych. Jak komuś może przyjść do głowy, żeby przepuszczać ludzi na pasach. Skandal!" - a tak szczerze to naprawdę nie wierzę w to co czytam. Szkoda, że autor czy tam autorka nie umie spojrzeć dalej niż czubek własnego nosa i zauważyć jeszcze jakichś innych uczestników ruchu. Tak, wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu - ci w autach, ci na motocyklach, na rowerach i na nogach. Wystarczy patrzeć i przestrzegać przepisów (które nakazują zwolnić przed przejściem), a nie trzeba będzie pisać takich kretyńskich artykułów.
iROMAN
19 czerwca 2020 13:29
Ale się w bit zmieścił.
"Stop" i przyjebał w auto
yop
23 czerwca 2020 22:17
"Kierowca" motolka powinien przypomnieć sobie podstawowe zasady jakie panują na drodze.
Ciekawe dlaczego nikt się nie podpisał pod tym hłe, hłe "artykułem"?