Nagłe hamowanie na drodze, bo przecież trzeba przepuścić pieszych, zakończone kolizją

Winny w tej sytuacji jest tylko jeden, ale nagranie dobrze pokazuje jak na polskich drogach dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, które mogą zaskoczyć niejednego kierującego.

Dwupasmowa ulica, a na niej płynny ruch. Uczestnicy ruchu jadą podobnym tempem, ci na lewym pasie trochę szybciej, niż prawym. Ogólnie jest spokojnie, zagrożeń brak. Aż nagle pewien starszy pan w srebrnym Volkswagenie postanawia zatrzymać się przed przejściem dla pieszych, chociaż to on ma pierwszeństwo.

Dlaczego bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych to fatalny pomysł?

Inni kierujący natychmiast reagują. Ostro hamuje niebieski Opel na lewym pasie i ostro hamuje też auto z kamerą. Ostre hamowanie nie wyszło tylko motocykliście, który przewrócił się na asfalt i uderzył w Volkswagena. Rider nie przewidział, że auto przed nim nagle stanie w miejscu, więc wina leży po jego stronie – niedostosowanie prędkości do warunków.

Piesza weszła wprost pod auto, policja nie widzi jej winy

Zwolennicy wprowadzenia pierwszeństwa dla pieszych jeszcze przed przejściem powiedzą, że nowe przepisy skłonią kierujących takich jak motocyklista na nagraniu, do ostrożniejszej jazdy, szczególnie w obrębie przejść. My powiemy, że przez nie przybędzie takich kierowców, jak ten w Volkswagenie, którzy na widok pieszego na chodniku będą gwałtownie hamować, bez zwracania uwagi na to, czy inni kierujący też mieli szansę go dostrzec i zdążą zareagować. Co pokazuje tylko, że problemem nie są przepisy, tylko niebezpieczne przejścia dla pieszych.

To najbezpieczniejsze miasto w Polsce. Jak udało się to osiągnąć?

Warto przypomnieć przypadek Jaworzna, który opisywaliśmy pod koniec minionego roku. Okazało się, że wystarczyło zmienić infrastrukturę drogową, aby przez rok nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku. Ale o ile prościej uchwalić nowelizację przepisów, niż modernizować przejścia dla pieszych w całym kraju.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

„Kierowca” motolka powinien przypomnieć sobie podstawowe zasady jakie panują na drodze.
Ciekawe dlaczego nikt się nie podpisał pod tym hłe, hłe „artykułem”?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Ale się w bit zmieścił.
„Stop” i przyjebał w auto

Odpowiedz

Pppp - 14 kwietnia 2022

Pilnować bachory wbiegajace na pasy bo wtedy ludzie hamują nagle i się zagrożenie robi gdzie rodzice są ja sie pytam

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Nawet gdybym chciał napisać „g**no” w komentarzu, to muszę się podpisać. Znamienne jest, że twórca, który popełnił ten wyrób mediowy (bo artykułem tego bełkotu nie nazwę), podpisać się nie musiał.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

jak większość na tym portalu :/

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Widać nie taki „rider” z tego motocyklisty jak mu się wydawało. Jak się zdecydował przepuścić, to trzeba przepuścić. Proste. Dziwne, że nie rozumieją tego ludzie, którzy zawodowo piszą o prowadzeniu samochodu. Na drogach publicznych nie zapier*alamy i trzymamy dystans.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

„Oooo nie! Jak ktoś może być tak bezczelny i zatrzymać się przed przejściem dla pieszych. Jak komuś może przyjść do głowy, żeby przepuszczać ludzi na pasach. Skandal!” – a tak szczerze to naprawdę nie wierzę w to co czytam. Szkoda, że autor czy tam autorka nie umie spojrzeć dalej niż czubek własnego nosa i zauważyć jeszcze jakichś innych uczestników ruchu. Tak, wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu – ci w autach, ci na motocyklach, na rowerach i na nogach. Wystarczy patrzeć i przestrzegać przepisów (które nakazują zwolnić przed przejściem), a nie trzeba będzie pisać takich kretyńskich artykułów.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Za szybko jechane

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Ten „artykuł” to stek bzdur

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Jakie nagle. Widać ludzi przed przejściem, wyprzedzać lewym pasem na przejściu nie wolno. Zahamował spokojnie puszczając pieszych na drogę… Żadnego gwałtownego manewru nie wykonał srebrny staruszek.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze