Na szeryfa wylała się fala hejtu, więc nagrał film o tym, że nie jest szeryfem. Sprawdzamy!

Na szeryfa wylała się fala hejtu, więc nagrał film o tym, że nie jest szeryfem. Sprawdzamy!

27 sierpnia 2020
1
17
Szeryf drogowy kojarzy się zwykle z kierowcą, który swoją nieznajomość przepisów łączy z wrodzoną złośliwością wobec innych. Okazuje się, że nie jest to reguła. Można poszerzać swoją wiedzę z Prawa o ruchu drogowym i starać się być dobrym kierowcą, a i tak zostać szeryfem. I nie rozumieć dlaczego inni tak cię nazywają.

Poniższy film to nie jest zwykła odpowiedź na krytykę, jaka pojawiła się po opublikowaniu przez jego autora nagrania z kamery samochodowej. To dogłębna analiza każdego szczegółu tej sytuacji, odnoszenie się do przepisów, tak zwanych „niepisanych zasad”, a także krótki rys historyczny na temat tego jak długo autor ma prawo jazdy oraz w jaki sposób szlifował swoją wiedzę z zakresu prawa o ruchu drogowym. Całość trwa 55 minut!

Szeryf na uprzejmość odpowiada wymuszeniem

Całe szczęście że autor podzielił film na „rozdziały” i przygotował spis treści z odnośnikami do konkretnych fragmentów nagrania. Jeśli nie znacie sytuacji, możecie przeskoczyć do 6:12, gdzie zobaczyć można wideo, które wywołało tyle negatywnych komentarzy, będących powodem nagrania tego filmu. Widzimy na nim jak autor trzyma się kurczowo lewego pasa, pomimo samochodu jadącego tuż za nim. Wyprzedza on kolejne pojazdy na prawym pasie i nawet jeśli pojawia się na tyle duża przerwa, żeby zjechać na moment na prawo, nie robi tego.

Wyprzedzanie z prawej strony lub prawym pasem a przepisy ruchu drogowego

Skutek takiego postępowania był łatwy do przewidzenia. Kierowca Forda się zniecierpliwił i wyprzedził auto z kamerą prawym pasem. Okazało się wtedy, że za nim jechało BMW - kolejny pojazd, który blokował autor nagrania (przed którym lewy pas był pusty aż po horyzont). Kierujący BMW stara się zmotywować nagrywającego do zjechania na prawo, poprzez dojeżdżanie mu do zderzaka i miganie światłami drogowymi. Nic to nie daje, a zza BMW po chwili wyjeżdża Mercedes, którego kierowca wyprzedza oba pojazdy prawym pasem, a po powrocie na lewy naciska pedał hamulca, żeby przestraszyć kierowcę auta z kamerą i „ukarać” go za blokowanie drogi.

Autor nagrania, pan Marek, wrzucił je do sieci w przekonaniu, że zachował się całkowicie słusznie, tylko trafił na niecierpliwców i furiatów. Odzew internautów był jednoznaczny, a pod jego adresem poleciały inwektywy, z których najlżejszymi były „szeryf”, „król szos” oraz „najgorszy sort kierowców”. Wyraźnie dotknęło to autora, który poniższym filmem chciał pewne sprawy wyjaśnić i naprostować. Dodamy jeszcze tylko, że nas tym nagraniem przekonał, że rzeczywiście jest osobą spokojną, kulturalną oraz inteligentną. Osobą której dalekie są wszelkie złośliwości, szczególnie na drodze. To kierowca z bardzo dużym doświadczeniem (prawo jazdy zrobił w 1986 roku), który świadom jest, że może nie znać wszystkich przepisów i stara się w miarę możliwości edukować. Jak więc ktoś taki został szeryfem drogowym?

230 km/h i wyprzedzanie pasem awaryjnym. Zgadnijcie markę auta

W bardzo prosty sposób. W taki sam w jaki został pan Marek Dworak, kiedy sam „szeryfował” w swoim programie telewizyjnym, o czym zresztą pisaliśmy jakiś czas temu. Tak przy okazji, to autor omawianego teraz nagrania przyznaje, że wiele nauczył się z programu pana Dworaka. Przypadek? Nie sądzimy, ponieważ obaj panowie przejawili podobne zachowanie. Obaj uważali, że skoro jadą z maksymalną dopuszczalną prędkością, to nie muszą zjeżdżać na prawo i dziwili się, że inni kierowcy tego od nich oczekują. Obaj nie zjeżdżali na prawy pas, kiedy mieli do tego możliwość, prowokując innych do wyprzedzania ich z prawej strony.

Ekspert nie ma pojęcia o ruchu drogowym? Sprawdzamy kontrowersyjny film

Pan Marek w swoim filmie próbuje argumentować, że skoro zaraz będzie wyprzedzał kolejne auta, to nie musi zjeżdżać na prawo. Uważa też, że w niektórych miejscach nie było na tyle przestrzeni, żeby bezpiecznie zjechać i wrócić na swój pas. Mówi spokojnie, rzeczowo i niemal klatka po klatce, analizuje sytuację. I nadal nie ma racji.

Bez wchodzenia w równie długą i niepotrzebnie rozwleczoną analizę - sytuacja na drodze jest dynamiczna. Każdy kierowca musi sam ją ocenić i odpowiednio się zachować. Nie każdy ma jednak identyczną miarę i miara każdego nie jest obiektywna. Komentatorzy słusznie wytykają panu Markowi, że jak może twierdzić, że miał za mało miejsca, aby zjechać, skoro inny kierowca zdążył zjechać na prawo, wyprzedzić go i wrócić bezpiecznie na lewy pas. Taki manewr wymaga więcej miejsca niż zjechanie na moment na prawy pas, a jakoś dało się go wykonać bezpiecznie.

Rowerzysta jedzie lewym pasem. I nie chce go opuścić!

Pan Marek, chociaż bardzo się przed tym broni, jest szeryfem drogowym i udowadnia to w kilku miejscach. Po pierwsze nie zjeżdża naprawy pas, mimo tego, że za nim znajdują się trzy szybciej jadące pojazdy. W swoim oryginalnym nagraniu podkreślał, że jechał z maksymalną dopuszczalną prędkością 120 km/h, co jest kolejną typową zagrywką szeryfów. Skoro chcesz jechać szybciej, to znaczy że chcesz łamać prawo, więc dlaczego mam ci zjeżdżać. Blokowanie innych dlatego, że podejrzewamy ich o chęć popełnienia wykroczenia, jest bawieniem się w policjanta, do czego nie mamy prawa. Dlatego o kimś takim mówi się prześmiewczo „szeryf”. Na oryginalnym nagraniu słychać też jak pan Marek mówi, że nie zjedzie, bo wyprzedza. A potem dodaje coś co brzmi jak „pierniczę ich”. Kolejne zachowanie typowe dla szeryfa - dobrze wie, że w jakiś sposób blokuje innego kierowcę, ale ma go w nosie, bo nie będzie nikomu w niczym ustępował.

Szeryf z pomocnikiem próbują blokować drogę

Jazda w ruchu drogowym to nie rywalizacja o to, kto ma „rację” albo kto jest „lepszy”. Po to są przepisy, żebyśmy wszyscy bezpiecznie dojechali do celu. Czasami jednak przepisy to za mało i potrzebna jest pewna elastyczność, zrozumienie drugiego człowieka i odrobina uprzejmości. Mówimy o zatrzymaniu się, żeby wpuścić przed sobie kierowcę, który ma problem z wyjechaniem z drogi podporządkowanej. Mówimy o przepuszczeniu pieszego, który przez gęsty ruch mógłby jeszcze długo nie doczekać się szansy na bezpieczne przejście przez ulicę. To takie same przykłady, jak zjeżdżanie z drogi szybciej jadącemu kierowcy na autostradzie, w najbliższym możliwym momencie, nawet jeśli będzie to oznaczało, że na moment zdejmiemy nogę z gazu, będąc na prawym pasie. Dlaczego mamy tak zrobić? Bo jesteśmy uprzejmi i staramy się drobnymi gestami ułatwiać innym jazdę. Dlatego zatrzymujemy się na drodze, widząc, że ktoś próbuje wyjechać z parkingu. Dlatego nie trąbimy na kogoś, kto zawraca na ulicy i zmusza nas do zatrzymania się na kilka sekund.

„Szeryf” może na drodze więcej? Ten zaliczył piękną kumulację

W momencie kiedy nie tylko nie jesteśmy gotowi do podobnych drobnych uprzejmości, ale wręcz celowo utrudniamy innym jazdę, stajemy się szeryfem drogowym. Takim jak pan Marek, który pomimo swojego doświadczenia, pokory wobec własnej wiedzy i sprawiania wrażenia sympatycznego człowieka, nie rozumie dlaczego wszyscy go krytykują. Nie rozumie, ponieważ błędnie interpretuje niektóre przepisy i chociaż doskonale widzi innych kierowców i wie, czego od niego oczekują, ignoruje ich, bo nikt mu nie będzie dyktował jak on ma jechać. Jakże typowe dla szeryfów.

PS. W momencie pisania tego tekstu, pod filmem znajdowało się 56 „łapek” w górę i aż 1,3 tys. w dół. Pełne krytyki są też komentarze (ponad 650). Ciekawe czy pan Marek zrozumie co to znaczy, kiedy wszyscy ci mówią, że nie masz racji.

Komentarze

iza
27 sierpnia 2020 08:36
BMW zawsze należy ustępować z drogi
Dn > iza
27 sierpnia 2020 17:02
Skoro jedzie szybciej, to jak najbardziej.
gfega > iza
28 sierpnia 2020 09:39
Jak jadę ekspresówką to bmw mi ustępują. ;)
Nie-BMW > iza
28 sierpnia 2020 11:27
Głupszemu się ustępuje xD
As
27 sierpnia 2020 17:08
Sfrustrowana osoba, która niewiele osiągnęła w życiu często szuka okazji do "tera ja mam perszeństwo" i chełpi się każdą sekundą. Taki blokuke lewy pas, wejdzie na przejście przed jedynym samochodem w zasięgu wzroku, by później niespiesznie paradować, żeby kogoś nie wpuścić przed siebie to mało nie wjedzie komuś w bagażnik, by za chwilę się wlec, przyspiesza jak chcesz wyprzedzić...
Monaaaa
27 sierpnia 2020 22:23
Dopóki są tacy ludzie, jak autor tego tekstu, dopóty na drogach będą ginąć ludzie. To zatrważające, że kierowcom łamiącym przepisy wszyscy mają ustępować i wszyscy mają uważać na nich, nie ma takiego przyzwolenia dla uporczywego stosowania się do przepisów, ani dla innych uczestników ruchu. Obłęd. A dlaczego niby maja nie pojechać kawałek zgodnie z przepisami, skoro inny kierowca nie czuje się pewnie skacząc między pasami?
Obserwator > Monaaaa
27 sierpnia 2020 22:42
Przepisy mówią jednoznacznie że po wyprzedzeniu pojazdu zmieniamy pas ruchu na prawy. Nie możemy cały czas jechać lewym pasem motywując to tym że za chwilę będziemy wyprzedzać następny pojazd.
parian maździoch > Obserwator
28 sierpnia 2020 02:19
Przepisy mówią też jednoznacznie że nie można przekraczać dozwolonej prędkości ani stważać niebezpieczeństwa. Jazda na zderzaku, "mryganie" światłami i hamowanie celem wychowania na pewno jest dużo bardziej niebezpieczne niż zachowanie poprawnej prędkości. Takie osoby niczym się nie różnią od "szeryfa".
/KL > Obserwator
28 sierpnia 2020 13:24
Przepisy mówią również o zachowaniu bezpiecznej odległości. Jeśli więc na prawym pasie nie ma przestrzeni, by tam zjechać i tę odległość zachować, nie ma wyboru -- trzeba dalej cisnąć lewym.
Kierowca > Obserwator
26 września 2020 07:57
Zmienić pas na prawy .....
Ale jeśli jest taka możliwość, musi być miejsce na taki manewr ....
Możliwie blisko , znaczy jeśli jest możliwość.
Czy to zbyt skomplikowane dla takich jak Ty ?
Mieeetek > Monaaaa
28 sierpnia 2020 08:17
Proszę, zostań 2 domu
xyz > Mieeetek
28 sierpnia 2020 11:02
Proszę, tym bardziej zostań w domu
www
28 sierpnia 2020 11:07
Dopóki nie będzie prawdziwych kar za naruszanie przepisów drogowych to nic się nie zmieni. Film pana Marka to typowy przykład patologii polskich dróg, szeryfowanie, zapierniczanie, karanie. Patola nie kierowcy.
jasio
28 sierpnia 2020 11:33
Marek jest człowiekiem ktory zawsze ma racje sam na siebie ukreciłeś bata jesteś chamem i tyle miejsca miałeś mnóstwo mozesz lewym jechac nawet 200 ale jak ktos chce jechać szybcjie to markow szeryfow jest duzo wiecej pan lewego pasa mimo ze miejsce ma by zjechać bezpiecznie w końcu ktoś za to cię poszarpie i sie w końcu nauczysz a nie bedziesz latał po psach frajerze bez głowy i teras masz wszyscy cie cisną ale marek szeryf ma zawsze racje bo on jedzie najgorsi ludzie na drodze MAREK.
JuzNiePolak > jasio
28 sierpnia 2020 12:11
Nikt w cywilizowanych krajach Was nie szanuje i nigdy nie będą Was szanować. Dla nich zawsze pozostaniecie dość prymitywnym, biednym i zacofanym społeczeństwem.
Kierowca
26 września 2020 07:51
A od kiedy to łapki w dół świadczą o racji? To co uważa banda frustratow , nie oznacza że mają rację.
Może i powinien zjechać na prawy , ale to nie usprawiedliwia celowego hamowania innego kierowcy .
To zwykły bandytyzm i nie ma tu żadnego usprawiedliwienia.
Tacy ludzie nie nadają się na kierowców , skoro tak reagują na błędy innych .
Próba doprowadzenia do kolizji powinna być karana bezwzględnie więzieniem .
Autor tego felietonu jest niedojrzały .
Allertec
23 października 2020 17:53
Nie szanowny panie jes obowiązek powrotu na pas prawy po wykonaniu manewru. Nie zjeżdża pan bo na horyzoncie widac auto które Pan zamierza wyprzedzić i ciągnie się Pan lewym pasem. Lewy pas jest tylko do wyprzedzenia . Jesli to zrobilby kierowca przed Panem to pewnie zapis tego znalałby się w internecie. Jest Pan złośliwym szeryfem.