Karolina Chojnacka

Mini Vision Urbanaut – nowa idea mobilności. Oto samochód, który jeździ tylko w trybie „Wanderlust”

Mini postrzega siebie w przyszłości przede wszystkim jako inicjatora i towarzysza niezapomnianych przeżyć – tak zwanych Mini Moments. Zainspirowane pytaniem „Czego odczekuję od mojego samochodu?”, stanowią one platformę koncepcyjną dla Mini Vision Urbanaut, a nawet wykraczają poza sytuacje za kierownicą.

Wirtualna wizja staje się rzeczywistością. Mini Vision Urbanaut już 1 lipca podczas konferencji DLD Summer w Monachium Mini zapoczątkuje nową formę mobilności w postaci innowacyjnej wizji przestrzennej.

Mini Vision Urbanaut

Koncepcja przestrzeni Mini Vision Urbanaut została zaprojektowana całkowicie od wewnątrz. Jeszcze przed opracowaniem wyglądu zewnętrznego projektanci stworzyli koncepcję przestronnego wnętrza, wykorzystując rzuty poziome, meble i drewniany model ramy jako punkt odniesienia dla wymiarów. W trakcie projektowania, z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości, powstał cyfrowy model, który był systematycznie optymalizowany. Fizyczny model Mini Vision Urbanaut powstał następnie w całości w Mini Design Studio w Monachium.

Mini Vision Urbanaut nie jest nieruchomym modelem – można nim jeździć i kierować. Każdy element jest specjalnie zaprojektowany, wykonany precyzyjnie przy użyciu najnowocześniejszych narzędzi i ręcznie zmontowany. Wystrój wnętrza przypomina nowoczesną przestrzeń mieszkalną, a konstrukcja modelu obejmuje klasyczną strukturę pojazdu, projekt mebli, programowanie i inteligentną integrację nowoczesnych technologii.

Mini Vision Urbanaut
Mini Vision Urbanaut, fot. materiały prasowe / Mini

Mini Vision Urbanaut i Mini Moments, czyli idea mobilności wykraczająca poza jazdę

Mini postrzega siebie w przyszłości przede wszystkim jako inicjatora i towarzysza niezapomnianych przeżyć – tak zwanych Mini Moments. Zainspirowane pytaniem „Czego odczekuję od mojego samochodu?”, stanowią one platformę koncepcyjną dla Mini Vision Urbanaut, a nawet wykraczają poza sytuacje za kierownicą. Dokładniejsze znaczenie tego określają trzy tryby Mini Moments – „Chill”, „Wanderlust” i „Vibe”. W zależności od wybranego trybu, zmienia się wygląd zewnętrzny i wnętrze pojazdu, aby zawsze zapewnić optymalną scenerię i przyjemne otoczenie. Ponadto zapach, dźwięk i oświetlenie ambientowe podkreślą każdy nastrój.

Przemianę pojazdu w poszczególnych trybach Mini Moments będziemożna teraz w pełni przeżyć w rzeczywistości dzięki fizycznemu modelowi MiniVision Urbanaut. Moment „Chill” pozwala na złapanie oddechu i przebywanie „tu i teraz”. Pojazd staje się miejscem ucieczki, służy do relaksu, ale także do pracy w pełnym skupieniu. Podczas gdy tylna kanapa (Cosy Corner) umożliwia przyjęcie pozycji siedzących i leżących, podświetlana pętla nad nią tworzy przyciemniany zielony ekran inspirowany baldachimem. W obszarze centralnym okrągły instrument składa się i staje się lampką biurkową, dzięki czemu nie ma już żadnego wyświetlacza ani przełącznika, który przypominałby o samochodzie.

Mini Vision Urbanaut
Mini Vision Urbanaut , fot. materiały prasowe / Mini

„Wanderlust” to jedyny tryb Mini Moment, w którym Vision Urbanaut daje się prowadzić lub porusza się w trybie automatycznym. Wnętrze jest doskonałym miejscem do jazdy lub bycia przewożonym i pozwala pasażerom na nowo odkryć romantykę podróżowania. Jeśli kierowca chce samodzielnie prowadzić, dotknięcie logo Mini wysuwa kierownicę i pedały. Interfejs użytkownika na centralnym zestawie wskaźników zmienia wygląd i oprócz animacji trasy wyświetla dodatkowe informacje o podróży, takie jak atrakcje turystyczne lub czas przyjazdu, które są widoczne dla wszystkich podróżujących.

Mini Vision Urbanaut
Mini Vision Urbanaut, fot. materiały prasowe / Mini

Moment „Vibe” koncentruje się na spędzaniu czasu z innymi ludźmi, we wszystkich jego aspektach. Otwarte drzwi boczne i podniesiona przednia szyba to zapraszający gest, który zaciera granice między wnętrzem a otoczeniem. Centralny zestaw wskaźników staje się centrum obsługi mediów, a oparta na equalizerze animacja odtwarzanej muzyki na powierzchniach z przodu, z tyłu, na obręczach kół i pętli tworzy przyjemną klubową atmosferę. Na życzenie pojazd może stać się nawet „boomboksem”. Dodatkowo dzięki czwartemu, dowolnie konfigurowalnemu trybowi „my moment” samochód oferuje duże możliwości dostosowania do własnych życzeń i potrzeb.

Mini Vision Urbanaut
Mini Vision Urbanaut, fot. materiały prasowe / Mini

Mini Vision Urbanaut  – zrównoważony rozwój w wielu wymiarach

Oprócz wszechstronnego zastosowania, Mini Vision Urbanaut stawia również na zrównoważony rozwój. Pojazd sprawia, że jest on obecny i odczuwalny w wielu aspektach. Punktem wyjściowym koncepcji jest podejście „Clever Use of Space”, czyli maksymalne wykorzystanie możliwie najmniejszej przestrzeni pojazdu i drogi. Dzięki swojej wysokości Mini Vision Urbanaut oferuje przestronne wnętrze z zupełnie nową swobodą ruchów przy długości całkowitej wynoszącej zaledwie 4,46 metra. Napęd elektryczny zapewnia mobilność bez lokalnej emisji spalin.

Ponadto Mini Vision Urbanaut stawia na odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych. Dlatego już na początku fazy koncepcyjnej skupiono się na konsekwentnej redukcji komponentów i unikaniu zbędnego zużycia materiałów. Udało się to osiągnąć m.in. dzięki sprytnej podwójnej funkcji deski rozdzielczej, która staje się kanapą dzienną, oraz dzięki pierwszemu okrągłemu wyświetlaczowi centralnemu OLED nad stołem, który w trybie „Chill” zmienia się w stylową lampę. Podobnie, dzięki możliwości wymiany na przykład tapicerki, na pierwszy plan wysuwa się możliwie najdłuższe użytkowanie auta. Wnętrze jest ponadto wolne od elementów chromowanych i skórzanych.

Mini Vision Urbanaut
Mini Vision Urbanaut , fot. materiały prasowe / Mini

Wnętrze Mini Vision Urbanaut wykonane jest w dużej części z recyklatów oraz prawie wyłącznie z materiałów odnawialnych i nadających się do recyklingu. Dominującymi materiałami wnętrza są tekstylia wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak wełna, poliester czy tencel. Łączą one przytulny charakter i wysoką jakość z miękkością i komfortem. Korek, materiał odnawialny i nadający się do recyklingu, zastosowany na kierownicy i na części podłogi, dzięki swojemu naturalnemu charakterowi stanowi szczególny akcent i w naturalny sposób zapewnia przyjemny klimat wnętrza.

Mini Vision Urbanaut – wrażenia dla wszystkich zmysłów

Jak zapewnia Mini, istotnym elementem wystroju wnętrza jest również przemyślana aranżacja zapachowa i dźwiękowa. Annabell Coffinet, kreatorka zapachów BMW Group, wyjaśnia:

Całościowe podejście polegające na odwołaniu się do wszystkich zmysłów tworzy naprawdę wyjątkowe, niezapomniane doświadczenie. Indywidualna nuta zapachowa jest dokładnie zapamiętywana w mózgu i może później przywoływać pozytywną atmosferę i doświadczenia, tworząc w ten sposób kolejny, bardzo osobisty, związek ze szczególnie wartymi zapamiętania chwilami. Jednocześnie chcieliśmy po raz pierwszy powiązać tożsamość marki MINI z sygnaturą zapachową. Jak podmuch wiatru, nieuchwytny, orzeźwiający i nieoczekiwany, przekaz marki jest w ten sposób reprezentowany emocjonalnie, i uniwersalnie na całym świecie. Będzie subtelny i może być przeżywany jako scenariusz powitalny.

Mini Vision Urbanaut
Mini Vision Urbanaut, fot. materiały prasowe / Mini

Aby harmonijnie udoskonalić doznania zmysłowe, Renzo Vitale, dyrektor kreatywny ds. dźwięku, przełożył różne tekstury zapachu na dźwięki w scenariuszu powitalnym. Obok dźwięku powitalnego skomponował również muzykę do trybów „Chill”, „Vibe” i „Wanderlust”. W trybie „Chill” samochód otacza użytkownika dyskretnymi dźwiękami lasu z szeleszczącymi liśćmi i płynącą wodą, które wypełniają wnętrze w harmonii z przyciemnianym oświetleniem. Dźwięki dopełniają doznań relaksu. Trybom „Wanderlust” i „Vibe” towarzyszą dźwięki z indywidualnie skomponowaną muzyką, która może być odtwarzana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu.

Mini Vision Urbanaut
Mini Vision Urbanaut, fot. materiały prasowe / Mini

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze