Margaret Wilson – 500 tysięcy mil na motocyklu

Margaret Wilson to kolejna z amerykańskich pionierek motocyklizmu. Przejechała na swoich jednośladach ponad 500 tys. mil.

Margaret Wilson podczas gali wyręczenia nagrody AMA imiania Bessie Stringfield.
fot. AMA
Margaret Wilson
fot. AMA

Margaret Wilson jest przedstawicielką generacji motocyklistek, które zaczęły jeździć tuż po II-giej wojnie światowej oraz brały udział w konkurencjach motocyklowych, odczarowując te sporty i udowadniając, że nie są to tylko i wyłącznie męskie sprawy.

94-letnia Margaret Wilson w ciągu całej swojej kariery motocyklowej przejechała ponad 550 000 mil. Obecnie jest zaangażowana w promowanie sportów motocyklowych i ich rozwój. Została uhonorowana specjalnym członkostwem „Golden Life” klubu motocyklowego Motor Maids za lata aktywnego uczestnictwa i pełnej poświęcenia pracy oraz nagrodą AMA imiania Bessie Stringfield (o Bessie pisałysmy wcześniej tu).

O kobietach – pionierkach motocyklizmu, o którech wiemy niestety niewiele, ale to już coś – przeczytasz tu.

Margaret Wilson urodziła się w 1920 roku w Wisconsin. Jej motocyklowa pasja zaczęła się 26 lat później, kiedy jej mąż, Mike, wrócił z frontów II-giej wojny światowej i kupił żonie nowego Harleya-Davidsona. Motocykl z silnikiem o pojemności skokowej 45 cm3 miał gmole, masywną owiewkę i miał tak wysoko położone siedzenie, że Margaret nie mogła dotknąć stopami podłoża. Jej mąż, siedząc za nią, kładł swoje stopy na ziemi, kiedy Margaret zatrzymywała motocykl i dzięki temu maszyna nie traciła równowagi. Po kilkuset przebytych milach z Mike’m na tylnym siedzeniu w roli instruktora, Margaret odważyła się na pierwszą samodzielną przejażdżkę i natychmiast stała się zapaloną motocyklistką.

O współzałożycielce unikatowego i pierwszego na świecie klubu motocyklowego dla kobiet Motor MaidsDorothy Dot Robinsonprzeczytasz tu.

Od 1950 roku, przez 25 kolejnych lat, Margaret i Mike prowadzili wspólny motocyklowy biznes – Wilson’s Motorcycle Sales of Cedar Rapids, w stanie Iowa. Margaret otrzymała status członkowski organizacji Motor Maids, która odrodziła się w 1951 roku i zorganizowała Corn Stare Riders Motorcycle Club we wczesnych latach 50-tych. Przez lata pracowała jako sekretarka i kapitan klubu. Była także jedyną kobietą, która brała udział w organizowanym przez klub Drill Team’ie. Margaret i Mike uważali, że bezpieczeństwo na motocyklu to bardzo ważna sprawa: byli prekursorami i propagatorami jeżdżenia w kaskach i strojach ochronnych. Zachęcali innych do naśladowania.

Margaret Wilson na swoim Harleyu
fot. AMA

Jednym z najpiękniejszych momentów w karierze Margaret było uhonorowanie jej tytułem America’s Most Popular and Typical Girl Rider roku 1958. Głosowali na nią przedstawiciele wszystkich klubów motocyklowych zrzeszonych w AMA. Nagrodę otrzymała wiosną 1958 roku, a trofeum do dziś trzyma w swoim domu.

Przez lata Margaret brała udział i wspierała wiele motocyklowych zawodów, sama przejechała ponad pół miliona mil pod drogach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jednego roku, samotnie, przemierzyła 48 stanów i zwiedziła 8 kanadyjskich prowincji. W czasie innej podróży przez Kanadę dojechała do najbardziej wysuniętego na północ punktu Nowej Fundlandii.

Margaret Wilson podczas gali wyręczenia nagrody AMA imiania Bessie Stringfield.
fot. AMA

Margaret wraz z mężem byli członkami rady dyrektorskiej The Motorcycle Hall of Fame Museum oraz przekazali na muzeum prywatne środki.

– Prawdopodobnie nie ma lepszego wzoru dla motocyklistek niż Margaret Wilson – powiedział Robert Rasor, prezes AMA, kiedy Margaret odbierała nagrodę im. Bessie Stringfield w 2003 roku. – Jej energia i pasja, jak również nieoceniony wkład w rozwój motocyklizmu na przestrzeni sześciu dekad, nie pozostawią wątpliwości, że zasłużyła na tę nagrodę.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze