Mandat za korzystanie z telefonu w trakcie jazdy. Zaskakująco wysoki czy wciąż za niski?

Korzystanie z telefonu podczas jazdy stanowi poważne zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Kierowcom, którzy sięgają po telefon w trakcie jazdy, grozi wysoki mandat.

Na drodze każda sekunda jest cenna. Patrząc w ekran telefonu, tracisz uwagę na co najmniej kilka sekund. Używanie telefonu w trakcie jazdy prowadzi do rozproszenia uwagi kierowcy oraz zaburzenia jego percepcji, co znacznie ogranicza jego zdolność skupienia się na drodze i bezpiecznej jeździe. W rezultacie kierowca odbiera o mniej bodźców zewnętrznych, co wpływa na wydłużenie czasu jego reakcji i zwiększa ryzyko wypadku.

Kierowcom, którzy sięgają po telefon w trakcie jazdy, grozi wysoki mandat. Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi:

Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Za naruszenie przepisów grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Jeśli musisz, rozmawiaj w trybie głośnomówiącym, lub przez zestaw słuchawkowy (jednak to nie eliminuje ryzyka rozproszenia uwagi). Pisanie smsów, przeglądanie Facebooka czy Internetu to najgorsze, co może zrobić osoba prowadząca samochód. Na drodze każda sekunda jest cenna. Patrząc w ekran telefonu, tracisz uwagę na co najmniej kilka sekund.

Nie tylko kierowcy, ale też pieszy

Należy pamiętać, że mandat za korzystanie z telefonu możemy otrzymać nie tylko będąc za kierownicą samochodu.. 1 czerwca 2021 roku w życie weszły przepisy Kodeksu drogowego zabraniające pieszym używania telefonów i innych urządzeń elektronicznych rozpraszających uwagę podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię czy torowisko. Za złamanie prawa grozi mandat także w wysokości do 500 złotych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze