Małgosia Rdest pierwszą Polką w Formule 1?

12 lipca 2011
Zwyciężczyni Kartingowego Pucharu Kobiet Motocaina Cup w klasie gość - Małgorzata Rdest - rozpoczęła trudną drogę kariery. Właśnie oznajmiła, że jej celem jest Formuła 1. Oby się ziściło!

Małgosia Rdest po raz kolejny na najwyższym stopniu podium.
fot. mediaforyou.pl

Małgosia profesjonalnie zajmuje się kartingiem dopiero od dwóch lat. To dość późno na rozpoczęcie kariery jak na dyscyplinę, w której startują już 4-latki. Ale nie mówmy hop! Ta niepozorna zawodniczka ma przecież dopiero 18 lat, jeździ niebywale szybko i z powodzeniem ściga się z mężczyznami, którzy stanowią ponad 99 procent uczestników zawodów kartingowych. W tym sezonie (w drugim roku profesjonalnych startów), Małgosia jest liderką klasyfikacji generalnej Międzynarodowych Mistrzostw Kartingowych Polski, w których zmagają się krajowi zawodnicy, a także kartingowcy z Niemiec, Litwy oraz Czech. W kategorii KF2 jest jedyną kobietą i jak dotychczas uzyskuje lepsze rezultaty niż koledzy. 

 

Jeśli chcesz poczytać o kobiecie, której najbliżej było ostatnimi laty do zajęcia miejsca w kokpicie F1 - Danice Patrick - kliknij tutaj.

Natalia Kowalska też ma apetyt na F1 - wywiad z zawodniczką znajdziesz tutaj.

Pierwsza Polka w F1? Nasza redakcja miała okazję jeździć bolidem Renault F1 Team - wrażenia tutaj.

O kobiecej przejażdżce Formułą BMW dowiesz się tu.

Felieton - dlaczego tak trudno kobietom dojść do F1 - czytaj tutaj.

Małgosia Rdest podczas rozdania nagród Motocaina Cup.
fot. Arek Wiącek
Doskonałe wyniki Małgosi doceniono: w tym roku dostała nominację do Narodowej Kadry Polski w kartingu, gdzie - rzecz jasna - jest jedyną kobietą. Jako reprezentantka naszego kraju weźmie udział w Mistrzostwach Europy, które odbędą się pod koniec lipca w Hiszpanii. 

Ambicją Małgosi jest zostać pierwszą Polką w historii wyścigów Formuły 1. Choć droga do tej elitarnej dyscypliny daleka i wyboista, trzeba zaznaczyć, że większość obecnych kierowców Formuły 1 zaczynało od ścigania się w kartingu. Co więcej, rzadko się zdarza, aby tak szybko młody zawodnik piął się w po szczeblach sportowej kariery, zatem... Trzymamy kciuki za Małgosię!


Czym jest dla Ciebie karting?
- Karting jest dla mnie czymś więcej niż tylko sposobem na spędzenie czasu wolnego. To prawdziwa pasja, dająca wielkie możliwości rozwoju. Gokarty to nie tylko ciekawe widowisko i rozrywka dla widzów. Dla prawdziwego, zapalonego kierowcy to przyjemność, pasja, radość życia oraz szanse na przyszłość. Gokarty uczą również pokory, wytrwałości, zachowania zimnej krwi i znoszenia porażek. 

Co lubisz robić na codzień?
- Uwielbiam spędzać czas aktywnie. Uczę się języków, uczęszczałam do kółka teatralnego, śpiewałam w zespole wokalnym. Moją drugą, wielką pasją, zaraz po sporcie, jest aktorstwo. Chciałabym zdawać do Akademii Teatralnej, został mi jeszcze rok na podjęcie decyzji. Na razie cały mój czas zajmuje sport - treningi na torze i na siłowni, wyjazdy na zawody. Jeśli chce się coś osiągnąć w sporcie, trzeba absolutnie wszystko podporządkować wyznaczonemu celowi. A moim celem jest Formuła 1.

Gdyby optymistyczny scenariusz się spełnił - fakt, Małgosia miałaby szansę zostać pierwszą Polką w Formule 1, jednak nie pierwszą kobietą. Wcześniej startowały:

- 1958-1959 Maria Teresa de Flilippis
- 1974-1976 Lella Lombardi
- 1976-1978 Divina Galica
- 1978-1981 Desire Wilson
- 1992 Giovanna Amati

Inne zawodniczki, które miały okazję startować w samochodach F1, jednak nie podczas w Grand Prix F1:
- 1988-1994 Lorina Boughton
- 1997/98/2000 Helen Bashford-Malkie
- 1999/2000/2001 Sarah Kavanagh
- 2000/2001 Jo Sebastian

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!