Karina Konys

Kurs na prawo jazdy kategorii C+E – ile kosztuje, wymagania i jak przebiega egzamin?

Praca w transporcie jest jednym z dobrze płatnych zajęć. Ponadto miejsc do pracy w tym sektorze nie brakuje, dlatego zainteresowanie uzyskaniem kategorii C+E nie maleje. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby uzyskać prawo jazdy kategorii C+E?

Przeglądając strony z ogłoszeniami wolnych miejsc do pracy, można szybko zauważyć, że stanowisko kierowcy z prawem jazdy kategorii C+E jest jednym z częściej pojawiających się ogłoszeń. Transport drogowy prężnie się rozwija i stale rośnie zapotrzebowanie na kierowców zawodowych. Dodatkowo stanowisko kierowcy z prawem jazdy tej kategorii jest stosunkowo dobrze opłacane. Jednak należy pamiętać, że praca jako kierowca ciężarówki nie jest dla każdego. Pomimo dobrego zarobku osoby, które są mocno związane z rodziną i nie są w stanie wytrzymać dłuższej rozłąki lub presji czasu, lub mogą mieć problem, by dowieźć towar na czas, nie podejmują się tej pracy. Jednak dla zainteresowanych, którzy chcą zdobyć prawo jazdy c+e lub dopiero rozeznają się w tym temacie, poniżej przedstawiamy wymagania oraz koszt kursu i egzaminu państwowego. Z artykułu dowiemy się też, ile kosztuje prawo jazdy c+e.

Prawo jazdy kategorii C+E – wymagania

Aby zdobyć prawo jazdy c+e wymagania, które należy spełnić warto znać. W celu uzyskania prawa jazdy kat. C+E musimy jednak spełnić kilka warunków i dowiedzieć się, ile kosztuje kategoria c+e. Pierwszym warunkiem jest minimalny wiek kandydata na kierowcę. Mianowicie osoba zdająca egzamin uprawniający do kierowania pojazdami kategorii C+E musi mieć ukończone 21 lat, ale kurs na prawo jazdy kat. C+E można rozpocząć już trzy miesiące przed ukończeniem 21 roku życia. Jednak są pewne wyjątki… Dolny limit 21 lat jest obniżony do 18 lat w przypadku żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Podobnie jest w przypadku funkcjonariuszy służb mundurowych (m.in. Policji, Państwowej Straży Pożarnej), którzy mogą ubiegać się o prawo jazdy kat. C+E po ukończeniu 19 lat. Natomiast my – zwykli obywatele – również możemy starać się o prawko tej kategorii wcześniej, czyli w wieku 18 lat. Wówczas musimy ukończyć kwalifikację wstępną pełną.

Kolejną kwestią jest posiadanie odpowiednich uprawnień do innych rodzajów pojazdów. Mianowicie, jeśli ubiegamy się o prawko kat. C, to musimy mieć prawo jazdy kat. B. Tak samo wygląda sytuacja, kiedy chcemy zdawać na prawo jazdy kategorii C+E. Wówczas musimy mieć uprawnienia do prowadzenia pojazdami kat. C. Tutaj również jest pewien wyjątek, ponieważ można zrobić kurs łączony i w tym samym czasie uczyć się do egzaminu na kategorię C i C+E.

Ponadto, w wydziale komunikacji musimy założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK), a od 6 kwietnia Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ). Założenie takiego profilu jest darmowe, ale aby go utworzyć będziemy potrzebowali odpowiednich dokumentów. Pierwszym jest orzeczenie lekarskie (200 złotych), które stwierdza czy jesteśmy zdolni do kierowania pojazdami kategorii C+E. Natomiast drugim dokumentem jest orzeczenie psychologiczne (150 złotych), które stwierdza naszą zdolność do bycia kierowcą zawodowym. Oprócz orzeczeń, potrzebne jest jeszcze nasze aktualne zdjęcie o wymiarach 35×45 mm. Po spełnieniu powyższych warunków i utworzeniu PKK (po 6 kwietnia PKZ), możemy udać się do ośrodka nauki jazdy i rozpocząć kurs.

Prawo jazdy kategorii C+E – uprawnienia

Sama kategoria C upoważnia nas do kierowania pojazdami o masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz ciągnięcia przyczepy lekkiej, czyli takiej, której masa całkowita nie przekracza 750 kilogramów. Natomiast kategoria C+E upoważnia nas również do prowadzenia pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony (do tego nie zalicza się autobusów, które aby prowadzić trzeba mieć uprawnienia kategorii D), ale oprócz tego możemy ciągnąć przyczepę, której masa całkowita przekracza 750 kilogramów. Dodatkowo prawo jazdy kat. C+E upoważnia nas do prowadzenia:

  • tylko w Polsce – zespołem pojazdów stworzonego z ciągnika rolniczego i przyczepy
  • tylko w Polsce – zespołem pojazdów stworzonego z pojazdu wolnobieżnego i przyczepy
  • zespołem pojazdów dopuszczonych w kategorii D+E (jeśli mamy prawko kat. D)

Kurs na prawo jazdy kat. C+E – z czego się składa?

Kurs na prawo jazdy kat. C+E składa się tylko z części praktycznej, ponieważ teorię zaliczaliśmy podczas zdawania egzaminu na kategorię C. Standardowo kurs obejmuje 25 godzin zajęć praktycznych, podczas których wykonuje się zadania na placu manewrowym oraz uczy się prawidłowego i bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym. Jeśli z jakiś względów uznamy, że 25 godzin to dla nas za mało, to oczywiście możemy porozmawiać o dodatkowych godzinach z naszym instruktorem. Ale oczywiście będzie wiązało się to z dodatkową opłatą, której wysokość będzie zależeć od instruktora oraz ośrodka, w którym się szkolimy.

Egzamin na prawo jazdy kat. C+E – jak wygląda? Przebieg

Podczas egzaminu praktycznego pierwszą czynnością jaką wykonujemy jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz elementów odpowiedzialnych za podczepienie przyczepy do pojazdu. Następnie przygotowujemy się do jazdy, czyli ustawiamy fotel, lusterka itd. Po przygotowaniu do jazdy przechodzimy do zadań na placu manewrowym, na którym wykonuje się m.in. jazdę po łuku, ruszanie ze wzniesienia, parkowanie skośne lub prostopadłe oraz złączanie pojazdu z przyczepą.

Po wykonaniu poprawnie wszystkich zadań na placu manewrowym, kolejnym krokiem jest jazda po mieście. Na tym etapie egzaminator sprawdza m.in. umiejętność jazdy w ruchu miejskim, umiejętność oceny potencjalnych zagrożeń, zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego oraz sposób używania mechanizmów sterowania pojazdem.

Ile kosztuje prawo jazdy kat. C+E – kurs i egzamin?

Ile kosztuje prawo jazdy kat c+e? Uzyskanie prawa jazdy kat. C+E niestety nie jest tanie. Ze względu, że zakup jak i utrzymanie pojazdów tego typu trochę kosztuje, ośrodki szkoleniowe są zmuszone do pobierania większych opłat za kurs. Mianowicie ceny kursów na prawo jazdy kategorii C+E mieszczą się w granicach 3000-4000 złotych. Oczywiście cena zależna jest od województwa oraz ośrodka, w którym chcemy się szkolić. Natomiast cena egzaminu państwowego nie jest już tak wysoka, ponieważ wynosi ona 245 złotych, czyli jest prawie dwa razy wyższa niż egzamin na prawko kat. B. Reasumując całkowity koszt wyrobienia prawa jazdy kategorii C+E nie powinien przekroczyć granicy 5000 złotych.

Co prawda, zdobycie uprawnień kategorii C+E jest kosztownym wyczynem, ale po zdanym egzaminie mamy niemal stu procentową pewność, że znajdziemy pracę. Bez wątpienia stawka wynagrodzenia zawodowego kierowcy jest atrakcyjna, ale należy pamiętać, że nie każdy nadaje się do tej pracy. Wbrew pozorom praca kierowcy jest trudna. Rozłąka z rodziną, presja czasu i jazda po niekończącej się autostradzie nie przypadnie każdemu do gustu. Zanim więc podejmiemy się tego zadania, warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie podołać takiemu zadaniu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze