Karina Konys

Prawo jazdy traci ważność: jak po upływie ważności prawa jazdy wyrobić nowe?

Od 2013 roku wydawane prawa jazdy mają swoją datę ważności. Każdy kierowca prędzej czy później będzie musiał wyrobić nowe prawko. Jak to zrobić, co jest potrzebne i ile kosztuje?

Spis treści:
1. Termin ważności prawa jazdy

2. Spis dokumentów potrzebnych do wydania prawa jazdy

3. Czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy po utracie ważności

4. Wyrobienie prawa jazdy po upłynięciu ważności – cena

5. Kierowcy ciężarówek – ile ważne jest prawo jazdy?

Termin ważności prawa jazdy

Obecnie prawa jazdy uprawniające nas do prowadzenia samochodów i motocykli wydawane są maksymalnie na 15 lat. Jednak w niektórych sytuacjach (np. z powodu choroby) prawo jazdy może zostać wydane na krótszy okres. Po upłynięciu ważności prawo jazdy jest nie ważne – czyli tracimy uprawnienia do kierowania pojazdem. Oznacza to, że gdybyśmy nie wyrobili nowego prawa jazdy i funkcjonariusze policji zatrzymaliby nas do kontroli drogowej, to otrzymalibyśmy mandat w wysokości 500 złotych za jazdę bez uprawnień. Wówczas nie możemy kontynuować jazdy.

Dokumenty potrzebne do wyrobienia prawa jazdy po upłynięciu jego ważności

Do wyrobienia nowego prawa jazdy będziemy potrzebować kilka dokumentów. Procedura i dokumenty są niemal takie same jak wtedy, kiedy po raz pierwszy wyrabialiśmy prawo jazdy. Oto dokumenty, które potrzebujesz do wyrobienia prawa jazdy po upłynięciu jego ważności:

  • wypełniony wniosek – taki wniosek możemy dostać w urzędzie lub pobrać go ze strony internetowej urzędu
  • kolorowe zdjęcie (35×45 mm)
  • orzeczenie lekarskie (jeśli minął termin ważności poprzedniego)
  • dowód osobisty lub paszport
  • dowód opłaty
  • kserokopia obecnego prawa jazdy
  • orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem – dotyczy kategorii C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E

Ile trwa wyrobienie prawa jazdy po upłynięciu jego ważności?

Po dostarczeniu wszystkich dokumentów do starostwa powiatowego lub urzędu miasta i gminy zostaniemy poinformowani, że nowe prawo jazdy będzie gotowe do odbioru w przeciągu dwóch tygodni – zazwyczaj prawko można już odebrać po tygodniu. Jednak dla pewności można to sprawdzić za darmo na stronie info-car.pl

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy po upłynięciu ważności?

Koszt wyrobienia prawka to 100 złotych i 50 groszy, ale trzeba pamiętać, że do tego dochodzą koszty zrobienia zdjęcia (ok. 40 złotych) i orzeczenia lekarskiego, które jest najdroższe w całym zestawieniu, gdyż kosztuje aż 200 złotych. Jednak, jeśli trafimy na miłego doktora to może spuści nam trochę z ceny. Reasumując, aby wyrobić prawko będziemy musieli wydać ok. 350 złotych.

Kierowcy ciężarówek – ile ważne jest prawo jazdy?

Bez wątpienia terminowe prawo jazdy jest dla nas bardziej problematyczne. Kolejne długie czekanie w kolejkach do urzędu i załatwianie innych formalności związanych z wyrobieniem prawo jazdy nie jest nam potrzebne. Dodatkowo co pewien okres czasu musimy wydawać w najgorszym wypadku 300 złotych. W najgorszej sytuacji są kierowcy pojazdów ciężarowych, ponieważ ich prawo jazdy jest ważne maksymalnie na 5 lat.

Jednak wprowadzenie tego typu prawa jazdy – z datą upływu ważności – ma też swoje zalety. Z biegiem lat m.in. nasza szybkość reakcji, wzrok czy słuch się pogarszają, więc w sytuacji, kiedy któryś z tych czynników będzie już zbyt słaby, to dany kierowca nie otrzyma prawo jazdy. Może się też zdarzyć, że na pewnym etapie lekarz uzna, że wzrok nam się pogorszył i musimy zacząć nosić okulary lub soczewki, aby dalej móc kierować pojazdem. W ten sposób kierowcy, którzy mogą powodować niebezpieczne sytuacje na drodze nie będą mogli jeździć lub będą musieli dostosować się do ograniczeń (np. poprzez noszenie aparatu słuchowego lub soczewek), które będą wymuszone przez ich stan zdrowotny.

Źródło: BIP Miasta Poznań

Komentarze:

such - 14 stycznia 2022

kierowcy ciężarówek są w kuriozalnej sytuacji. w ciągu ostatnich 5lat wymieniam dokument już trzeci raz. Kończy się CE, wymiana, potem skończyło się na B i co? znów wymiana, nikogo nie obchodzi, że jak jeździsz ciężarówką to tym bardziej pojedziesz corollą, teraz znów wymiana bo kończy się CE. i tak w kółko

Odpowiedz

luki - 14 stycznia 2022

same koszty, dali mi tylko na pięć lat 🙁

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze