Umiesz cofać?

Wydawałoby się, że cofanie samochodem to prozaiczna czynność, jednak statystyki nie kłamią - sporo z nas nie potrafi tego robić. Co więcej, czasem za bardzo ufamy także czujnikom, lub nie potrafimy z nich odpowiednio korzystać. Gdzie nie wolno cofać?

Nieprawidłowe cofanie to częsta przyczyna wypadków powstających z winy kierujących, mimo że ten manewr wykonujemy stosunkowo rzadko. Na co należy zwracać uwagę podczas cofania samochodu? Znaczenie ma m.in. koncentracja uwagi, odpowiednia prędkość i umiejętne korzystanie z lusterek. 

Mogłoby się wydawać, że cofanie to bezpieczny manewr, bo jest wykonywany z bardzo niską prędkością. Praktyka pokazuje jednak co innego: w 2019 r. doszło do 459 wypadków drogowych, których przyczyną było właśnie nieprawidłowe cofanie. W takich zdarzeniach zginęło 12 osób*. 

Cofanie wymaga skoordynowania wielu czynności: kontrolujemy odległość od stojących obok aut czy innej przeszkody, staramy się nie zajechać nikomu drogi i utrzymać właściwy tor jazdy. W takiej sytuacji łatwo na przykład przeoczyć pieszego czy rowerzystę pojawiającego się za pojazdem, dlatego niezbędna jest maksymalna koncentracja podczas wykonywania manewru – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak bezpiecznie cofać samochodem?

Jeszcze zanim wsiądziemy do samochodu, oceńmy sytuację z zewnątrz. Sprawdźmy, w jakiej odległości od nas znajdują się inne samochody lub przeszkody. Zwróćmy też uwagę na to, czy w pobliżu nie poruszają się piesi, a zwłaszcza dzieci, które trudno zauważyć, szczególnie z dużego samochodu. Podczas cofania kluczowe jest również zachowanie odpowiedniej prędkości. Nawet gdy nam się spieszy, powinniśmy cofać auto powoli i spokojnie, by mieć czas na ocenę wszystkich zagrożeń. Obserwujmy przestrzeń obok i za pojazdem zarówno za pomocą lusterek, jak i przez tylną oraz prawą tylną szybę. W ten sposób zapewniamy sobie maksymalną widoczność. Jeżeli jednak to wciąż za mało, bo widok zasłania nam jakaś przeszkoda albo mamy mało miejsca, warto poprosić o pomoc pasażera.

Wsłuchaj się w czujniki

Na czas cofania możemy także przyciszyć radio, które nas rozprasza i może zagłuszać czujniki parkowania (jeśli samochód jest w nie wyposażony) oraz sygnały z otoczenia, np. ostrzegawczy krzyk. W wielu samochodach dostępna jest funkcja automatycznego wyciszenia muzyki, gdy włączamy bieg wsteczny.

Gdzie nie cofać?

Warto pamiętać, że są przestrzenie, gdzie w ogóle nie wolno wykonywać manewru cofania. Jest to zabronione w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie czy drodze ekspresowej. W takich miejscach cofanie może być szczególnie niebezpieczne, dlatego grożą za to punkty karne i mandat. Jednocześnie jeżeli mamy taką możliwość, warto unikać wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego czy garażu. Bezpieczniejszą opcją jest w tym przypadku zaparkowanie tyłem, tak aby później móc spokojnie wyjechać do przodu.

* policja.pl

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Strażacy biedni i właściciel Bawarii biedny.
Ludzie biedni to są ludzie z budynku

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Walczmy! Nie dystansujmy sie! Za rewolucje! La rewolucjon! La putą! Niech zyje Konsomolskaja Prawda!!! Wszyscy konsomolcy do boju! O wolnośc dla knura jurija! O wolność!!! Dla knura!!! Do boju!!!!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Widziałem niedawno kierowcę (kobieta?!), która cofała rozmawiając przez komórkę. To się nazywa podzielność uwagi.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze