Karina Konys

Korytarz życia – w którą stronę zjechać?

Tworzenie korytarza życia jest obowiązkiem każdego kierowcy od 2019 roku. Kiedy trzeba o niego zadbać? Czy na pewno robisz to dobrze?

Tworzenie korytarza życia obowiązuje w przepisach ruchu drogowego od grudnia 2019 roku. Pomimo tego, że w przepisach jest dokładnie opisane jak mają zachować się kierowcy podczas ustępowaniu miejsca pojazdowi uprzywilejowanemu, to nadal nie wszyscy wiedzą jak powinni się zachować.

Korytarz życia – co to jest?

Korytarz życia to ustąpienie miejsca pojazdom uprzywilejowanym jadącym „na sygnale”, kiedy na drogach wielopasmowych jest zator. Zasada ustępowania miejsca jest prosta – pojazdy znajdujące się na skrajnym lewym pasie zbliżają się do lewej krawędzi, a pojazdy znajdujące się na pozostałych pasach zbliżają się do prawej krawędzi jezdni. Powtarzając się i ujmując to jeszcze prościej – skrajny lewy pas skręca w lewo, a reszta w prawo. Nie jest to trudne do zapamiętania, ale i tak zdarzają się sytuacje, w których występuje chaos, przez co przejazd pojazdów uprzywilejowanych jest utrudniony. Niestety wydłuża to ich czas przybycia do poszkodowanego, a zazwyczaj liczy się każda sekunda.

Korytarz życia – zobacz jak się tego NIE robi

Warto zaznaczyć jeszcze, że trzeba się zbliżyć do krawędzi jezdni, a nie krawędzi pasa. Oznacza to, że osoby znajdujące się na skrajnym prawym pasie nie zjeżdżają do linii, tylko to krawędzi jezdni, czyli wjeżdżają nawet na pas awaryjny – jeżeli taki występuje.

Korytarz życia – kiedy nie jest konieczny?

Korytarz życia tworzy się na drogach z co najmniej dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku. Jednak nie zawsze na tego typu drogach korytarz jest konieczny. Ma on służyć udostępnieniu miejsca na drodze pojazdowi na sygnale, kiedy jest zator. Natomiast, jeśli jedziemy po drodze, na której ruch nie jest duży i jest płynny, np. na autostradzie, to korytarz nie jest wymagany. W takiej sytuacji wystarczy zjechać na prawy pas, aby nie utrudniać przejazdu.

 

Korytarz życia a sygnalizacja świetlna

Wolne miejsce tworzy się dopiero wtedy, kiedy widzimy lub słyszymy zbliżający się pojazd. Oznacza to, że nie należy robić korytarza życia na każdym czerwonym świetle. Jedynie możemy mieć „z tyłu głowy”, że zaraz może jechać karetka, więc w takiej sytuacji warto zachować odstęp od pojazdu przed nami, aby w razie czego, mieć miejsce na wykonanie manewru.

W przypadku gdybyśmy zapomnieli co mamy zrobić, to warto obserwować innych. Jeśli my nie wiemy co zrobić, bo się zestresowaliśmy, to prawdopodobnie inni kierowcy wiedzą i wystarczy ich naśladować.

Wzorowe zachowanie polskich kierowców. Pokazali jak tworzy się korytarz życia

Zobacz, jak nie wolno się zachowywać w korytarzu życia:

Kierowcy blokują korytarz życia

Zawracał w korytarzu życia i zajechał drogę wozowi strażackiemu

Kierowca korzysta z korytarza życia i utrudnia przejazd służbom!

Korytarz życia? Dla niektórych czarna magia!

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze