Kolejna kobieta w Formule 1? Alice Powell z szansą na jazdę F1

Kolejna kobieta w Formule 1?
Alice Powell to 21-letnia, brytyjska zawodniczka, która ma wielkie szanse stać się ósmą kobietą w historii, która wystąpi w Formule 1. Jej marzenia mogą się spełnić dzięki finansowym problemom zespołu Caterham.

Zespół Caterham, który ma poważne problemy finansowe, chce w hołdzie dla fanów wystąpić w Grand Prix Abu Zabi, dziewiętnastej eliminacji Mistrzostw Świata Formuły 1 (w dniach 21–23 listopada) na torze Yas Marina Circuit. Tydzień temu Caterham rozpoczął akcję zbierania 2 milionów funtów od fanów i sponsorów. Mimo, że brakuje im jeszcze 500 tysięcy do pełnego budżetu - ogłoszono, że na wyścigu zespół jednak się pojawi.

Caterham przyznaje, że po natychmiastowym odejściu Marcusa Ericssona bierze pod uwagę kandydatury pięciu kierowców, a dodatkowo oferuje dwa miejsca w piątkowej sesji treningowej. Korzystając z okazji, o swoją szansę w Formule 1 stara się brytyjska zawodniczka Formuły 3 – Alice Powell. Nie tylko ona, ponieważ jej dziadek obiecał sponsorować wnuczce start w sesji treningowej i tym samym pomóc zespołowi Carerham kwotą 35 tysięcy funtów.

Alice Powell karierę sportową rozpoczęła w roku 2001 od startów w kartingu. W 2007 zadebiutowała w mistrzostwach Ginetta Junior i w pierwszym cyklu, zmagania zakończyła na 17. pozycji, a w drugim, już na 9. miejscu. W sezonie 2009 awansowała do Brytyjskiej Formuły Renault. Uzyskane punkty umiejscowiły ją na 18. lokacie. Rok później przeszła do cyklu BRDC i nieoczekiwanie, już w pierwszym roku startów sięgnęła w niej po tytuł mistrzowski. W ciągu sezonu siedmiokrotnie stawała na podium, z czego dwa razy na najwyższym stopniu! W 2012 roku zdobyła posadę etatowego kierowcy wyścigowego zespołu Status GP w serii GP3. Jako pierwsza w historii kobieta z dorobkiem jednego punktu, została sklasyfikowana na dziewiętnastym miejscu w klasyfikacji końcowej.

Od roku 1950 do dnia dzisiejszego było tylko siedem pań, które postawiły oficjalnie stopę za drzwiami Formuły 1: Maria Teresa de Filippis, Lella Lombardi, Divina Galica, Desire Wilson i Giovanna Amati, Maria de Villota, Susie Wolff.

Testującą formułę 1 była również Simona De Silvestro.

Teraz Alice stara się o szybkie uzyskanie superlicencji, która jest warunkiem do wzięcia udziału w Formule 1. Trzymamy kciuki za pomyślny rozwój sytuacji!

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.