Kolejna kobieta w Formule 1?
Edyta Wrucha

Kolejna kobieta w Formule 1?

18 listopada 2014
Alice Powell to 21-letnia, brytyjska zawodniczka, która ma wielkie szanse stać się ósmą kobietą w historii, która wystąpi w Formule 1. Jej marzenia mogą się spełnić dzięki finansowym problemom zespołu Caterham.

Zespół Caterham, który ma poważne problemy finansowe, chce w hołdzie dla fanów wystąpić w Grand Prix Abu Zabi, dziewiętnastej eliminacji Mistrzostw Świata Formuły 1 (w dniach 21–23 listopada) na torze Yas Marina Circuit. Tydzień temu Caterham rozpoczął akcję zbierania 2 milionów funtów od fanów i sponsorów. Mimo, że brakuje im jeszcze 500 tysięcy do pełnego budżetu - ogłoszono, że na wyścigu zespół jednak się pojawi.

Caterham przyznaje, że po natychmiastowym odejściu Marcusa Ericssona bierze pod uwagę kandydatury pięciu kierowców, a dodatkowo oferuje dwa miejsca w piątkowej sesji treningowej. Korzystając z okazji, o swoją szansę w Formule 1 stara się brytyjska zawodniczka Formuły 3 – Alice Powell. Nie tylko ona, ponieważ jej dziadek obiecał sponsorować wnuczce start w sesji treningowej i tym samym pomóc zespołowi Carerham kwotą 35 tysięcy funtów.

Alice Powell karierę sportową rozpoczęła w roku 2001 od startów w kartingu. W 2007 zadebiutowała w mistrzostwach Ginetta Junior i w pierwszym cyklu, zmagania zakończyła na 17. pozycji, a w drugim, już na 9. miejscu. W sezonie 2009 awansowała do Brytyjskiej Formuły Renault. Uzyskane punkty umiejscowiły ją na 18. lokacie. Rok później przeszła do cyklu BRDC i nieoczekiwanie, już w pierwszym roku startów sięgnęła w niej po tytuł mistrzowski. W ciągu sezonu siedmiokrotnie stawała na podium, z czego dwa razy na najwyższym stopniu! W 2012 roku zdobyła posadę etatowego kierowcy wyścigowego zespołu Status GP w serii GP3. Jako pierwsza w historii kobieta z dorobkiem jednego punktu, została sklasyfikowana na dziewiętnastym miejscu w klasyfikacji końcowej.

Od roku 1950 do dnia dzisiejszego było tylko siedem pań, które postawiły oficjalnie stopę za drzwiami Formuły 1: Maria Teresa de Filippis, Lella Lombardi, Divina Galica, Desire Wilson i Giovanna Amati, Maria de Villota, Susie Wolff.

Testującą formułę 1 była również Simona De Silvestro.

Teraz Alice stara się o szybkie uzyskanie superlicencji, która jest warunkiem do wzięcia udziału w Formule 1. Trzymamy kciuki za pomyślny rozwój sytuacji!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!