Kara za brak przeglądu technicznego samochodu. Nawet 5 tysięcy złotych mandatu za brak ważnych badań!

Nowy, obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku taryfikator mandatów to nie tylko wyższe kary za prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy wyprzedzanie. Sprawdź czy twoje auto ma jeszcze ważne badanie... inaczej grozi ci wysoka kara!

Przegląd techniczny samochodu jest niezbędny, aby pojazd uzyskał prawo do poruszania się po drogach publicznych. Każdy samochód musi być regularnie poddawany tej procedurze, ponieważ zapewnia to bezpieczeństwo nie tylko kierowcom, ale także pieszym i innym uczestnikom ruchu drogowego. Przegląd techniczny pozwala wycofać z ruchu te pojazdy, których stan zagraża bezpieczeństwu pasażerów i innych użytkowników drogi.

Obecnie kara za brak przeglądu wynosi od 1500 do 5000 złotych. Do tej pory kierowca samochodu bez ważnego badania technicznego otrzymywał od 20 do 500 złotych. To oznacza, że widełki w dolnej części wzrosły 75-krotnie, a górnej 10-krotnie!

Art. 94 Kodeksu wykroczeń mówi o tym, że „kierowanie pojazdem mechanicznym pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu” jest wykroczeniem. Czym konkretnie jest pojazd dopuszczony do ruchu?

Art. 94 Kodeksu wykroczeń odsyła bezpośrednio do art. 71 ustawy Prawo o ruchu drogowym – zapis ten w punkcie 4 wyraźnie stwierdza, że warunkiem rejestracji pojazdu, czyli między innymi dopuszczenia do ruchu, jest okazanie „dokumentu potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego”.

Przegląd techniczny samochodu
Przegląd techniczny samochodu, fot. materiały prasowe / Castrol

Wysoki mandat może wpłynąć na wyobraźnię tych kierowców, którzy celowo unikają wizyty w stacji kontroli pojazdów, bo wiedzą, że ich samochód jest w takim stopniu uszkodzony, że kontroli po prostu by nie przeszedł.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze