Prawo jazdy - formalności krok po kroku. Część 1

29 listopada 2013
Prawo jazdy jest dla wielu marzeniem, dla innych koniecznością. Jak się zabrać do uzyskania tego uprawnienia? Od czego zacząć, z czym się wiążą formalności? W naszym cyklu prześledzimy cały proces zdawania prawo jazdy krok po kroku - poradnik opracowała instruktorka nauki jazdy kat. A i B.
Upragnione prawo jazdy - od czego zacząć?

fot. Motocaina.pl

Cześć druga cyklu - egzamin na placu manerwowym - czytaj tutaj.

W ciągu ostatnich 20 lat motoryzacja rozwinęła się w oszałamiającym tempie, co możemy obserwować na co dzień na naszych drogach. Najnowsze modele samochodów i motocykli robią piorunujące wrażenie i niekiedy swoim niebanalnym wyglądem zapierają dech w piersiach. Na rynku jest tez mnóstwo uzywanych pojazdów, w coraz bardziej dostepnych dla wszystkich cenach.

Zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami jest marzeniem większości dzisiejszych 18 – latków, ale co ciekawe na kursach pojawia się coraz więcej osób po 60 - tym roku życia - z przewagą kobiet. Nie od dziś wiadomo, że prawo jazdy i posiadanie auta zdecydowanie ułatwia codzienne życie, ale także otwiera drogę do realizacji marzeń i odnajdywania pasji w sportach motorowych.

Od czego zacząć? Jak znaleźć dobrą szkołę nauki jazdy? Jakie wymagania należy spełnić?

Otóż, najlepszym źródłem informacji o szkołach nauki jazdy są fora internetowe, na których kursanci opisują swoje doświadczenia z daną szkołą i instruktorami, ale i komentarze dodawane na stronach szkół nauki jazdy. Również niektóre Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego prowadzą rankingi zdawalności kursantów z poszczególnych szkół nauki jazdy.

Nowinką jest wprowadzony od 19 stycznia tego roku profil kandydata na kierowcę w skrócie PKK, który wymusza na przyszłym kursancie wizytę w urzędzie lub w starostwie zanim zapisze się na kurs.

Do urzędu należy dostarczyć:

  • wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy
  • dokument tożsamości
  • zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm
  • orzeczenie lekarskie                                                                                                                                                                          
  • pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia i kserokopię dowodów osobistych obojga rodziców
Niezależnie czy zdajesz prawko na kat. A czy B musisz dokonać pewnych formalności.

Następnie urzędnik generuje profil kandydata na kierowcę, w którym danej osobie przypisywany jest indywidualny numer tzw. PKK – niezbędny przy zapisywaniu się na kurs w szkole nauki jazdy i na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Po zapisaniu się na kurs na kategorię B prawa jazdy musimy odbyć szkolenie teoretyczne i praktyczne, każde w wymiarze co najmniej 30 godzin, zaś w przypadku kategorii A  - 30 godzin teoretycznych i 20 godzin praktycznych.

Szczegóły dotyczące szkolenia można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki morskiej z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców. Tak, więc DO DZIEŁA!

Informacje dotyczącego przebiegu samego egzaminu na prawo jazdy i tzw. "kruczków” egzaminatorskich zostały opisane w kolejnym artykule - czytaj tutaj.

Autor: Katarzyna Abramowska – instruktor nauki jazdy kat. A i B

Komentarze

Ania Dąbrowska
29 listopada 2013 09:46
Czekam na kruczki egzaminatorskie:)
Agnes
29 listopada 2013 11:01
A może coś więcej? A nie takie suche informacje. W każdej książeczce przygotowującej do egzaminu są zawarte.