Dwaj piraci drogowi jednak nie byli piratami? Zaskakujący ciąg dalszy bulwersującej historii

Do sieci trafiło nagranie, na którym widać dwóch kierowców SUV-ów, którzy w oburzający sposób łamią jeden przepis ruchu drogowego za drugim. Pojawiło się jednak tłumaczenie, według którego wcale nie łamali oni prawa.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Żukowo, a zarejestrowała je kamera postronnego kierowcy. Wyprzedza go biały Fiat, który po chwili wykonuje kolejny manewr wyprzedzania. Po lewej stronie wysepki i na przejściu dla pieszych. W ostatniej chwili udaje mu się potem wrócić na pobocze, ponieważ z naprzeciwka jedzie już inny samochód.

Ten kierowca wyprzedza niczym potencjalny samobójca

Chwilę później auto z kamerą wyprzedza kolejny biały SUV, tym razem Nissan. Także robi to po lewej stronie wysepki i na przejściu dla pieszych. Dosłownie kilka sekund później znów rusza, wyprzedzając równie niebezpieczne kolejne samochody.

Kierowca Mercedesa wyprzedza jak może. Jak nie może to też wyprzedza

Kiedy wideo z nagraniem wyczynów tych dwóch kierowców trafiło do sieci, wzbudziło słuszne oburzenie. W ich obronie stanął jednak Romuald Pituła, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach. Jak podaje Express Kaszubski, komendant potwierdził, że obaj kierujący to strażacy OSP Żuków, którzy otrzymali wezwanie do remizy. W jego opinii działali więc w stanie wyższej konieczności i łamanie przepisów ruchu drogowego było uzasadnione. Zgłoszenie dotyczyło przewróconej na jeziorze łódki i konieczności pomocy osobom, które wpadły do wody.

Policjant w czasie wolnym urządza sobie pościg. Czy to aby rozsądne?

Lokalna policja zapowiedziała, że mimo to przeanalizuje nagranie oraz dokładnie przyjrzy się sprawie, aby ustalić, czy faktycznie niebezpieczna jazda strażaków była uzasadniona. Szczególnie kontrowersyjne jest wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, które mogło przecież doprowadzić do potrącenia jakiegoś pieszego. Przypomnijmy co mówi na ten temat art. 26 Kodeksu Karnego:

§1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

§2.Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w§1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.

§3.Wrazie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Strażacy jechali na ratunek osobom, które wpadły do jeziora i trzeba było im jak najszybciej udzielić pomocy. Ale robili to ryzykując zdrowiem lub życiem innych osób, a kodeks zaznacza, że można łamać przepisy tylko w sytuacji, kiedy robimy to mając przed sobą ważniejszy cel. Na szczęście strażacy nie doprowadzili do żadnej groźnej sytuacji z pieszym (a przynajmniej nie ma takiej na nagraniu). Nawet gdyby policja zdecydowała się na skierowanie sprawy do sądu, a sąd uznał, że przekroczyli granice stanu wyższej konieczności, to nadal może odstąpić do wymierzenia kary, znając ich słuszne intencje.

Kierowca tira wyprzedza. I kto odważy się mu przeszkodzić?

Analizując całą sytuację naszła nas jedna myśl – czy strażacy nie powinni mieć w swoich samochodach ukrytego „koguta”, którego mogliby przymocować do dachu w razie takich sytuacji (jak policyjni „tajniacy”)? Strażacy nie raz otrzymują wezwania, gdzie stawką jest ludzkie życie i liczy się każda minuta. Czy nie powinno im się ułatwić dojazdów do remiz w razie nagłych wyzwań, pozwalając na korzystanie ze swoich samochodów jak z pojazdów uprzywilejowanych? W obecnej sytuacji mamy do wyboru albo opóźnienie wyjazdu na akcję, albo sytuację taką, jak na nagraniu.

Najnowsze

BMW cichym liderem europejskiej elektromobilności?

Kiedy myślimy o elektrycznej motoryzacji, do głowy natomiast przychodzi Tesla, a z europejskich producentów Volkswagen, który w ostatnio poczynił duże inwestycje w napędy elektryczne. Okazuje się, że na jednego z liderów wysforowało się także BMW!

Kiedy spojrzymy na dane dotyczące sprzedaży samochodów elektrycznych oraz hybryd plug-in na świecie w maju, lider może być tylko jeden. Tesla ma aż 24-procentowy udział w rynku. Na drugim miejscu z wynikiem 7 procent znalazły się ex aequo Volkswagen oraz BMW.

Pomysł rządu na ratowanie gospodarki – zwiększyć podatki kierowcom

Sytuacja jest jeszcze ciekawsza na rynku europejskim, gdzie trzech producentów zajęło pierwsze miejsce w rejestracjach aut elektrycznych oraz PHEV-ów, osiągając 10-procentowy udział w rejestracjach w maju. Są to ponownie Tesla, Volkswagen oraz BMW.

Elektryczne BMW iX3 na pierwszych zdjęciach!

Trochę inaczej wygląda to na rodzimym niemieckim rynku, gdzie niekwestowanym liderem jest Volkswagen z wynikiem 17 procent udziału w rynku. Na drugim miejscu znalazło się BMW (12 procent), a na trzecim Audi (10 procent). Tesli przypadło dopiero szóste miejsce (6 procent) za Mercedesem (9 procent) oraz Renault (8 procent).

Koronawirus uderzył także w rynek samochodów elektrycznych

Jak wynika z raportu IHS Markit tak dobra sprzedaż zelektryfikowanych modeli BMW bierze się z dużego zainteresowania ich hybrydami plug-in. Wynik ich nadal jedynego elektryka, czyli modelu i3, nie jest już tak dobry. Na światowym rynku elektrycznych aut małych i kompaktowych zajmuje dopiero piąte miejsce (8 procent udziału w rynku), za Renault Zoe (28 procent), Volkswagenem e-Golfem (18 procent), Nissanem Leafem (16 procent) oraz Hyundaiem Ioniq (10 procent).

Najnowsze

Pasażer wyskoczył przez okno autokaru!

Urojenia mężczyzny i awantura z kierowcą doprowadziły do sytuacji, której sprawca będzie gorzko żałował przez lata.

Na nagraniu z samochodowej kamery widać, jak przez okno, jadącego przez Brzesko autokaru relacji Londyn-Przemyśl, nagle wyskakuje mężczyzna. Zaskakuje na asfalt i spokojnie idzie w swoją stronę.

Pijany uszkodził swoje auto na oczach policji

O sprawie zostali zawiadomieni policjanci, a do czasu ich przybycia kierowca autokaru i pasażerowie zatrzymali pasażera, który chciał przed czasem zakończyć kurs. Poraniony odłamkami szkła 38-latek został zabrany przez załogę karetki pogotowia do szpitala na opatrzenie ran.

Policja chwali się kuriozalną akcją, udającą walkę o bezpieczeństwo pieszych

Następnie trafił on do brzeskiej komendy, gdzie tłumaczył, że myślał, iż jedzie w złym kierunku i dlatego chciał wysiąść. Zaczął się więc awanturować z kierowcą, że jedzie w złym kierunku. Kiedy kierowca poprosił mężczyznę, aby usiadł na swoim miejscu, ten podszedł do okna, młotkiem będącym na wyposażeniu pojazdu wybił szybę i wyskoczył.

Szeryf zajeżdżał drogę tirowi, a policja, mając nagranie, nie wykryła sprawcy

Niesforny pasażer był trzeźwy. Usłyszał zarzut uszkodzenia mienia na kwotę około 5 tysięcy złotych, a za bezmyślne zachowanie grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Najnowsze

Goodc

Ferrari F8 Tributo po kuracji wzmacniającej w warsztacie Novitec. Szokująca moc!

Tunerzy z zespołu Novitec doskonale znają się na swoim fachu. W portfolio mają modyfikacje dla takich samochodów jak: McLaren 720s, Lamborghini Huracan, Maserati Levante, Rolls-Royce Cullinan, czy Tesla Model X. Teraz przyszedł czas na Ferrari F8 Tributo!

Ferrari F8 Tributo jest teraz dostępne po modyfikacjach z Novitec dzięki implementacji modułu N-Tronic. To małe urządzenie wpinane jest w OBD samochodu. Program zwiększa moc F8 o 67 KM i 112 Nm, dzięki czemu samochód osiąga aż 787 KM i 882 Nm. Natomiast przyspieszenie do setki to zaledwie 2,7 sekundy. Prędkość maksymalna? Powyżej 350 km/h.

Ferrari F8 Tributo po kuracji wzmacniającej w warsztacie Novitec

Dla fanów ostrego brzmienia, Novitec przygotował też moduł sterowania brzmieniem. Dodatkowo wydech działa z oryginalnymi końcówkami lub z niestandardowymi – ze stali nierdzewnej i włókna węglowego. Tunerzy dopasowali urodziwe felgi od Vossena, które wpasowują się wprost idealnie z całą sylwetką szybkiego Ferrari – 21 cali z przodu i 22 cale z tyłu. 

Zobacz także: BMW MH8 800 – czy drogowy drapieżnik będzie konkurencją dla Porsche 911 Turbo S?

Ferrari F8 Tributo po kuracji wzmacniającej w warsztacie Novitec

Lubicie czuć samochód tuż przy ziemi? Dla Novitec to nie problem, jedną z możliwości jest obniżenie zawieszenia – prześwit mozna zmniejszyć aż o 35 mm. Taka mozliwość jest dostepna także w samochodach z systemem unoszenia przodu. 

Warto zobaczyć: Manhart RQ 900 – tuning rodem z piekła za… 1,3 mln złotych?

Ferrari F8 Tributo po kuracji wzmacniającej w warsztacie Novitec

Tunerzy zastrzegają, że ten pakiet zmian to dopiero początek i F8 Tributo nabierze jeszcze groźniejszego wyglądu. Czekamy na propozycje!

Najnowsze

Goodc

Mazowiecka grupa Speed będzie walczyć z piratami drogowymi w nowej Skodzie Superb!

Mazowiecka drogówka do zadań specjalnych, czyli grupa Speed, od teraz będzie ścigać piratów drogowych w nowych Skodach Superb. Do policyjnej floty trafiły też kolejne nieoznakowane BMW 330i G20.

Przed rozpoczynającami się powoli wakacjami warszawscy policjanci z grupy Speed otrzymali nowe radiowozy. Tym razem są to nowe Skody Superb w wersji kombi z silnikiem 2.0 TSI o mocy 272 KM. W wyposażeniu znalazły się wideorejestratory Videorapid 2a. 

Czytaj więcej: Uciekł z więzienia, ale przed grupą Speed nie dał rady

Mazowiecka drogówka dostała również kolejne egzemplarze nieoznakowanych BMW 330i G20 oraz motocykl BMW RT z silnikiem o mocy 125 KM.

Więcej: BMW 330i xDrive z wideorejestratorami w polskiej Policji

Mazowiecka grupa SPEED będzie walczyć z piratami drogowymi w nowej Skodzie Superb!

Policjanci w nowych pojazdach będą patrolować ulice i drogi szczegółnie w okresie wakacyjnym, kiedy wielu „mistrzów kierownicy” traci głowę i przekracza prędkość. Przypominamy, że już od 1 lipca wchodzą kolejne, nowe przepisy. Prawo jazdy można stracić się za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym. Także, jeśli nie chcecie stracić możliwości kierowania pojazdem w trakcie letnich wojaży to warto jechać rozważnie, stosując się do przepisów ruchu drogowego. 

Zobacz również: Przez nowe przepisy łatwiej będzie stracić prawo jazdy! Co jeszcze się zmieni?

Najnowsze