Ten kierowca wyprzedza niczym potencjalny samobójca

Wyprzedzanie w sposób niedozwolony zawsze niesie ze sobą duże ryzyko wypadku, ale ten kierowca naprawdę „przebił” niejednego pirata drogowego.

Kierujący wyprzedzający na zakazie lub na zakręcie zwykle uważają, że gdyby nagle jakiś pojazd nadjechał z naprzeciwka, to zdążą wrócić na swój pas, albo że tamten zjedzie na pobocze i jakoś się wszyscy zmieszczą.

Ten kierowca wyprzedzał w miejscu, gdzie są barierki, które uniemożliwiały mu jakąkolwiek ucieczkę. Później pojawił się dodatkowy pas, ale trudno powiedzieć jak zareagowałby prawidłowo jadący kierowca na widok samochodu szybko jadącego pod prąd. Gdyby też jakieś auto wyjechało z lewej strony na skrzyżowaniu, mogłoby być za późno na jakąkolwiek reakcję.

Najnowsze

Przewoził 300-kilogramowe podkłady bez zabezpieczenia

Niezabezpieczone, betonowe podkłady kolejowe były powodem zatrzymania do kontroli ciężarówki przez wielkopolską Inspekcję Transportu Drogowego.

Patrol ITD zatrzymał na terenie Leszna ciężarówkę przewożącą betonowe podkłady kolejowe. Każdy z nich ważył 300 kilogramów i w żaden sposób nie został zabezpieczony przed niekontrolowaną możliwością zmiany miejsca położenia w trakcie jazdy.

Kierowca stwierdził, że nie zastosował mocowań ładunku, ponieważ podkłady są ciężkie i nie mają prawa przesunąć się podczas jazdy. Takie wyjaśnienia nie przekonały inspektorów.

Kierującego ukarano mandatem w wysokości 400 złotych. Zakazano mu również kontynuowania transportu do momentu właściwego zabezpieczenia ładunku.

Najnowsze

Kolejny kierowca jechał pod prąd korytarzem życia

Przepisy dotyczące tworzenie korytarza życia już obowiązują, a kierowcy coraz powszechniej go stosują. Ale nie wszyscy rozumieją do czego on służy.

Cel tworzenia korytarza życia jest oczywisty – na końcu korka znajduje się pojazd lub pojazdy, które brały udziały w wypadku. Mogą w nich znajdować się ludzie wymagający natychmiastowej pomocy. W takich chwilach jak najszybsze dotarcie do nich przez służby ratunkowe jest najważniejsze.

A jeśli kogoś tak bardzo drażni konieczność stania w korku, to niech sobie pomyśli, że im szybciej poszkodowani trafią do szpitala i im szybciej służby odblokują drogę, tym szybciej pojedzie dalej. Jeśli nie pomagasz, to przynajmniej nie utrudniaj – to takie proste.

Proste, ale nie dla wszystkich. Na przykład dla tego kierowcy Volkswagena Passata, który zawrócił i pojechał pod prąd korytarzem życia. To niebezpieczne i skrajnie egoistyczne zachowanie. Jeśli spotka karetkę lub wóz strażacki może utrudnić lub zablokować im przejazd. A nawet jeśli nie, to prawdopodobnie będzie musiał jechać parę kilometrów autostradą pod prąd, stwarzając ryzyko spowodowania kolejnego wypadku.

Najnowsze

Lewis Hamilton i Valentino Rossi wymienili się maszynami na torze Circuit Ricardo Tormo

To historyczny moment zarówno dla Lewisa Hamiltona, jak i Valentino Rossiego oraz dyscyplin sportowych, które reprezentują. Kierowcy wymienili się swoimi maszynami na torze Circuit Ricardo Tormo.

Valentino Rossi prowadził Mercedesa AMG F1 W08 EQ Power+, bolida, którym Lewis Hamilton wygrał mistrzostwo F1 w 2017 roku. Lewis natomiast jechał na motocyklu 2019 Monster Energy Yamaha MotoGP YZR-M1, na którym tydzień temu na tym samym torze ścigał się Rossi.
 
Kierowcy byli dla siebie mentorami i udało im się wykonać wiele przejazdów na wymienionych maszynach. W międzyczasie dzielili się swoimi wrażeniami i doświadczeniem na temat swoich dyscyplin.

To świetne zobaczyć taką legendę jak Valentino w samochodzie, powiedział sześciokrotny mistrz F1, Lewis Hamilton. Jestem bardzo podekscytowany, że może go poznać po raz pierwszy. To przypomina mi mój pierwszy raz w bolidzie. Gdy widzisz wokół cały zespół to całkowicie inne zwierzę.

Bardzo fajnie było jeździć na jednym torze z Valentino i widzieć jak mnie mija, dodał po przejazdach Yamahą YZR-M1 z Rossim.

Byłem wielkim fanem Lewisa, a teraz jestem jeszcze większym, powiedział dziewięciokrotny mistrz MotoGP, Valentino Rossi. To był świetny dzień. Dwie topowe dyscypliny motorsportowe nie tylko się spotkały, ale także współpracowały. Przez jeden dzień czułem się jak kierowca F1. Nie chciałem, aby ten dzień się skończył.

Jeździłem także moją YZR-M1 na torze z Lewisem. To był dla naszego zespołu dumny moment. Mogliśmy dzielić z nim naszą pasję. Technicznie, Walencja to trudny tor, dziś było bardzo wietrznie i myślałem, że Lewisowi będzie trudno, ale był świetny. Miał bardzo dobre ułożenie na M1. Myślę, że dobrze się bawił i to najważniejsze.

Najnowsze

Jeep Renegade 2020 – uszyty na miarę wymagających kierowców?

Wprowadzony na rynek we wrześniu 2014 roku, Jeep Renegade to model, który bardziej niż jakikolwiek inny doprowadził Jeepa do osiągnięcia rekordowych wyników sprzedaży w Europie. Zobaczmy zatem, jaki będzie model 2020?

Renegade 2020  oferuje nowy Uconnect Box zapewniający dostęp do nowych usług Uconnect Services i nowej aplikacji mobilnej My Uconnect zarówno w 7-, jak i 8,4-calowym systemie UconnectTM. Nowy Uconnect Box, dostępny po raz pierwszy w samochodach FCA w Europie, oferuje szereg usług, w standardzie lub jako opcja, dostępnych za pośrednictwem różnych touchpoint, jak aplikacja mobilna My Uconnect, smartwatch, strona internetowa, przyciski na konsoli górnej i ekran systemu UconnecTM.

Dostępny w systemach multimedialnych Uconnect, nowy Uconnect Box oferuje zaawansowaną łączność pokładową oraz szereg przydatnych usług zwiększających bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Usługi te są podzielone na trzy kategorie: Basic (aktywowana już w zakładzie produkcyjnym) i Standard (aktywowana przez Klienta), które są dostępne jako standardowe wyposażenie, natomiast kategoria Optional jest oferowana na zamówienie. Każda kategoria oferuje zestaw pakietów usług: My Assistant (kategoria Basic) zawiera funkcję SOS pozwalającą użytkownikowi wezwać pomoc, wysyłając lokalizację pojazdu i dane identyfikacyjne do centrum obsługi w przypadku awarii lub nagłego wypadku za pośrednictwem przycisku SOS umieszczonego na podsufitce, ekranu radia lub za pomocą aplikacji mobilnej. W razie wypadku połączenie zostanie nawiązane automatycznie.

Jeep Renegade zajmuje czołowe miejsce w swoim segmencie pod względem indywidualizacji, dzięki opcjom umożliwiającym Klientom spersonalizowanie i dostosowanie samochodu w takim sposób, by idealnie odpowiadał potrzebom i wymaganiom ich stylu życia. Już od października, wraz z niedawno wprowadzonymi lakierami Sting Grey i Bikini dostępny będzie zupełnie nowy kolor Blue Shade, który uzupełnia paletę kolorów Jeep Renegade 2020 obejmującą 12 różnych lakierów (biały Alpine, czarny Solid, czerwony Colorado, pomarańczowy Omaha, Glacier, czarny Carbon, grafitowy Crystal Metallic, niebieski JetSet, zielony Matt – niektóre dostępne również w połączeniu z czarnym dachem). Kolory te dodatkowo rozszerzają możliwości personalizacji oferowane przez cztery poziomy wykończenia (Sport, Longitude, Limited i Trailhawk) oraz trzy modele z edycji specjalnej (S, Upland i Night Eagle).

Ale na tym nie kończą się możliwości indywidualizacji i dostosowania pojazdu. Klienci mogą również wybierać spośród ośmiu różnych kombinacji układu napędowego w zestawieniu z napędem na przód lub na wszystkie koła. Gama silników obejmuje trzycylindrowy, turbodoładowany silnik o pojemności 1,0 litra, zapewniający maksymalną moc 120 KM i maksymalny moment obrotowy 190 Nm, zestawiony z sześciobiegową, manualną skrzynią biegów oraz czterocylindrowy, turbodoładowany silnik o pojemności 1,3 litra o mocy 150 KM i momencie obrotowym 270 Nm zestawiony z dwusprzęgłową skrzynią biegów DDCT i napędem na przód.

Dostępny jest również żwawy 1,3-litrowy silnik o mocy 180 KM i momencie obrotowym 270 Nm, zestawiony z dziewięciobiegową, automatyczną skrzynią biegów z przekładnią hydrokinetyczną i napędem 4WD. Dopełnieniem gamy jest 1,6-litrowy silnik z turbodoładowaniem MultiJet II diesel o mocy 120 KM i momencie obrotowym równym 320 Nm, połączony z sześciobiegową, manualną skrzynią biegów lub dwusprzęgłową skrzynią biegów DDCT, oba z napędem na przednie koła, jak i 2-litrowy Multijet II o mocy 140 KM i momencie obrotowym 350 Nm połączony z sześciobiegową, manualną lub dziewięciobiegową, automatyczną skrzynią biegów lub o mocy 170 KM i momencie 350 Nm w połączeniu z dziewięciobiegową, automatyczną skrzynią biegów.

Najnowsze