Ewa Kania

Wiesz, czego nie wolno przewozić w samochodzie? Można nawet stracić dowód rejestracyjny

„Mój samochód, więc mogę w nim wozić co tylko chcę”? Niekoniecznie. Istnieją przepisy regulujące to, co możemy mieć w swoich pojazdach, a za niestosowanie się do tych zasad może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje.

Jakie przedmioty trzeba mieć w samochodzie?

Zacznijmy od tego, co jest wymagane na pokładzie samochodu. W przeciwieństwie do wielu krajów, w Polsce nie trzeba mieć ze sobą na przykład kamizelek odblaskowych czy zapasowych żarówek. Wymagane są tylko dwie rzeczy:

  • gaśnica
  • trójkąt ostrzegawczy

Jakich przedmiotów nie wolno mieć w samochodzie?

Mało się o tym mówi, ale w teorii nie możemy przewozić autem niczego, co może stanowić nawet teoretyczne zagrożenie dla podróżnych. Chodzi szczególnie o ostre i szpiczaste przedmioty (ale nie tylko), które w razie przemieszczenia się (podczas gwałtownego hamowania czy stłuczki), mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów.

Mowa więc o takich rzeczach jak:

  • noże
  • maczety
  • siekiery
  • widły
  • kije baseballowe

Rodzi to oczywiste pytania, czy w takim razie nie możemy pojechać do sklepu ogrodniczego po nożyce do żywopłotu oraz małą siekierę? Teoretycznie nie możemy przewozić ich nawet w bagażniku. W praktyce zależy to od podejścia policjanta w razie kontroli. Jeśli podobne przedmioty umieścimy w bagażniku i je zabezpieczymy, nie powinniśmy mieć problemów. Gorzej jeśli mamy w zwyczaju wozić siekierę na tylnym siedzeniu…

W każdym samochodzie jest ukryta czerwona linka. Używaj jej tylko w awaryjnej sytuacji

Czego nie wolno montować w samochodzie?

Trzeba pamiętać również, że policjant może sprawdzać nie tylko co przewozimy w aucie, ale również samo wyposażenie pojazdu. Najlepiej jeśli w całości jest ono fabryczne. W przypadku przeprowadzania jakichkolwiek modyfikacji, musimy być pewni, że nowe części posiadają europejską homologację.

Dotyczy to szczególnie reflektorów, których wymiana może poprawić wygląd naszego auta, ale też zwrócić uwagę stróżów prawa. Z kolei światła do jazdy dziennej, poza tym że homologowane, muszą być umieszczone według konkretnych wytycznych, abyśmy mogli z nich legalnie korzystać.

Pamiętajmy też, że nie wolno między innymi przyciemniać przednich szyb, montować z przodu elementów, które mogą zostać uznane za zagrożenie dla pieszych, a także niczego, co upodobni nasz samochód do pojazdu uprzywilejowanego.

Jeśli policja stwierdzi, że jakieś elementy naszego samochodu nie spełniają norm, zatrzyma nam dowód rejestracyjny. Będziemy musieli pozbyć się kwestionowanego wyposażenia i raz jeszcze przejść przegląd okresowy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze