Coraz więcej pijanych kierowców na polskich drogach. Policyjne statystki są szokujące

Pierwsze miesiące 2022 roku nie napawają optymizmem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na polskich drogach. Powody do niepokoju daje wgląd w statystyki polskiej policji. Szczególnie jeśli przyjrzymy się liczbie kierowców zatrzymanych po spożyciu alkoholu.

Prowadzenie samochodu nawet po małym piwie lub o poranku po imprezie nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nieświadoma nietrzeźwość, czyli stan, w którym wydaje nam się, że organizm już poradził sobie z alkoholem, jest równie złudna, co niebezpieczna. W najlepszym wypadku może ona kosztować wysoki mandat, w najgorszym – życie i zdrowie. Niestety, nie wszyscy kierowcy zdają się o tym pamiętać.

W okresie od stycznia do marca 2022 roku doszło do 3958 wypadków drogowych, w wyniku których rannych zostało 4449 osób, a aż 372 straciło życie. W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku liczba zdarzeń wzrosła o 14%.

W tym roku polska policja zatrzymała już 18002 kierowców prowadzących pojazd po spożyciu alkoholu. To o ponad 3800 przypadków, czyli  27% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Rośnie liczba zatrzymań pijanych kierowców

Najwięcej zatrzymań, aż 386, odnotowano w Nowy Rok. Do alarmującej statystyki przyczyniły się także ostatnie dwa tygodnie ferii zimowych (okres od 14 do 28 lutego) oraz właściwie wszystkie dotychczasowe weekendy 2022 roku. W soboty i niedziele notuje się od 50 do ponad 100 pijanych kierowców więcej niż w dni robocze. Rekordowy pod tym względem okazał się ostatni weekend marca z aż 593 zatrzymaniami.

Z policyjnych danych wyłania się także niepokojący trend – liczba kierowców, którzy ruszają w trasę po alkoholu rośnie z każdym miesiącem (z 5369 w styczniu, przez 5580 w lutym do 7053 w marcu). Czyżby nowe, surowsze kary obowiązujące od początku roku wciąż były zbyt niskie?

Kary dla pijanych kierowców

Przypomnijmy, że minimalna grzywna dla kierowcy prowadzącego pojazd w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila we krwi) wynosi teraz 2500 złotych. Zatrzymani za takie wykroczenie mogą stracić prawo jazdy na okres od sześciu miesięcy do trzech lat.

Od 17 września 2022 roku wejdzie w życie jeszcze jeden przepis mający na celu walkę z pijanymi kierowcami. Za jazdę po użyciu alkoholu, jak i w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila we krwi) kierowcom naliczana będzie maksymalna liczba punktów karnych – 15. Będą one mogły zostać skasowane dopiero po dwóch latach od opłacenia grzywny.

Źródło informacji: AlcoSense, opracowanie własne

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze