Karolina Chojnacka

Arabia Saudyjska chce zorganizować zawody kobiecej serii wyścigowej

Arabia Saudyjska jest otwarta na organizację wyścigu W Series już w przyszłym roku! Czy to dobry PR, czy chęć zmian?

W sezonie 2021 kobieca seria wyścigowa będzie towarzyszyć Formule 1 w trakcie ośmiu Grand Prix. Czy jednym z nich będzie Grand Prix Arabii Saudyjskiej, która w przyszłym sezonie po raz pierwszy będzie gościć F1?

Kraj Bliskiego Wschodu jest uważany za jedno z państw, które nagminnie łamie prawa kobiet. Kobiety mogą tam legalnie prowadzić samochody dopiero od 2018 roku. Gdy ogłoszono, że Arabia Saudyjska zorganizuje Grand Prix F1, od razu pojawiły się głosy, że jest to sprzeczne z inicjatywą Formuły 1, #WeRaceAsOne.

Przeczytaj też: GP Arabii Saudyjskiej a promocja równości w F1, czyli co z prawami kobiet?

W Formule 1 nie ściga się obecnie żadna zawodniczka, ale kobiet, które pracują w królowej sportów motorowych jest całkiem sporo. Wiele osób uznało, że skoro Formuła 1 koniecznie musi organizować Grand Prix Arabii Saudyjskiej, to powinna pójść drogą Formuły E.

Sezon 2018/2019 Formuła E rozpoczęła w Arabii Saudyjskiej. W ramach umowy pomiędzy serią, a promotorem zawodów, każda z ekip otrzymała okazję wystawienia drugiego samochodu podczas testu, pod warunkiem, że będzie poprowadzić go kobieta. 

Po podpisaniu umowy o współpracy między F1 a W Series, pojawiła się kolejna opcja. Jeden z mających towarzyszyć Formule 1 wyścigów kobiecej serii, mógłby odbyć się w Arabii Saudyjskiej. Catherine Bond Muir, szefowa W Series, powiedziała:

Nie mam zastrzeżeń co do wyjazdu do Arabii Saudyjskiej, pod warunkiem, że uda nam się nawiązać znaczące stosunki. I myślę, że złożenie tego zajmie trochę czasu.

Arabia Saudyjska chce zorganizować zawody kobiecej serii wyścigowej

Ale książę Khalid Bin Sultan Al Faisal, prezydent saudyjskiej federacji sportów motorowych, powiedział, że kraj jest zainteresowany jak najszybszym zorganizowaniem zawodów kobiecej serii wyścigowej:

Bardzo chciałbym zobaczyć wyścig W Series w Arabii Saudyjskiej.

Wiem, że jest osiem towarzyszących rund i miejmy nadzieję, że będziemy jednym ze szczęśliwych krajów, w którym będą gościć zawodniczki.

Książę Khalid powiedział również, że zamiast próbować zniechęcać kobiety do wyścigów samochodowych, Arabia Saudyjska robi wszystko, co w jej mocy, aby je zachęcić do tego sportu.

Przez ostatnie dwa lata naprawdę promujemy kobiety, a zwłaszcza kobiety w sportach motorowych. Chcielibyśmy inspirować naszych mieszkańców i organizować im tego typu wydarzenia. Chcielibyśmy, aby więcej kobiet ścigało się w Arabii Saudyjskiej.

Reema Juffali to pierwsza kobieta pochodząca z Arabii Saudyjskiej, która startuje w wyścigach samochodowych. Jest dla nas bardzo ważne, aby więcej kobiet zainteresować wyścigami.

Sport jest dla wszystkich i naprawdę zachęcamy kobiety do uprawiania sportów motorowych w przyszłości. I naprawdę traktujemy to poważnie.

Przeczytaj też: Reema Juffali – marzenie o karierze wyścigowej zwyciężyło!

Pojawia się pytanie, czy te słowa to tylko PR-owa zagrywka, po krytyce, jaka spłynęła na Formułę 1 i Arabię Saudyjską po ogłoszeniu informacji o organizacji wyścigu w Dżuddzie, czy też może Saudowie faktycznie chcą zmienić swoje podejście do kobiet?

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze