Edyta Wrucha

Reema Juffali – marzenie o karierze wyścigowej zwyciężyło!

Reema Juffali to pierwsza kobieta pochodząca z Arabii Saudyjskiej, która startuje w wyścigach samochodowych.

W Arabii Saudyjskiej kobiety mają prawo do prowadzenia pojazdów od niedawna, a Reema Juffali zapisała się na kartach historii, jako pierwsza zawodniczka, która w 2018 roku wystartowała w wyścigu na torze Yas Marina w Abu Zabi.

Reema Juffali ma 27 lat, studiowała w USA i dzięki temu swój pierwszy samochód zakupiła w 2010 roku, a prowadzenie go stało się jej pasją. Wyjechała na Florydę i zapisała się na trzydniowy kurs w Skip Barber Racing School, gdzie tylko utwierdziła się w przekonaniu, że chce się ścigać na torze, choć miała świadomość, że na wielką karierę jest już nieco za późno.

Zajęła się bardziej karierą zawodową, jednak przypadkowe spotkanie z brytyjską zawodniczką wyścigową – Susie Wolff zachęciło ją do podjęcia wyzwania. Prawo do prowadzenia samochodu w Arabii Saudyjskiej otrzymała w grudniu 2017 roku, więc już nic nie stało na przeszkodzie, żeby w zawodach wystartować. W październiku 2018, jako pierwsza zawodniczka z Arabii Saudyjskiej, wzięła udział w wyścigach TRD86 Cup, gdzie zajęła drugie i trzecie miejsce!

Po tym sukcesie wystartowała jeszcze kilka razy w Arabii Saudyjskiej i w Indiach, a w kwietniu 2019 roku miała swój debiut w brytyjskiej Formule 4.

Jej marzeniem i celem jest rywalizacja w wyścigach Le Mans:

– Wspaniale jest być kobietą – kierowcą w sporcie zdominowanym przez mężczyzn i oczywiście wspaniale jest być jedną z niewielu kierowców z Arabii Saudyjskiej. Jednak ja chcę być naprawdę, naprawdę dobra i bardzo szybka – podsumowuje Reema Juffali.

Arabia Saudyjska robi ogromne postępy, jeżeli chodzi o wzmocnienie pozycji kobiet i zapewnienie im możliwości i praw do niezależnego życia oraz podążania za swoimi marzeniami. Nadal jednak panują tam patriarchalne prawa zwyczajowe, odległe od europejskich standardów, a kobiety o swoją niezależność muszą walczyć. Reema Juffali przetarła nowe szlaki i stała się wzorem, inspiracją dla innych kobiet z tego kraju.

 

Najnowsze

Polscy kierowcy robią się coraz bardziej… uprzejmi – wobec motocyklistów!

Codziennie do sieci trafia sporo filmów pokazujących niebezpieczne sytuacje na drogach i godne potępienia zachowania kierowców. Ale nie znaczy to przecież, że wielu kierujących nie stara się zachowywać życzliwie wobec innych użytkowników dróg. Zwłaszcza motocyklistów.

Wiele złego o polskich kierowcach mogą powiedzieć… inni polscy kierowcy. Ale szczególnie złe doświadczenia mają motocyklistki i motocykliści. Jeśli sami nie jeździcie na dwóch kółkach to zapytajcie o opinię jakiegoś znajomą riderkę lub kierowcę jednośladu – motocykla lub skutera. Z pewnością uraczy was opowieścią o wielu sytuacjach, w których kierowcy samochodów wymuszali pierwszeństwo, albo utrudniali przejazd podczas manewrowania w korku.

Z drugiej strony można odnieść wrażenie, że trochę zmienia się w tym względzie na plus. My same coraz częściej obserwujemy większą życzliwość ze strony kierowców samochodów. Złośliwe lub bezmyślne zachowania wobec motocyklistów są coraz rzadsze, za to często możemy liczyć na pozytywne reakcje, jak na przykład zjeżdżanie do prawej krawędzi, aby ułatwić przejazd. Na potwierdzenie tych słów zamieszczamy nagranie przesłane nam przez czytelnika, który postanowił pokazać – jak pozytywnie zmieniła się mentalność Polaków za kierownicą.

Dziękujemy – ten filmik napawa nas nadzieją!

Najnowsze

Kierowca skręcił, auto pojechało prosto

Niedostosowanie prędkości do panujących warunków w czystej postaci. Kierowca musiał się mocno zdziwić.

Pas służący do zjazdu z autostrady lub drogi ekspresowej zwykle jest całkiem długi, aby kierowcy zdążyli bezpiecznie wytracić prędkość. Nie wszyscy jednak uważają, że takie ułatwienie jest im potrzebne.

Dokładnie tak było w tej sytuacji. Samochód z kamerą odpowiednio wcześnie zjechał na pas do zjazdu z autostrady. Inny kierowca chciał być szybszy, wyprzedził go, ale nie zdążył zahamować. Pech chciał, że wypadając z drogi uderzył w latarnię, przez co wylądował na boku, a później na dachu.

Najnowsze

Strefa Kobiet na Moto Show Suwałki

7 Moto Show Suwałki to nie typowy zlot przepełniony testosteronem, to także miejsce dla kobiet – z pasją i miłością do motoryzacji. Serdecznie zapraszamy wszystkie zmotoryzowane i nie tylko panie do specjalnej Strefy Kobiet, w której nie braknie atrakcji - wyścigi na 1/4 mili czy pokazy driftu.

Polski biegun zimna- z tego właśnie znane są Suwałki. Ale już niedługo, Suwałki będą się kojarzyć  z wydarzeniem, które na pewno rozgrzeje zarówno fanów motoryzacji, jak i każdego zwolennika imprez rodzinnych-  7 Moto Show Suwałki  Reaktywacja. Impreza  ta odbędzie się pod Patronatem Prezydenta Miasta Suwałki  w dniach 21- 22.09.2019 r. na nowo wybudowanym lotnisku, w godzinach 10.00-18.00.

Ogólnopolskie wyścigi na ¼ mili, czy pokazy driftu, to tylko część atrakcji dostępnych na imprezie. Na miłośników adrenaliny będą czekać skoki na bungee, loty helikopterem. Pasjonaci motoryzacji będą mogli podziwiać projekty, nie tylko z Polski, ale z Litwy, Łotwy i Estonii. Oprócz klubów motoryzacyjnych, swoje strefy będą miały motocykle, auta zabytkowe, tuningowe, a nawet ciężarowe. Nie zabraknie, także strefy Moto Kobiet. Na najmłodszych uczestników będzie czekać strefa zabaw,  której gospodarzami zostaną Superbohaterowie. Całość wydarzenia umilać będzie strefa food trucków. 

7 Moto Show Suwałki to również spotkanie z wiodącymi firmami z całej Polski. Podczas dwóch dni imprezy, będą one prezentować swoje produkty, dzielić się rozległą wiedzą, a także dadzą popis swoich możliwości podczas pokazów autodetailingu czy oklejania aut. 

 

Najnowsze

Audi gotowe do startu w Formule E. Wyścigowe Audi e-tron FE06 jeszcze bardziej agresywne!

Daniel Abt i Lucas di Grassi już w listopadzie rozpoczną kolejny sezon wyścigów serii Formuła E. Towarzyszyć im będą nowe bolidy Audi o spektakularnym wyglądzie. Wyścigowe Audi e-tron FE06, które w przyszłym tygodniu zaprezentowane będzie szerszej publiczności podczas Międzynarodowej Wystawy Motoryzacyjnej IAA 2019 we Frankfurcie.

Dużo widocznego włókna węglowego i jaskrawo pomarańczowy lakier podkreślający linie samochodu: Audi e-tron FE06 prezentuje się jeszcze bardziej agresywnie niż jego poprzednik, w którym Daniel Abt i Lucas di Grassi podczas bardzo trudnego ubiegłego sezonu zdobyli dla teamu Audi Sport ABT Schaeffler drugie miejsce.

W pełni elektryczny nowy bolid na torze zadebiutuje już 22 i 23 listopada, podczas wyścigów w Ad Diriyah w Arabii Saudyjskiej. Fani sportów motorowych będą mieli okazję obejrzeć Audi e-tron FE06 w przyszłym tygodniu, na stoisku czterech pierścieni na Międzynarodowej Wystawie Motoryzacyjnej IAA 2019 we Frankfurcie. 

Harmonogram przygotowań do pierwszego wyścigu sezonu jest napięty: po intensywnej fazie treningów indywidualnych i przygotowywania obu bolidów, które nastąpią w najbliższych tygodniach, w połowie października team uda się do Valencii w Hiszpanii na oficjalne, trzydniowe, przedsezonowe testy Formuły E. Na początku listopada zarówno samochody, jak i całe wyposażenie zostaną załadowane do kontenerów i wysłane do saudyjskiego Ad Diriyah.

Najnowsze