Edyta Klim

Reema Juffali – marzenie o karierze wyścigowej zwyciężyło!

Reema Juffali to pierwsza kobieta pochodząca z Arabii Saudyjskiej, która startuje w wyścigach samochodowych.

W Arabii Saudyjskiej kobiety mają prawo do prowadzenia pojazdów od niedawna, a Reema Juffali zapisała się na kartach historii, jako pierwsza zawodniczka, która w 2018 roku wystartowała w wyścigu na torze Yas Marina w Abu Zabi.

Reema Juffali ma 27 lat, studiowała w USA i dzięki temu swój pierwszy samochód zakupiła w 2010 roku, a prowadzenie go stało się jej pasją. Wyjechała na Florydę i zapisała się na trzydniowy kurs w Skip Barber Racing School, gdzie tylko utwierdziła się w przekonaniu, że chce się ścigać na torze, choć miała świadomość, że na wielką karierę jest już nieco za późno.

Zajęła się bardziej karierą zawodową, jednak przypadkowe spotkanie z brytyjską zawodniczką wyścigową – Susie Wolff zachęciło ją do podjęcia wyzwania. Prawo do prowadzenia samochodu w Arabii Saudyjskiej otrzymała w grudniu 2017 roku, więc już nic nie stało na przeszkodzie, żeby w zawodach wystartować. W październiku 2018, jako pierwsza zawodniczka z Arabii Saudyjskiej, wzięła udział w wyścigach TRD86 Cup, gdzie zajęła drugie i trzecie miejsce!

Po tym sukcesie wystartowała jeszcze kilka razy w Arabii Saudyjskiej i w Indiach, a w kwietniu 2019 roku miała swój debiut w brytyjskiej Formule 4.

Jej marzeniem i celem jest rywalizacja w wyścigach Le Mans:

– Wspaniale jest być kobietą – kierowcą w sporcie zdominowanym przez mężczyzn i oczywiście wspaniale jest być jedną z niewielu kierowców z Arabii Saudyjskiej. Jednak ja chcę być naprawdę, naprawdę dobra i bardzo szybka – podsumowuje Reema Juffali.

Arabia Saudyjska robi ogromne postępy, jeżeli chodzi o wzmocnienie pozycji kobiet i zapewnienie im możliwości i praw do niezależnego życia oraz podążania za swoimi marzeniami. Nadal jednak panują tam patriarchalne prawa zwyczajowe, odległe od europejskich standardów, a kobiety o swoją niezależność muszą walczyć. Reema Juffali przetarła nowe szlaki i stała się wzorem, inspiracją dla innych kobiet z tego kraju.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze