12 wyścigów Formuły 1 na Silverstone? Wszystko po to, by uratować sezon 2020

28 lipca 2020
Szef toru Silverstone, Stuart Pringle, był gotów zorganizować w ciągu tego roku 12 wyścigów. Wszystko po to, by uratować sezon 2020 Formuły 1 w dobie pandemii koronawirusa. Ostatecznie dwa z potwierdzonych w kalendarzu wyścigów odbędą się na Silverstone.

Kilka miesięcy temu wydawało się, że z powodu pandemii koronawirusa, władze Formuły 1 będą mieć olbrzymie problemy z organizacją wyścigów w sezonie 2020. Brak jakichkolwiek wyścigów oznaczałby dla F1 dramatyczne straty finansowe, wynikające z konieczności renegocjacji umów sponsorskich i telewizyjnych.

Ostatecznie poprawa sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych krajach sprawiła, że Liberty Media udało się stworzyć solidny kalendarz i sezon wystartował 5 lipca w Austrii.

W ten weekend Formuła 1 zawita do Wielkiej Brytanii. Kierowcy i zespoły będą tam gościć przez najbliższe dwa tygodnie. Na Silverstone odbędą się dwa wyścigi – GP Wielkiej Brytanii i GP 70-lecia Formuły 1.

Jak się okazało szef toru Silverstone, Stuart Pringle, był gotów zorganizować w ciągu tego roku 12 wyścigów, byleby tylko Formuła 1 wypełniła limity kontraktowe:

Powiedzieliśmy F1, że będziemy wspierać ich plany tak bardzo, jak tylko możemy. Na pewnym etapie negocjacji zaproponowaliśmy im udostępnienie obiektu na okres kilku miesięcy, bowiem wyglądało to tak, że wyścigi nie będą mogły się odbyć w innych krajach.

Plan był taki: bierzmy na statek ludzi z włoskich zespołów F1, drogą morską dostarczmy też Szwajcarów z Alfy Romeo i pracowników Pirelli, a następnie osadźmy ich na Silverstone na okres kilku miesięcy. Padł pomysł, by zorganizować na tym torze nawet 12 wyścigów.

Przeczytaj też: 6 rekordów F1, które mogą zostać pobite w sezonie 2020!

Władze Formuły 1 nie podeszły jednak do tego pomysłu z entuzjazmem. Pringle wyznał:

Wiadome było, że to będzie trochę nudne. F1 wróciła jednak do nas z odpowiedzią: zrobienie dwóch wyścigów na Silverstone będzie dość pomocne i wystarczające.

Obecnie w kalendarzu F1 potwierdzono 13 rund. Liberty Media pierwotnie planowało rozegrać 15-18 wyścigów. Plotkuje się, że w listopadzie Formuła 1 może udać się do Azji na wyścigi w Chinach i Wietnamie. Finał sezonu zaplanowany jest na początek grudnia.

Przeczytaj też: Trzy kolejne wyścigi w kalendarzu F1! Portimão, Nürburgring i Imola – to tam będą ścigać się kierowcy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!