Zmiany w policyjnych kontrolach drogowych weszły już w życie

Zmiany w policyjnych kontrolach drogowych weszły już w życie

07 lipca 2020
Tym razem zmiany w procedurze kontroli osób kierujących pojazdami są z ich punktu widzenia korzystne. Chyba że ktoś ma coś na sumieniu - wtedy wykrycie tego, będzie łatwiejsze.
Loading module...

Z punktu widzenia kierującego w samej kontroli, zasadniczo nic się nie zmienia. Na wezwanie policjanta zatrzymujemy się w pierwszym bezpiecznym miejscu lub w miejscu przez funkcjonariusza wskazanym, otwieramy szybę i z rękami na kierownicy czekamy na dalsze polecenia. W dalszej części kontroli policjant weryfikuje zawsze nasze dokumenty i tutaj pojawiły się nowości.

Kontrola policyjna: wszystko co musisz wiedzieć

Od 1 lipca drogówka otrzymała bezpośredni dostęp do niezbędnych baz danych. Do tej pory kontrolujący nas policjant musiał wysłać zapytanie do centrali i czekać na odpowiedź. Obecnie funkcjonariusze sami mogą przeszukiwać Centralną Ewidencję Kierowców. System poinformuje ich też czy nasze uprawnienia nie straciły ważności, a także czy nie ciąży na nas zakaz prowadzenia pojazdów.

Policja zatrzymała motocyklistę. Takiej interwencji się nie spodziewał

Plusem takiego rozwiązania dla kierowcy jest skrócenie czasu trwania kontroli. Jest ono też potrzebne do wprowadzenia, zapowiadanego już, cyfrowego prawa jazdy. Dokument taki będziemy mogli wyświetlić na smartfonie w aplikacji mObywatel i na tej podstawie kontrolujący nas policjant będzie mógł szybko zweryfikować nasze dane w systemie.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!