Karolina Chojnacka

Zmiana organizacji ruchu na budowie A1. Kierowcy mogą odetchnąć z ulgą

Koniec jazdy w układzie 1+1! Od 12 października 2021 roku obowiązuje nowa organizacja ruchu na budowanym odcinku autostrady A1.

W związku z zakończeniem kolejnego etapu prac na budowanym odcinku autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem, od 12 października została wprowadzona nowa organizacja ruchu w układzie 2+2. Tym samym na całej trasie od Tuszyna do węzła Częstochowa Północ kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym z kierunków.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad liczy, że dzięki temu znacząco poprawi się przepustowość wspomnianych odcinków oraz wzrośnie komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Zmiana organizacji ruchu na budowie A1
Zmiana organizacji ruchu na budowie A1, fot. materiały prasowe / GDDKiA

Kiedy kolejne odcinki A1 zostaną udostępnione kierowcom?

Kolejną nowością dla kierowców na 24-kilometrowym odcinku pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem będzie uruchomienie w pełnym zakresie węzła Kamieńsk (połączenie A1 z drogą wojewódzką nr 484). Oznacza to, że na trasie zniknie ostatnie „wąskie gardło”, co bez wątpienia dodatkowo poprawi płynność jazdy.

Co więcej, w przyszłym tygodniu udostępnione zostanie 6 kilometrów nowej, zachodniej jezdni (od granicy województw w kierunku południowym) na odcinku od granicy województwa śląskiego i łódzkiego do węzła Częstochowa Północ.  Oznacza to, że kierowcy jadący w kierunku Katowic będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu – tak jak w docelowym projekcie.

Do końca roku powinny zakończyć się prace na odcinku od Radomska do granicy woj. śląskiego i łódzkiego. 7-kilometrowy fragment oficjalnie stanie się pełnoprawną, 3-pasmową autostradą. Podobne plany dotyczą również odcinków Tuszyn – Piotrków Trybunalski Południe i Kamieńsk – Radomsko. Na obu mają być dostępne obie jezdnie w pełnym przekroju, czyli kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Pozostałe prace, jakie będą do wykonania, nie powinny w żaden sposób ograniczać przejazdu.

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze