Szybciej nad morze: autostrada A1 Łodź - Gdańsk otwarta

30 kwietnia 2014
Dziś nastąpi wiekopomna chwila - otwarcie 19-kilometrowego odcinka autostrady A1 w okolicach Włocławka. Z Warszawy nad morze pojedziemy w nieco ponad 3,5 godziny!

Długo oczekiwane oddanie odcinka autostrady A1 - liczącego jedynie 19 kilometrów - odbędzie się dziś po południu. Dokładnie chodzi o fragment trasy z Włocławka do Kowala.

Do tej pory kierowcy musieli objeżdżać felerny odcinek przez Włocławek, co zajmowało czasem nawet godzinę. Teraz drogę z Łodzi do obwodnicy Gdańska, mierzącą około 300 kilometrów, odędziemy w mniej niż 3 godziny, a jadąc z Warszawy - około 3,5 godziny. Na węźle Stryków A1 krzyżuje się właśnie z A2, która docelowo ma łączyć zachodnią i wchodnią granicę Polski - już teraz możemy szybciej dostać się nią z Warszawy do  Niemiec.

Cena za przejazd nad morze jeszcze przez miesiąc pozostanie bez zmian: 29,90 zł to opłata za 152-kilometrowy odcinek z Torunia do Gdańska i dokładnie tyle samo zapłacimy za podróż z Warszawy. Powodem braku poboru opłat za nowy odcinek jest to, że formalnie ten fragment jest jeszcze w budowie i ten stan nie zmieni się przynajmniej do wakacji.

Ważne: jadąc nowym odcinkiem należy pamiętać, że nie ma na nim MOP'ów (miejsc przeznaczonych do odpoczynku), a co za tym idzie toalet. Poza tym na odcinku z Łodzi do Torunia nie ma ani jednej stacji benzynowej (około 140 kilometrów).

Autostrada A1 to jedyna polska autostrada o przebiegu południkowym i jedno z najważniejszych połączeń komunikacyjnych Polski i Europy.


Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!