Zimowanie motocykla – gdzie i jak?

Zanim zabierzesz się za przygotowanie motocykla do zimowania, zastanów się jeszcze raz czy miejsce, w którym będzie stał, jest dla niego na pewno odpowiednie.

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście serwis. Pojazd będzie odpowiednio przygotowany, wyczyszczony, a akumulator zabezpieczony. Zima z głowy. Jest jednak opcja trudno dostępna w mniejszych miejscowościach.

Postój w pomieszczeniu
Jeśli jednak masz garaż lub możliwość jego wynajęcia i lubisz odwiedzać swoją maszynę by śpiewać jej kołysanki, zwróć uwagę na kilka czynników.

Przede wszystkim w takim pomieszczeniu musi być sucho. Nie po to trzeba było osuszyć motocykl przed zimowaniem do ostatniej kropli (wskazówki jak przygotować motocykl do zimy tu), żeby wstawić go do miejsca, gdzie będzie narażony na działanie wilgoci. Ten warunek najlepiej spełnia ogrzewany garaż.

Jeżeli opcja z ogrzewaniem nie jest możliwa, upewnij się, że wentylacja w pomieszczeniu jest sprawna. Często motocykl musi się dzielić miejscem z samochodem, który nie może pozwolić sobie na pozasezonową labę, jak jednoślad. W zimowe dni po zaparkowaniu auta, będzie powstawała pod nim kałuża z roztapiającego się śniegu. Ważne by wentylacja sprawnie pomogła jej zniknąć. Nie panikuj, gdy mała plama pojawi się i pod motocyklem. W wyniku spadku temperatury, w odmach może skraplać się woda.

Jeśli masz już miejsce, znajdź i odpowiednie ubranko dla motocykla. Pokrowiec ochroni motocykl przed kurzem i pyłem, a może i przed drobną ryską. Pamiętaj, by jego brzegi nie sięgały do podłogi, a powietrze mogło spokojnie cyrkulować.

Zimowanie na „świeżym powietrzu”
Twój pojazd jest jednak skazany na postój na świeżym powietrzu? Zwróć uwagę, żeby ustawić go tak, by nikomu nie zawadzał. Zdecydowanie lepsze będzie zaciszne miejsce, niż środek parkingu samochodowego. Czy zakładać pokrowiec? Ryzyko naruszenia lakieru czy ekspozycja na deszcz i śnieg? Tu niestety musisz już sam zdecydować. Każde z tych rozwiązań ma wady…

Gdy motocykl skazany jest na nocleg pod chmurką lub gdy dzielisz z innymi  miejsce, w którym zimuje Twoja maszyna, nie zapomnij o blokadzie przeciwkradzieżowej.

Dla motocyklowych maniaków planujących postawić swojego pupila w salonie czy sypialni właściwie nie mam uwag. Mogę tylko przesłać serdeczne pozdrowienia.

Dowiedz się również, jak zadbać o strój motocyklowy przed zimą?

Autorka jest doradcą serwisowym w jednym z warszawskich serwisów motocyklowych.

O czym warto jeszcze wiedzieć?

Jeździsz jeszcze motocyklem? Dowiedz się, jak dbać o jednoślad w zimie
Zimowa jazda motocyklem – jak przetrwać?
Czy odpalać odstawiony na zimę motocykl?
Jak przygotować motocykl do zimowego snu?
Transport motocykla lub skutera – poradnik

Motocykle i skutery na prawko kat. B: modele i ceny na polskim rynku

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze