Jak zadbać o strój motocyklowy przed zimą? Poradnik

Nasze maszyny niebawem zapadną w zimowy sen. Jesień to idealny moment, aby zadbać nie tylko o przygotwanie motocykla do przerwy ale także o nasze stroje. Czyszczenie a może i naprawa z pewnością się przydadzą.

Chcesz wyjąć z szafy w kolejnym sezonie motocyklowym swój kombinezon w dobrej kondycji? Przeczytaj jak o niego zadbać.
fot. Spidi

Strój motocyklowy to spora inwestycja – kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, więc odpowiednie traktowanie sprawi, że posłuży nam dłużej.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, jak przygotować ubranie do zimy. Zanim jednak zastosujecie się do którejś z tych porad, przeczytajcie uważnie, co producent napisał na metkach – tam znajdziecie wszelkie wskazówki dotyczące konserwacji stroju. To do nich należy się sotoswać w pierwszej kolejności.

Kask
Jak czyścić kask motocyklowy?
Do czyszczenia kasku na zewnątrz wystarczy Ci woda z mydłem. Spryskiwaczom do czyszczenia szyb i gładkich powierzchni, dziękujemy. Im mniej chemii, tym lepiej.

Zamknij szybkę, umieść kask na twardym podłożu i przetrzyj go namoczoną w mydlinach delikatną ściereczką. Miejsca, do których brud przeniknął najbardziej, lub do których trudniej dotrzeć, wyczyść delikatnie zużytą szczoteczką do zębów.

Jeśli jest taka potrzeba zawiasy części szczękowej kasku trzeba nasmarować lubrykatem (znajdziesz je w większości salonów motocyklowych i serwisów), podobnie z gumkami (uszczelkami) otaczjącymi szybkę – do tego celu używamy specjalnego silikonu (część kasków sprzedawana jest z małymi buteleczkami tego preparatu w komplecie).

Po oszyczszeniu kasku z zewnątrz trzeba usunąć z niego wodę – do tego celu użyj środków w spreju, które szybko pozbędą się wody ze szczelin.

Wnętrze kasku, czyli miękkie wypełnienie, można swobodnie wyciągnąć. Pierzemy je ręcznie, w ciepłej wodzie, używając delikatnego środka piorącego lub szamponu. Można stosować też szampon dla dzieci, a wszystko po to, żeby chronić wrażliwą skórę twarzy. Silne środki piorące z pewnością spowodują zaczerwienienia, podrażnienia lub uczulenie w przyszłości.

Po wyjęciu wypełnienia kasku, myjemy go tak samo jak na zewnątrz – mokrą ściereczką i wodą z mydłem.

Szybkę kasku warto sobie dokładnie obejrzeć – może używacie jej już kilka sezonów i warto ją wymienić. Szybki niszczą się najlatwiej, są w ruchu, przesuwane z góry na dół, rysują się.

Strój – tekstylia
Czy można prać tekstylny strój, czy kombinezon motocyklowy? Każdy strój motocyklowy, bez względu na to, czy skórzany czy tekstylny, wymaga konserwacji. Większość dostępnych na rynku środków piorących nie nadaje się do czyszczenia strojów motocyklowych, niektóre z nich mogą nawet przyczynić się do powstawania znacznych uszkodzeń, zwłaszcza jeśli wypraliśmy w nich materiały wodoszczelne, oddychające membrany, stroje z GoreTexem.

Przy konserwacji bierzemy pod uwagę takie czynniki jak temperatura, w której wolno prać dany materiał i substancje, jakich wolno używać.

Jeszcze więcej o pielęgnacji stroju motocyklowego dowiesz się tu.

W ofertach sklepów motocyklowych są preparaty dedykowane skórze, skórze hydrofobowej, rękawicom, butom. Dzięki nim „skóry” są gładkie i nie musimy się także martwić tym, że w porowatej strukturze materiału zgromadzi się woda. Na rynku znajdziemy też produkty przeznaczone do czyszczenia ubrań uszytych z tkanin technicznych, oddychających, zapewniających zabezpieczenie tkaniny w każdym momencie.

Zanim przystąpisz do działania, usuń z kombinezonu wszystkie ochraniacze, łącznie z protektorem pleców – są zrobione z materiałów, które nie powinny w żadnym razie mieć do czynienia z wodą czy bębnem pralki.

Większość membran (GoreTex, COOLMAX, etc.) nie przetrwa prania w Twojej pralce, nawet jeśli będzie to cykl do tkanin delikatnych. Materiały z membranami pierzemy ręcznie, tak, jak zaleca producent na wszytej metce. Nie wolno ich również szuszyć w automatycznych suszarkach i wyżymać.

O specyfiki do prania takiej odzieży możesz zapytać w sklepie ze sprzętem outdoorowym – tam sprzedawane są np. kurtki z GoreTexem, więc sprzedawca będzie wiedział, jak Ci doradzić.

Nieprzestrzeganie tych zasad grozi tym, że materiały stracą swoje właściwości, a tego stanu nie da się odwrócić.

Po praniu rozwieś kurtkę i spodnie nad wanną, niech ociekną z wody. Podpinki możesz suszyć dwojako – metodą naszych babć i matek, które rozkładały delikatne swetry na rozciągniętych na podłodze ręcznikach (aby uniknąć wszelkich deformacji), albo rozwieszone na wieszakach tak, żeby w żaden sposób nie były ugniatane). Zanim wszystko odwiesisz do szafy, upewnij się, że na pewno jest suche.

Niektórzy specjaliści doradzają, żeby rękawy i nogawki spodni podsuszyć lekko suszarką do włosów. Myślę, że można to zrobić, ale ostrożnie.

Na zamki błyskawiczne nałóż trochę silikonu, wetrzyj placami a potem kilka razy zapnij i rozepnij kurtkę.

Strój – skóra
Jak wyczyścić kskórzany kombinezon motocyklowy? Stroje wykonane ze skóry wymagają regularnego czyszczenia i konserwowania kilka razy do roku, nie tylko przed zamknięciem sezonu.

Gładką skórę czyścimy miękką szczoteczką lub szmatką. Jeśli na ubraniu są widoczne zbarudzenia, usuwamy je wodą z mydłem lub prepratami do czyszczenia skóry.

Regularne konserwowanie moto stroju pozwoli utrzymać go w dobrej kondycji przez lata. Skóra nigdy nie powinna suszyć się na słońcu lub w pobliżu źródeł ciepła.

Kiedy Twój strój jest już suchy, włóż go do specjalnego pokrowca – dzięki temu pory skóry będą zmnieszone, co nie pozwoli na wnikanie w nią kurzu czy osadów z powietrza.

Przechowuj strój w suchym miejscu, w stałej temperaturze.

Podpinki
Czy podpinki kombinezonyu motocyklowego można prać w pralce?
Można je wyprać zarówno ręcznie, jak i w pralce, ale przy użyciu programu dla tkanin delikatnych. Nie wirujmy ich za mocno, nie suszmy w suszarce. I nie czyścimy ich chemicznie.

Rękawice i buty
Jak czyścić buty motocyklowe?
Buty czyścimy pod niedużym strumieniem wody, używając szczoteczki lub szmatki. Jak wyschną, nakładamy pastę i wcieramy tak samo, jak przy zwykłych butach.

Jak czyścić rękawice motocyklowe?
Rękawice – tekstylne, pierzemy w pralce (program do tkanin delikatnych, bez wirowania). Rękawice z skóry – myjemy ręcznie, delikatnie, ciepłą wodą. Suszymy w sposób naturalny, bez źródeł ciepła.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze