Karolina Chojnacka

Wyższa cena polisy OC po otrzymaniu mandatu? Kierowca zapłaci nawet kilka razy więcej

Jeśli plany rządu wejdą w życie, to niedługo nałożenie na kierowcę mandatów i punktów karnych będzie miało znaczny wpływ na cenę przyszłej polisy OC.

Składka OC zależy od wielu czynników, które weryfikowane są w odniesieniu do konkretnego kierowcy. Jeżeli zatem twój sąsiad zapłacił niewielką składkę, nie oznacza to, że i ty zapłacisz równie mało. Przy wyliczaniu składki OC uwzględniane są między innymi  takie czynniki jak:

  • rocznik pojazdu,
  • pojemność silnika auta,
  • wiek kierowcy,
  • rok wydania prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania.

Ale wkrótce może ulec to zmianie.

Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który niedawno został złożony w Sejmie, przewiduje nie tylko podniesienie kwot mandatów dla łamiących prawo kierowców, ale także udostępnienie ubezpieczycielom danych dotyczących nałożonych mandatów, punktów karnych i złamanych przepisów.

Wyższa cena polisy OC po otrzymaniu mandatu – co to oznacza dla kierowców?

Projekt nowelizacji przepisów zakłada umożliwienie ubezpieczycielom dostępu do danych dotyczących mandatów i punktów karnych, gromadzonych w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dane przekazywać będzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Zmiana teoretycznie powinna sprawić, że towarzystwa ubezpieczeniowe będą mogły lepiej oszacować ryzyko, jakie wiąże się z polisą OC. Praktycznie, łamiący przepisy kierowcy po zakończeniu okresu ubezpieczenia za kolejny rok zapłacą więcej. A kierowcy poruszający się po drogach przepisowo, będą mogli liczyć na atrakcyjniejsze stawki.

Wyższa cena polisy OC po otrzymaniu mandatu – o ile?

O ile więcej zapłacą łamiący przepisy kierowcy? Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to ubezpieczyciel sam zdecyduje, jak potraktuje udostępnione dane. Ale z analiz ekspertów wynika, że nowy system będzie mógł w znacznym stopniu wpływać na cenę polisy OC. Różnica może wynosić kilkadziesiąt, a nawet więcej niż sto procent, czyli z kilkaset złotych.

Wyższa cena polisy OC po otrzymaniu mandatu – od kiedy?

Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przewiduje wejście zmian w życie 1 grudnia 2021 roku. Od tej daty jest jednak kilka wyjątków i jeden z nich stanowi regulacja o udostępnianiu danych dotyczących mandatów. Ten fragment nowelizacji ma „wejść w życie z dniem wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wprowadzenie, przekazywanie, gromadzenie i udostępnianie danych”, a datę określi komunikat ministra odpowiedzialnego za cyfryzację.

Czyli w praktyce, ta data może być znaczniej bardziej odległa niż wejście w życie pozostałych zmienianych przepisów.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze