Czy można uniknąć kary za brak OC?

Zapomniało Ci się wykupić nowego OC po wygaśnięciu polisy poprzedniego właściciela auta? A może jeździło się kilka lat bez OC, a teraz strasz Cię obleciał przy rosnącej skuteczności „wirtualnego policjanta” UFG i zastanawiasz się, co teraz zrobić? Sprawdź, czy można uniknąć kary za brak OC.

Od kilku lat działa w Polsce System Wykrywania Nieubezpieczonych Pojazdów zwany „wirtualnym policjantem”. Wyszukuje on samodzielnie przerwy w ubezpieczeniu zarejestrowanych samochodów, uniezależniając Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) od efektów kontroli Policji. Jego wzrastająca skuteczność może wywołać popłoch wśród kierowców, którzy od dawna nie płacili OC, licząc, że nie zostaną zatrzymani przez policję do kontroli.

Nie zawsze jednak brak OC jest wynikiem celowego działania. Niekiedy to efekt zwykłego roztargnienia, wynikającego z faktu, że polisa OC, o ile jej nie wypowiesz, przedłuża się zazwyczaj automatycznie na kolejny rok. Nie zawsze tak jednak jest.

Kiedy OC nie przedłuży się automatycznie?
Od zasady automatycznego przedłużenia OC są następujące wyjątki:

  • jeżeli kupujesz używane auto i korzystasz z OC poprzedniego właściciela, musisz pamiętać, że nie ulegnie ono automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok,
  • Twoja polisa nie zostanie przedłużona także wtedy, kiedy nie zapłaciłeś drugiej lub kolejnej raty za poprzednie ubezpieczenie,
  • przedłużane nie jest także ubezpieczenie krótkoterminowe.

Jeśli jesteś w którejś z tych sytuacji i zapomnisz o wykupieniu nowego OC, UFG będzie mogło nałożyć na Ciebie karę. Stanie się tak, nawet jeśli przerwa w ubezpieczeniu wynosiła zaledwie jeden dzień. Co zatem zrobić, jeżeli zagapimy się i przez kilka dni nie będziemy mieć ważnego OC? Pozostaje jak najszybsze udanie się do ubezpieczyciela i wykupienie polisy, a następnie liczenie na to, że UFG nie dostrzeże tej przerwy. Pamiętaj, że niedozwolone jest wykupywanie polisy ze wsteczną datą.

Czy da się umorzyć karę za brak OC?
Co jednak zrobić, kiedy już otrzymamy wezwanie do zapłaty kary za brak OC?

Zasadniczo po otrzymaniu od UFG takiego wezwania, pozostaje Ci jedynie sięgnięcie po portfel i wyjęcie potrzebnej gotówki (chyba że wezwanie otrzymałeś omyłkowo – wtedy jak najszybciej złóż odwołanie, okazując UFG dokumenty potwierdzające ciągłość Twojego OC).

W niektórych sytuacjach z pomocą może Ci jednak przyjść art. 94 ustawy
o ubezpieczeniach obowiązkowych: „w uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie”.

Jeżeli zatem Twoja sytuacja życiowa rzeczywiście uniemożliwia zapłatę w tym momencie kary za brak OC, warto spróbować wystąpić do UFG z wnioskiem o umorzenie w całości lub w części należnej zapłaty podkreśla Nina Kuczyńska z porównywarki OC i AC Ubea.pl.

Osoby, które myślą nad tym, jak przechytrzyć UFG i nie wykupywać OC, powinny jednak pamiętać, że ceny polis czy kar za ich brak są jeszcze niczym w porównaniu z wielkością ewentualnej sumy, którą kierowca w ramach regresu będzie musiał zapłacić UFG, jeżeli spowoduje wypadek bez ważnego OC.

Wykupywanie obowiązkowego ubezpieczenia jest więc nie tylko przejawem odpowiedzialności kierowcy, ale i dowodem dbania o swoje finanse. Zwłaszcza jeżeli przed zakupieniem polisy poświęcisz chwilę i sprawdzisz, kto oferuje Ci najtańsze OC.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Bardzo nam miło, polecamy się! 🙂

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Bardzo nam miło, polecamy się. 🙂

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Masę czasu zaoszczędziłem, bo już chciałem pisać sam odwołanie, ale mi przeszło, bo na co dzień pracuję w Niemczech i zapomniałem o ubezpieczeniu. Wracam na wakacje a tu kara na prawie 5 tysi. Chciałem się odwołać, szukam jak, każdy pisze co innego, na telelini UFG nie mówią nic, nie idzie się połapać, to napisałem do tych z garda365.pl, tam mi pani wytłumaczyła.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Możliwe jest odwoływanie się od nałożonej przez UFG kary albo ubieganie o jej umorzenie, jednak jest to wielopłaszczyznowa sprawa. Jeżeli ktoś szuka pomocy, może się z nami skontaktować przez stosowny formularz dostępny na stronie https://garda365.pl . Fachowym okiem przeanalizujemy sytuację i postaramy się podpowiedzieć najlepsze rozwiązanie.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Zwykli złodzieje bić więcej. Człowiek dostaje marny ochłap a oni będą zabierać nawet do ostatniego grosza.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

W tym kraju żeruje się na uczciwych ludziach, a ci co kombinują i robią machloje zawsze spadną na cztery łapy. W tym kraju tak jest z wszystkim. Dla mnie głupota żeby dawać takie wysokie kary , na pewno dałoby się to rozwiązać w inny sposób. Dziś są takie czasy gdzie ludzie żyją szybko i przeoczyć termin zapłaty OC to chwila tylko że nikogo to nie interesuje, a sytuacją Małgorzaty to już zupełnie nonsens. Ja zawsze notowałam wszystko w kalendarzu, choć bywają dni że przez tydzień do niego nie zaglądam więc chyba czas pomyśleć o „przypominaczu” 🙂 na telefon, przeglądałam internet i jest wiele fajnych programów organizerów na telefon, ostatnio natknęłam się na serwis https://imoto.zone/ mają opcję przypominania kierowcy na przykład o konieczności odnowienia polisy, zbliżającej się dacie kolejnego badania technicznego czy nawet o okresowej wymianie oleju. Trzeba sobie jakoś radzić w tym kraju 🙂

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Na pewno nie ma co liczyć na wyrozumiałość UFG bez względu na okoliczności. Zanim się cokolwiek zrobi warto jednak zapytać na jo_2@o2.pl.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

To ze wspolwlasciciel auta wziol na siebie obowiązek opłacania OC co mam na pismie.,ale niestety zmarl,i okazało się ze nie oplacil i powstala przerwa w OC,to mi przysłali do zaplaty 3700zl,odwolywalam się,ale po rozpatrzniu mojego wniosku nic to nie dalo.I tak wymagają 3700,bez względu na okoliczności.Ciekawe jak ktoś ciezko zachoruje i niezaplaci?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

złodzieje

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

to szukanie jak wyciągnąć pieniadze od ludzi biednych i nieśwaidomych. Odwołania i prośby o cokolwiek nie mają sensu, to maszynka do zarabiania na z reguły starych pojazdach, bo niewielu stać na nowy samochód.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Czy można uniknąć kary? Wszystko można, trzeba tylko dobrze poszukać i popytać.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Lola jak cos wiesz to daj cynk.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze