Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie OC?

Wzrost składek na ubezpieczenie OC nawet o 58 proc. spowodował, że kierowcy poszukują najtańszej polisy. Dowiedz, się, jak obniżyć wysokość składki i nie przepłacać za ubezpieczenie.

Zeszłoroczne podwyżki ubezpieczenia OC wywołały wśród kierowców szok. Osoby, które do tej pory płaciły składki na poziomie 300-400 zł, zmuszone były opłacić polisę w wysokości wynoszącej niemal 1000 zł. Nic więc dziwnego, że kierowcy szukają oszczędności. Oto kilka sposobów, dzięki którym można obniżyć wysokość składki OC.

Czynniki wpływające na wysokość składki OC
Składka OC zależy od wielu czynników, które weryfikowane są w odniesieniu do konkretnego kierowcy. Jeżeli zatem twój sąsiad zapłacił niewielką składkę np. w Warcie, nie oznacza to, że i ty zapłacisz równie mało. Może się bowiem okazać, że to AXA zaproponuje najkorzystniejszą cenę.

Przy wyliczaniu składki OC uwzględniane są m.in. takie czynniki jak:

  • rocznik pojazdu,
  • pojemność silnika auta,
  • wiek kierowcy,
  • rok wydania prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania.

Ponadto uwzględniane są zniżki za bezszkodową jazdę.

Porównaj oferty różnych ubezpieczycieli
Wielu kierowców popełnia błąd, decydując się na wykupienie przypadkowej oferty ubezpieczenia OC. Wówczas ryzyko przepłacania za polisę jest bardzo duże. Biorąc bowiem pod uwagę fakt, że zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo, podobnie jak jego maksymalne sumy gwarancyjne, można wybrać najtańszą polisę. A to wszystko bez obaw o ograniczony zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Mając to na uwadze i chcąc obniżyć wysokość składki OC, zasadne jest porównanie ofert poszczególnych ubezpieczycieli. Dokonując kwotacji, mogą kierować się innymi czynnikami wpływającymi na ryzyko ubezpieczeniowe. W efekcie zaproponowane składki mogą różnić się od oferty konkurencyjnych ubezpieczycieli. Jak pokazują przykładowe kalkulacje, różnice między najdroższym a najtańszym ubezpieczeniem może wynieść co najmniej kilkaset złotych.

Wykup ubezpieczenie w pakiecie z innymi polisami
Ubezpieczyciele są skłonni zaproponować dodatkowe zniżki w przypadku wykupienia pakietu polis. Decydując się na ubezpieczenie OC i AC, można uzyskać kilkuprocentowy rabat. Co prawda oszczędność nie jest duża, niemniej jednak w zamian można liczyć na pełną ochronę ubezpieczeniową od wielu zdarzeń.

Wykup ubezpieczenie jako współwłaściciel
Z takiej metody na obniżenie składki OC korzystają przede wszystkim osoby, które w swojej historii ubezpieczeniowej nie mają żadnych zniżek za bezszkodową jazdę lub posiadają zwyżki. Oznacza to wysoką składkę obowiązkowej polisy. Natomiast uczynienie współwłaścicielem auta osobę mającą zniżki sprawia, że ubezpieczenie OC jest znacznie tańsze – w większości przypadków zniżki / zwyżki równoważą się, co pozwala obniżyć wysokość składki nawet o 40 proc.

Wykup polisę przez internet i skorzystaj z kodów rabatowych
Chcąc obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej, polisę OC warto wykupić przez internet. Wielu ubezpieczycieli oferuje niewielkie zniżki (5-10 proc.) za złożenie wniosku online. Co więcej, korzystając z oferty serwisu AleRabat.com, można uzyskać dodatkowe rabaty na ubezpieczenie w AXA Direct. Wystarczy pobrać odpowiedni kod i podać go przy wykupywaniu polisy online – dzięki temu można obniżyć wysokość składki nawet do kilkunastu procent lub skorzystać z innych bonusów.

Nie ryzykuj brakiem OC
Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, polisa OC jest obligatoryjna dla wszystkich kierowców będących właścicielami zarejestrowanych samochodów. Brak ważnego ubezpieczenia oznacza kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Bazowa stawka ustalana jest w oparciu o minimalne miesięczne wynagrodzenie (2000 zł brutto w 2017 roku). To, ile faktycznie wyniesie kara zależy od rodzaju samochodu oraz od przerwy w opłacaniu składki.

Gradacja opłaty zależna jest od okresu przerwania ciągłości ubezpieczeniowej i wynosi:

  • 20% pełnej opłaty karnej – w przypadku braku polisy przez max. 3 dni
  • 50% pełnej opłaty karnej – w przypadku braku polisy przez 4-14 dni
  • 100% opłaty karnej – w przypadku braku ubezpieczenia powyżej 14 dni.

Nie chcąc narażać się na bardzo wysokie koszty dodatkowe, należy koniecznie wykupić ubezpieczenie OC. Wystarczy wybrać najtańszą spośród dostępnych ofert, by zapewnić sobie ochronę ubezpieczeniową na odpowiednim poziomie.

Najnowsze

Skoda Karoq – pierwsze zdjęcia

Na krótko przed światową premierą, czeski producent samochodów publikuje pierwsze zdjęcia nowego, kompaktowego SUV-a marki.

Przednia część Škody Karoq – a dokładnie atrapa chłodnicy, pokryta jest chromowanym wykończeniem i ma pionowe podwójne listwy. Przednie światła wykonane są w całości w technologii LED, która została wykorzystana również przy lampach tylnych. Światła tylne tworzą typowy dla Škody kształt litery „C”.

Dużym atutem samochodu jest bagażnik, który ma pojemność 521 l – wzrasta ona do 1630 l po złożeniu tylnych siedzeń. W połączeniu z opcjonalnymi tylnymi siedzeniami VarioFlex, przestrzeń bagażnika jest zmienna i może pomieścić od 479 do 588 l.

System VarioFlex składa się z trzech oddzielnych siedzeń tylnych, które można regulować w zależności od indywidualnych potrzeb, na przykład zmieniając SUV-a w Vana, o maksymalnej ładowności 1810 l.

Wnętrze ma deskę rozdzielczą podzieloną na wysoką górną i wąską dolną część. Cztery duże otwory wentylacyjne ustawione są pionowo, a dwa środkowe umieszczone są z dwóch stron ekranu.

Škoda Karoq będzie świętować swoją światową premierę 18 maja w Sztokholmie.

Najnowsze

Otwarcie muzeum Mazdy w Niemczech

Frey’s Mazda Classic Car Museum przedstawia niemal 100 lat historii Mazdy oraz zawiera wystawę 45 klasycznych samochodów sprzedawanych w Europie oraz modeli dostępnych tylko w innych zakątkach świata.

To projekt lokalnego dealera Mazdy, salonu Auto Frey, zrealizowany przy wsparciu Mazda Niemcy. W muzeum, które mieści się w odnowionej zajezdni tramwajowej z 1897 roku, znajdują się również: rozległy teren do organizacji imprez, restauracje i sklep z pamiątkami.

„Imponujące, pierwsze poza Japonią, muzeum Mazdy to urzeczywistnienie marzeń rodziny Freyów, która zawsze pragnęła zaprezentować opinii publicznej swoją unikalną kolekcję klasycznych Mazd z całego świata” – skomentował wiceprezes Mazda Motor Corporation Akira Marumoto.

Na wystawie znalazły się między innymi modele Mazda Cosmo Sport z 1967 r., Mazda Luce RX87 z 1969 r. i Mazda RX-7 z 1992 r. – najlepiej sprzedający się model z silnikiem rotacyjnym w historii – które stanowią dowód na to, że Mazda od dawna łączy innowacyjne technologie z pięknym wzornictwem w imię radości z jazdy. Wśród innych perełek warto wymienić Mazdę R360 z 1960 r. – pierwszy samochód osobowy firmy, który trafił do masowej produkcji, Mazdę K360 z 1962 r. – lekką trójkołową ciężarówkę, Mazdę Familia 1000 coupé z 1966 r., Mazdę 616 z 1973 r. – pierwszy model oficjalnie sprzedawany w Niemczech i Mazdę AZ-1 – niezapomniany lekki samochód sportowy z 1992 r.

Ekspozycja będzie się zmieniać. Na wystawie pojawią się kolejne klejnoty z liczącej ponad 120 pojazdów kolekcji rodziny Freyów. Założyciele muzeum mają również nadzieję, że stanie się ono miejscem spotkań klubów Mazd i wielbicieli innych klasycznych samochodów. Auto Frey jest dealerem Mazdy od 1978 r. Obecnie prowadzi trzy salony w regionie Augsburga.

Najnowsze

Biuletyn „Kobiety w Motorsporcie” PZM nr 13 już do pobrania!

Majówka, długie weekendy, coraz cieplejsze dni - czyż można sobie wyobrazić przyjemniejszą perspektywę? Przed nami mnóstwo zawodów, w których z pewnością zobaczymy również kobiety. To na nich, tradycyjnie, koncentrujemy uwagę w najnowszym Biuletynie.

Chcemy się dzielić sukcesami zawodniczek, ale i trudami czy nawet porażkami. Taki jest sport – raz ciężka praca i treningi dają najlepsze rezultaty, innym razem trzeba się liczyć z kontuzjami lub miejscem na końcu stawki. Ale warto próbować!

O motoryzacyjnej pasji kobiet dzilimy się w Biuletynie Pozlskiego Związku Motorowego „Kobiety w Motorsporcie” nr 13.
{{ download(195) }}

 

Najnowsze

Nie używasz okularów słonecznych? Gorzej widzisz w nocy

Wiosna to czas, kiedy kierowcy są szczególnie narażeni na oślepiające działanie promieni słonecznych. Najlepiej ochronią nas przed nimi właściwie dobrane okulary przeciwsłoneczne. Badania wykazały, że używanie takich okularów nie tylko zwiększa bezpieczeństwo w ciągu dnia, ale ma także wpływ na jazdę w nocy.

Osoby, które nie chronią oczu w ciągu dnia mogą gorzej widzieć nocą*.

Większość z nas zdaje sobie sprawę z zagrożenia na drodze, jakie może powstać w momencie nagłego oślepienia kierowcy. Każdy prowadzący pojazd powinien więc zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne. Okazuje się, że ich używanie w ciągu dnia zapewnia nie tylko większy komfort jazdy i ochronę wzroku, lecz także wpływa na szybkość adaptacji oczu do widzenia nocą. Nadmierna ekspozycja na promienie słońca może bowiem wydłużyć czas, w którym nasze oczy dostosowują się do widzenia w ciemności. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie należy nosić okularów przeciwsłonecznych podczas jazdy nocnej. Może wydawać się, że zapobiega to oślepieniu przez reflektory samochodów jadących z naprzeciwka, mimo to ciemne szkła utrudniają dobre widzenie w warunkach braku światła dziennego.

Dobór szkieł powinien być przemyślany. Nie każde okulary przeciwsłoneczne sprawdzą się podczas jazdy samochodem. Przy ich wyborze lepiej nie kierować się wyłącznie modą, lecz szukać modeli, które zapewnią nam ochronę przed słońcem i odpowiednie pole widzenia – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Kierowcy powinni zaopatrzyć się w soczewki z filtrem polaryzacyjnym, który odbija światło, dodatkowo chroniąc oczy przed promieniowaniem UV. Warto także zwrócić uwagę na kształt oprawek, które nie mogą być nadmiernie rozbudowane, by nie zmniejszać naszego pola widzenia.

Równie ważne jest to, by wybrać okulary o odpowiednim kolorze szkieł. Do prowadzenia samochodu najlepsze są okulary ze szkłami w odcieniach brązu lub szarości. Nie sprawdzą się za to soczewki zbyt ciemne, które w nadmiernym stopniu blokują dostęp światła do naszych oczu i utrudniają widzenie. Złym pomysłem jest również używanie podczas jazdy okularów z różowymi szkłami, które mogą zniekształcać nasze postrzeganie barw, a co za tym idzie – powodować trudności w odczytywaniu znaków drogowych czy dostrzeganiu zagrożeń na drodze – radzi nasz ekspert.

* Amerykańskie Towarzystwo Optometrii (AOA)

Najnowsze