Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie OC?

Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie OC?

15 maja 2017
13
Wzrost składek na ubezpieczenie OC nawet o 58 proc. spowodował, że kierowcy poszukują najtańszej polisy. Dowiedz, się, jak obniżyć wysokość składki i nie przepłacać za ubezpieczenie.
Loading module...

Zeszłoroczne podwyżki ubezpieczenia OC wywołały wśród kierowców szok. Osoby, które do tej pory płaciły składki na poziomie 300-400 zł, zmuszone były opłacić polisę w wysokości wynoszącej niemal 1000 zł. Nic więc dziwnego, że kierowcy szukają oszczędności. Oto kilka sposobów, dzięki którym można obniżyć wysokość składki OC.

Czynniki wpływające na wysokość składki OC
Składka OC zależy od wielu czynników, które weryfikowane są w odniesieniu do konkretnego kierowcy. Jeżeli zatem twój sąsiad zapłacił niewielką składkę np. w Warcie, nie oznacza to, że i ty zapłacisz równie mało. Może się bowiem okazać, że to AXA zaproponuje najkorzystniejszą cenę.

Przy wyliczaniu składki OC uwzględniane są m.in. takie czynniki jak:

  • rocznik pojazdu,
  • pojemność silnika auta,
  • wiek kierowcy,
  • rok wydania prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania.

Ponadto uwzględniane są zniżki za bezszkodową jazdę.

Porównaj oferty różnych ubezpieczycieli
Wielu kierowców popełnia błąd, decydując się na wykupienie przypadkowej oferty ubezpieczenia OC. Wówczas ryzyko przepłacania za polisę jest bardzo duże. Biorąc bowiem pod uwagę fakt, że zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo, podobnie jak jego maksymalne sumy gwarancyjne, można wybrać najtańszą polisę. A to wszystko bez obaw o ograniczony zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Mając to na uwadze i chcąc obniżyć wysokość składki OC, zasadne jest porównanie ofert poszczególnych ubezpieczycieli. Dokonując kwotacji, mogą kierować się innymi czynnikami wpływającymi na ryzyko ubezpieczeniowe. W efekcie zaproponowane składki mogą różnić się od oferty konkurencyjnych ubezpieczycieli. Jak pokazują przykładowe kalkulacje, różnice między najdroższym a najtańszym ubezpieczeniem może wynieść co najmniej kilkaset złotych.

Wykup ubezpieczenie w pakiecie z innymi polisami
Ubezpieczyciele są skłonni zaproponować dodatkowe zniżki w przypadku wykupienia pakietu polis. Decydując się na ubezpieczenie OC i AC, można uzyskać kilkuprocentowy rabat. Co prawda oszczędność nie jest duża, niemniej jednak w zamian można liczyć na pełną ochronę ubezpieczeniową od wielu zdarzeń.

Wykup ubezpieczenie jako współwłaściciel
Z takiej metody na obniżenie składki OC korzystają przede wszystkim osoby, które w swojej historii ubezpieczeniowej nie mają żadnych zniżek za bezszkodową jazdę lub posiadają zwyżki. Oznacza to wysoką składkę obowiązkowej polisy. Natomiast uczynienie współwłaścicielem auta osobę mającą zniżki sprawia, że ubezpieczenie OC jest znacznie tańsze – w większości przypadków zniżki / zwyżki równoważą się, co pozwala obniżyć wysokość składki nawet o 40 proc.

Wykup polisę przez internet i skorzystaj z kodów rabatowych
Chcąc obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej, polisę OC warto wykupić przez internet. Wielu ubezpieczycieli oferuje niewielkie zniżki (5-10 proc.) za złożenie wniosku online. Co więcej, korzystając z oferty serwisu AleRabat.com, można uzyskać dodatkowe rabaty na ubezpieczenie w AXA Direct. Wystarczy pobrać odpowiedni kod i podać go przy wykupywaniu polisy online – dzięki temu można obniżyć wysokość składki nawet do kilkunastu procent lub skorzystać z innych bonusów.

Nie ryzykuj brakiem OC
Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, polisa OC jest obligatoryjna dla wszystkich kierowców będących właścicielami zarejestrowanych samochodów. Brak ważnego ubezpieczenia oznacza kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Bazowa stawka ustalana jest w oparciu o minimalne miesięczne wynagrodzenie (2000 zł brutto w 2017 roku). To, ile faktycznie wyniesie kara zależy od rodzaju samochodu oraz od przerwy w opłacaniu składki.

Gradacja opłaty zależna jest od okresu przerwania ciągłości ubezpieczeniowej i wynosi:

  • 20% pełnej opłaty karnej – w przypadku braku polisy przez max. 3 dni
  • 50% pełnej opłaty karnej – w przypadku braku polisy przez 4-14 dni
  • 100% opłaty karnej – w przypadku braku ubezpieczenia powyżej 14 dni.

Nie chcąc narażać się na bardzo wysokie koszty dodatkowe, należy koniecznie wykupić ubezpieczenie OC. Wystarczy wybrać najtańszą spośród dostępnych ofert, by zapewnić sobie ochronę ubezpieczeniową na odpowiednim poziomie.

Komentarze

Mirek t
15 maja 2017 22:49
bardzo ważne, że dziś można skorzystać z OC sprawcy przy takich zdarzeniach jak wypadek i co ważne - gwarantuje to każda jedna polisa OC zawarta z ubezpieczycielem. Ja korzystałem w Panek z takiej właśnie opcji najęcia za darmo samochodu z OC sprawcy.
Didan
16 maja 2017 08:22
wporzo jest opcja yanosika trochę sie wkurzyłem bo się interfejs apki zmienił na gorsze ale jednak jak zobaczyłem ogertę oc to mi wyszło chyba z 60zł miesięznie gdzie w linku chcieli 1400 od razu
ok_karol > Didan
16 maja 2017 09:00
korzystales z tej opcji , co mozesz o niej powiedziec? ciezko jest dostac to OC?
Didan > ok_karol
16 maja 2017 09:25
na początku było ciężko i mało kierowców dostawało oc ale teraz dodali jeszcze do tego ac i nnw i jest dużo łatwiej wystarczy przejechać 100km
ok_karol > Didan
16 maja 2017 09:28
spoko ? a skad nagkle taka zmiana? czyzby im to nie szlo ? hahaha, czytam wlasnie o Janku i doczytalem ze to jedna wielka sciema, nigdzie nie ma konkretow, podejrzewam ze sam TWÓRCA nie wie o co chodzi
Didan > ok_karol
16 maja 2017 09:42
oh_karol trochę cierpliwości :) każdy interes musi się najpierw rozkręcić, yanosik odpalił swoje oc na początku tego roku, dajmy im czas ;) poza tym ja im ufam, nie zapominajmy, że yanosika przecież przez długi czas policja chciała zdelegalizować, od zawsze stali po stronie kierowców i uważam, że nadal tak jest
ok_karol > Didan
16 maja 2017 10:00
a ja juz bym im nie ufal, tak naprawde nie wiadomo kto za tym stoi ...jakies dziwne manerwy tu sie zadziewaja xD
Didan > ok_karol
16 maja 2017 10:10
no nie musisz stary skoro nie chcesz trochę hajsu zaoszczędzić to Twoja sprawa
Barbra
16 maja 2017 09:40
ja nie wiem jak to możliwe że tyle osób si tym yanosikiem zachwyca przeciez oddają aplikacja dostęp do wszystkich swoich danych naprawdę warto tak zrobić dla tańszego oc?
ok_karol > Barbra
16 maja 2017 10:09
a co maja do tego Twoje dane?
Barbra > ok_karol
16 maja 2017 10:12
no muisz sie zgodzić zeby aplikaja cie śledziła także co z tego ze masz taniej jak wiedza gdzie jezdzisz
kolek
16 maja 2017 10:12
wtf? jakie oc od yanosika ja nic nie wiem :|
bonton > kolek
16 maja 2017 10:33
to sie nazywa yu czyli yanosik i ergo hestia http://samcik.blox.pl/2017/01/Hej-Yu-Zaczelo-sie-Yanosik-i-Ergo-Hestia-taniej.html
kolek > bonton
16 maja 2017 10:56
dziwna jakaś ta propozycja nie podoba mi się. yanosik jako antyradar spoko ale jako ubezpieczalnia to chyba lipa
Muminek > kolek
18 maja 2017 08:59
ja bym sprobowal, nigdy nic nie szkodzi wiec wiesz, a generalnie uwazam, ze wszystkie firmy teraz wchodza z ta telematyka, a ze Yanosik byl jako pierwszy to brawo ONI