Ewa Kania

Na przejściu dla pieszych też można wyprzedzać. Trzeba tylko znać zasady

Kierowcy zwykle dzielą się na tych, którzy uważają, że na przejściu dla pieszych nigdy nie wolno wyprzedzać oraz na tych, którzy nie wiedzą, że coś takiego jest zakazane. Prawda nie leży w tym przypadku po środku, ale jest bardziej skomplikowana niż większość osób uważa.

Spis treści

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – przepisy

Co do zasady wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest zabronione. Mówi o tym art. 26, ust. 3:

Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany

2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu

Podkreślić więc trzeba, że wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest zakazane nie tylko na samych pasach, ale także przed nimi. Ponadto nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymał się przed pasami i przepuszcza pieszego.

Przepisy wydają się jasne, ale wielu kierowców ma problem z właściwą ich interpretacją. Oto dlaczego.

Co to jest manewr wyprzedzania?

Każdy kierowca wie, co to wyprzedzanie, prawda? Ktoś przed nami jedzie wolniej, więc wrzucamy kierunkowskaz, zmieniamy pas, wyjeżdżamy przed niego i zjeżdżamy na swój pas. Jeśli tak patrzycie na wyprzedzanie to… nie macie racji. Zgodnie z przepisami:

Wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.

Wyprzedzać możemy więc inny pojazd także na drodze dwupasmowej. Jeśli on jedzie jednym pasem, a my drugim i poruszamy się szybciej od niego, to przejeżdżając obok go wyprzedzamy. Tymczasem wielokrotnie dochodzi do sytuacji, w której ktoś jechał „swoim pasem i swoim tempem”, które okazało się szybsze od tempa innego kierującego, a potem nie może zrozumieć, dlaczego policjanci twierdzą, że kogoś wyprzedził.

Podobnie sprawy się mają w przypadku omijania innych uczestników ruchu. Jak czytamy w ustawie Prawo o ruchu drogowym:

Omijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody.

Kontrole kierowców przez Pocztę Polską to nie mit. Milionowe kary w tym roku

Ponownie odnieśmy to do sytuacji przejścia dla pieszych i drogi dwupasmowej. Kierowca na prawym pasie zatrzymał się, a ten na lewym nie zrobił niczego. Nie zatrzymał się, ale też w żaden sposób nie manewrował. Jechał swoim pasem. Ale jeśli na sąsiednim inny pojazd już stał, to wtedy jest to omijanie.

Kiedy można wyprzedzać na przejściu dla pieszych?

Mimo tych obostrzeń, przepisy przewidują sytuacje, kiedy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest dozwolone. Chodzi oczywiście o fragment „z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany”.

Oznacza to, że jeśli w danym miejscu znajduje się sygnalizacja świetlna, możemy bez obaw wyprzedzać inne pojazdy (w praktyce dotyczy to tylko ulic wielopasmowych, ponieważ na jednopasmowych, wyprzedzania zakazują zawsze znaki – zwykle linia ciągła). Jest to sytuacja analogiczna do wyprzedzania na skrzyżowaniach – również jest zakazane z wyjątkiem skrzyżowań, gdzie ruch jest kierowany.

Ile wynosi mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych?

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych zagrożone jest mandatem w wysokości 1500 zł (3000 zł w ramach recydywy) plus 15 punktów karnych. Trzeba przy tym pamiętać, że to kara za sam manewr. Jeśli w jego wyniku sprowadzimy zagrożenie na pieszych, policjant może być mniej pobłażliwy, a nawet skierować wniosek o ukaranie nas do sądu.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze