Ewa Kania

Czy można wyprzedzać na autostradzie prawym pasem? Odpowiedź jest prosta, a mandat wysoki

Polacy lubią kłócić się o różne rzeczy w tym także o przepisy ruchu drogowego. Jednym z problemów, który wydaje się być nierozwiązywalny, to kwestia wyprzedzania na autostradzie z prawej strony. Na pytanie czy jest to dozwolone, wielu kierowców odpowiada błędnie. Nawet ci, którzy cytują przy tym przepisy.

Spis treści

Kiedy wolno wyprzedzać prawym pasem? Przepisy

Czy w Polsce dozwolone jest wyprzedzanie innych samochodów prawym pasem? Zdania są co do tego podzielone, ale ogólnie część kierowców mów, że nie wolno, a część że to zależy. Pierwsza grupa nie ma oczywiście racji, a druga często cytuje następujący przepis:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu (…):

1) na jezdni jednokierunkowej;

2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Wywodzą z tego prosty wniosek. W mieście wystarczą dwa pasy ruchu, by można było wyprzedzać z prawej, natomiast poza miastem pasy muszą być przynajmniej trzy. Jeśli też tak uważacie, to wniosek jest tylko jeden – potrzebne są wam porządne korepetycje z przepisów ruchu drogowego.

Czy w terenie niezabudowanym można wyprzedzać prawym pasem?

Większość osób koncentruje się na zapisie o trzech wymaganych pasach w terenie niezabudowanym, a zupełnie pomija wcześniejszy punkt, na temat jezdni jednokierunkowej. Tymczasem większość dróg pozamiejskich, jeśli wyznaczono na nich przynajmniej dwa pasy ruchu w każdym kierunku, ma pośrodku pas zieleni, często z barierami energochłonnymi. W ten sposób tworzy się drogę z dwoma jezdniami jednokierunkowymi. A na jezdniach jednokierunkowych (z wyznaczonymi pasami ruchu) można wyprzedzać z prawej strony.

Pamiętasz, żeby łapać za klamkę, gdy zamkniesz samochód? Tak obronisz się przed złodziejami

Czy można wyprzedzać prawym pasem na autostradzie?

Biorąc pod uwagę to, co napisaliśmy powyżej – odpowiedź jest oczywista. Zarówno na drogach ekspresowych jak i autostradach, jezdnie oddzielone są od siebie. Dlatego bez względu na liczbę pasów ruchu w jednym kierunku, dozwolone jest wyprzedzanie innych pojazdów z prawej strony. Oczywiście poza wyprzedzaniem na autostradzie pasem awaryjnym – co zdarza się niektórym polskim kierowcom.

Gdy więc wykonujemy wyprzedzanie z prawej strony autostrada na to pozwala, ale przy dużych prędkościach musimy zachować szczególną ostrożność.

Wyprzedzanie z prawej strony – kiedy nie wolno tego robić

Teraz już wiemy, kiedy można wyprzedzać z prawej. Jest jednak kilka wyjątków, które trzeba odnotować:

  • pasy ruchu na jezdni nie są wyznaczone;
  • jeśli poza terenem zabudowanym są tylko dwa pasy w każdą stronę, nie oddzielone barierami lub pasem zieleni (jezdnia dwukierunkowa z czterema pasami ruchu);
  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi.

Mandat za wyprzedzanie prawym pasem

Wyprzedzanie pojazdu z niewłaściwej strony wg art. 24 ust. 3–5 jest zagrożone mandatem od 1000 do nawet 2000 złotych. Warto zatem znać przepisy i je stosować w praktyce, aby nie narazić się na taki wydatek.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze