Ewa Kania

Pamiętasz, żeby łapać za klamkę, gdy zamkniesz samochód? Tak obronisz się przed złodziejami

Złodzieje samochodów mają całe multum pomysłów na to, jak ukraść cudzy pojazd. Nie przed wszystkimi metodami da się obronić, ale opisywany sposób jest bardzo prosty i skuteczny.

Kradzież samochodu metodą na zagłuszacz

To jedna z tych historii, która wydarzyła się naprawdę i dobrze pokazuje zasadę działania złodziei. Śląska policja natrafiła jakiś czas temu na oszustów, którzy okradali kierowców korzystających z MOP-ów na autostradzie A1 w okolicach Częstochowy.

Wysłany na miejsce patrol zwrócił uwagę na dwóch mężczyzn siedzących w Hondzie Civic i podejrzanie się zachowujących. W pewnym momencie zaparkował obok nich Volkswagen Passat, którego kierowca wysiadł, by skorzystać z toalety. Podczas jego nieobecności jeden z podejrzanych przesiadł się szybko do Passata i zaczął przeszukiwać jego wnętrze.

Widząc to funkcjonariusze wkroczyli do akcji i zatrzymali na gorącym uczynku 40-latka i 43-latka. Okazało się, że nie była to ich pierwsza kradzież. Przy jednym z nich policjanci znaleźli też marihuanę. Teraz grozi im nawet 10 lat więzienia.

Prędkościomierz nigdy nie pokazuje prawdy. Dlaczego? To dla twojego dobra

Jak bronić się przed metodą kradzieży na zagłuszacz?

Pora wyjaśnić, jak cała akcja była w ogóle możliwa. Złodzieje nie wykorzystali zapominalstwa kierowcy Passata, bo pamiętał on, by zamknąć samochód przyciskiem aktywującym centralny zamek. Tylko nic to nie dało.

Okazało się, że przy złodziejach policjanci odnaleźli urządzenie zakłócające sygnał wysyłany z kluczyków. Właściciel auta był przekonany, że je zamknął, a tymczasem sygnał w ogóle do pojazdu nie dotarł. Samochody potwierdzają zamknięcie drzwi mrugnięciem świateł awaryjnych, ale kto zwraca na to uwagę? Zwykle jest to czynność, którą wykonujemy machinalnie.

Dlatego też warto zawsze patrzeć na reakcję samochodu, gdy wciskamy przycisk centralnego zamka. Czy mignęły światła awaryjne i czy usłyszeliśmy odgłos ryglujących się drzwi? Auta ze składanymi elektrycznie lusterkami zwykle składają je automatycznie, co jest kolejnym znakiem, że pojazd został zamknięty.

Najpewniejszy natomiast sposób, to pociągnięcie za klamkę po tym, jak wcisnęliśmy przycisk na pilocie. Wtedy mamy stuprocentową pewność, że nasze auto i bagaże są bezpieczne. Warto o tym pamiętać, nie tylko w podróży.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze