Karolina Chojnacka

Williams podpisuje kontrakt z Formułą E

Williams Advanced Engineering został wybrany na dostawcę baterii do samochodów Gen3 Formuły E.

Williams Advanced Engineering dostarczał baterie dla Formuły E od samego początku istnienia elektrycznej serii, czyli od 2014 roku. W sezonie 2018-2019 zmieniono jednak dostawcę i kontrakt na baterię dla Spark SRT05e Gen2 Formuła E podpisała z McLaren Applied Technologies.

Przeczytaj też: „And We Go Green” – dokumentalny film o Formule E

Przetarg na nowego dostawcę baterii wygrany przez Williams Advanced Engineering dotyczy samochodów Gen3, które zostaną wprowadzone od sezonu 2022-2023. Kontrakt będzie obowiązywał przez minimum trzy lata. W nowej specyfikacji moc maksymalna wzrośnie z obecnych 250 do 350 kW.

Wyboru dostawcy nowych baterii dla Formuły E dokonała Światowa Rada Sportów Motorowych FIA.

Przeczytaj też: Jak istotne są dane w Formule E?

Zawody Formuły E w sezonie 2019-2020 z powodu pandemii COVID-19 zostały zawieszone 29 lutego. Po pięciu przeprowadzonych wyścigach w klasyfikacji generalnej prowadzi António Félix da Costa z DS Techeetah, przed Mitchem Evansem z Panasonic Jaguar Racing i Alexandrem Simsem z BMW i Andretti Motorsport.

Sezon FE dokończy sześcioma wyścigami na trzech różnych konfiguracjach toru na byłym lotnisku Berlin-Tempelhof. Wszystko rozegra się w terminie 9 dni.

Wyścigi odbędą się w terminach 5-6 sierpnia, 8-9 i 12-13 sierpnia.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Eleganckie maseczki w motoryzacyjnym stylu? Już dziś mogą być twoje!

The Outlierman, twórca ręcznie wytwarzanych luksusowych akcesoriów inspirowanych motoryzacją, otworzył się ponownie, po globalnej kwarantannie wywołanej pandemią COVID-19, wydając kolekcję maseczek, zawierającą najpopularniejsze motoryzacyjne wzory firmy.

Każdy zestaw masek został wykonany ręcznie w 100% z jedwabiu przez włoskich rzemieślników w Como. Maski są dostępne w trzech wzorach –  „Gentleman Driver”, „World Beater” i „Vintage Race”.

Wszystkie, wielowarstwowe maseczki posiadają specjalną kieszonkę, w której można umieści jednorazowy medyczny filtr.

Motoryzacyjne maseczki od The Outlierman są wielofunkcyjne. Gdy minie pandemia koronawirusa i obowiązek noszenia maseczek, z sukcesem posłużą jako elegancka, przyciągająca uwagę innych poszetka.

Eleganckie maseczki w motoryzacyjnym stylu? Już dziś mogą być twoje!

Przeczytaj też: Rękawiczki motocyklowe dla kobiet – precz z nudą!

Założyciel The Outlierman, Andrea Mazzuca, powiedział:

Bardzo się cieszę, że jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby naszych klientów dzięki niemedycznej osłonie twarzy, która pozwala im nadal cieszyć się duchem bycia eleganckim, a jednocześnie korzystać z wygodnego produktu, który obejmuje niektóre z naszych najważniejszych i najpopularniejszych wzorów.

Zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników jest najważniejsze. Nasi wykwalifikowani rzemieślnicy przestrzegają surowych przepisów, by zapewnić sobie i innym maksimum bezpieczeństwa podczas produkcji towarów. Między innymi noszą maseczki, rękawiczki i zachowują zasady dystansu społecznego w warsztacie.

Zestaw trzech maseczek kosztuje 79 €. Zainteresowani motoryzacyjnymi maseczkami, mogą je kupić TUTAJ.

Eleganckie maseczki w motoryzacyjnym stylu? Już dziś mogą być twoje!

Przeczytaj też: Nowe, wentylowane kurtki motocyklowe Ducati – komfort w upalne dni

Najnowsze

Mazovia Cabrio Style 2020 – zobaczcie zdjęcia z otwarcia sezonu!

W ostatnią niedzielę ruszył sezon Mazovia Cabrio Style 2020 najpierw na parkingu PKP Legionowo, a później w ogrodach Pałacu Zegrzyńskiego. Miłośnicy jazdy z otwartym dachem bawili się wspaniale - zobaczcie fotorelację!

W dniu 28 czerwca 2020 r. na terenie najpierw parkingu PKP Legionowo, a później w ogrodach Pałacu Zegrzyńskiego odbyło się długo planowane, wyczekane oraz przekładane z powodu pandemii koronawirusa Otwarcie Sezonu Mazovia Cabrio Style 2020.

Mazovia Cabrio Style 2020 - zobaczcie zdjęcia z otwarcia sezonu!

Było mnóstwo samochodów, wiele pozytywnych emocji, super konkursy, w tym auto otwarcia sezonu, wiele nagród od partnerów Stowarzyszenia oraz bardzo dużo gorąca z nieba. Bo oprócz błękitnego nieba, nic nam dzisiaj nie potrzeba. – powiedziała nam z uśmiechem organizatorka Mazovia Cabrio Style 2020. 

Mazovia Cabrio Style 2020 - zobaczcie zdjęcia z otwarcia sezonu!

Najnowsze

Hyundai Santa Fe – producent ujawnia gamę napędową. Na hybrydę plug in poczekamy do następnego roku

Nowy Santa Fe to pierwszy Hyundai, który trafi w Europie do sprzedaży z nowymi układami napędowymi Smartstream, hybrydowym oraz hybrydowym plug-in.

Hybrydowa wersja nowego Santa Fe została wyposażona w silnik 1.6 T-GDi (turbodoładowany z bezpośrednim wtryskiem benzyny) Smartstream i silnik elektryczny o mocy 44,2 kW, zasilany z akumulatora litowo-polimerowego o pojemności 1,49 kWh. Nowy Santa Fe Hybrid dostępny będzie z napędem na dwa lub cztery koła. Układ hybrydowy ma łączną moc 230 KM i moment obrotowy wynoszący 350 Nm, oferując jednocześnie niski poziom emisji bez uszczerbku dla właściwości jezdnych.

Wersja hybrydowa plug-in, która pojawi się na początku 2021 roku, jest wyposażona w ten sam silnik 1.6 T-GDI Smartstream, który połączono z silnikiem elektrycznym o mocy 66,9 kW, czerpiącym energię z akumulatora litowo-polimerowego o pojemności 13,8 kWh. Ten wariant będzie dostępny z napędem na cztery koła. Całkowita moc wyjściowa wynosi 265 KM, a łączny moment obrotowy osiąga 350 Nm.

Hyundai Santa Fe - producent ujawnia gamę napędową.

Nowy silnik 1.6 T-GDI Smartstream jest również pierwszym silnikiem, który wykorzystuje nową technologię stale zmiennego czasu otwarcia zaworów (CVVD), a także wyposażony jest w niskociśnieniowy układ recyrkulacji spalin (LP EGR) w celu dalszej optymalizacji zużycia paliwa. CVVD reguluje czas otwarcia i zamknięcia zaworu w zależności od warunków jazdy, umożliwiając wzrost wydajności oraz poprawę efektywności paliwowej i emisji.

Alternatywnie klienci będą mogli wybrać nowy 2,2-litrowy silnik Diesla Smartstream, który został zmodernizowany w celu poprawy wydajności i obniżenia zużycia paliwa.

Hyundai Santa Fe - producent ujawnia gamę napędową.

W odróżnieniu od poprzedniej generacji silników, blok nowego silnika składa się z aluminium zamiast żelaza, co prowadzi do zmniejszenia masy o 19,5 kg. Różne części silnika zostały ulepszone, w tym wałek rozrządu, dla zmniejszenia tarcia wewnętrznego i poprawy oszczędności jednostki napędowej. Ponadto silnik został wyposażony w nowy układ wtryskowy generujący ciśnienie 2 200 barów (w porównaniu do układu wtryskowego o wartości 2000 barów w poprzednim silniku), co poprawia osiągi silnika. Czterocylindrowy silnik wytwarza 202 KM i moment obrotowy 440 Nm, który może być przenoszony na dwa lub wszystkie cztery koła.

Hyundai Santa Fe - producent ujawnia gamę napędową.

Wysokowydajny hydrauliczny układ sterowania składa się z opartej na sterowaniu elektrycznej pompy oleju i akumulatora. Oszczędność paliwa jest poprawiona o 3% dzięki zmniejszeniu strat mocy silnika i zwiększonej wydajności hydraulicznej w porównaniu z modelami wyposażonymi w 8-biegowe automatyczne skrzynie biegów. Nowa skrzynia 8DCT zapewnia jednocześnie bardziej sportowe wrażenia z jazdy i poprawia przyspieszenie nawet o 9% w porównaniu z modelami z 6-biegowymi manualnymi skrzyniami biegów.

Najnowsze

Audi Q5 odświeżone. Nowy napęd hybrydowy i lampy OLED

Audi Q5 po zmodyfikowaniu urosło – przede wszystkim dlatego, że jego zderzaki są większe. Dodatkowo wjeżdża na rynek z napędem hybrydowym i nowymi, tylnymi światłami OLED po raz pierwszy w historii tego modelu.

Ośmiokątna osłona chłodnicy Singleframe jest teraz bardziej płaska i wydaje się być szersza. Boczne wloty powietrza są wyższe, a ich strukturę wyznaczają trapezoidalne obramowania. Reflektory diodowe mają nową, wysoko umiejscowioną sygnaturę świateł do jazdy w dzień. Patrząc na pojazd z boku zauważymy, że zarysowana na nowo listwa progowa sprawia, iż model Q5 zdaje się być lżejszy, a prześwit – większy. Z tyłu, nowa jest listwa dekoracyjna między światłami tylnymi oraz dyfuzor ze swą poprzeczną klamrą.

Audi Q5 odświeżone. Nowy napęd hybrydowy i lampy OLED

Obok podstawowej linii stylistycznej dostępne są dwie linie opcjonalne. W ramach linii „Advanced”, pionowe żebra w osłonie chłodnicy Singleframe podobnie jak osłony podwozia pod przednim i tylnym zderzakiem nie są czarne, lecz chromowane na kolor srebrny. Natomiast linia wyposażenia zewnętrznego „S line” charakteryzuje się sportową kratownicą o strukturze plastra miodu w osłonie chłodnicy Singleframe i chromowaną klamrą otaczającą dyfuzor. Dwa z dwunastu dostępnych kolorów lakieru to nowości – zielony District i niebieski Ultra. Na życzenie dostępny jest pakiet optyczny Czerń.

Audi Q5 odświeżone. Nowy napęd hybrydowy i lampy OLED

W odmłodzonym modelu Q5 po raz pierwszy dostępna jest kolejna generacja wydajnych diod organicznych OLED, które emitują homogeniczne światło.Zamawiając swoje Audi Q5 klienci mogą wybierać spośród trzech sygnatur świateł tylnych.

Dla każdej sygnatury stworzono charakterystyczne efekty świetlne na powitanie i pożegnanie, przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu. W trybie „dynamic” systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, światła przełączają się na jeszcze inną sygnaturę. Ponadto światła tylne w technice diod organicznych OLED oferują funkcję rozpoznającą, że zbliża się jakiś obiekt: gdy do stojącego Audi Q5 na odległość krótszą niż dwa metry zbliży się od tyłu inny uczestnik ruchu drogowego, aktywują się wszystkie segmenty diod organicznych OLED. 

Audi Q5 odświeżone. Nowy napęd hybrydowy i lampy OLED

Audi Q5 po zmodyfikowaniu urosło – przede wszystkim dlatego, że jego zderzaki są większe. Ma teraz 4,68 m długości, o 19 mm więcej niż poprzednik. Nie zmieniła się szerokość (bez lusterek bocznych) 1,89 m i wysokość 1,66 m.

Sercem koncepcji obsługi w odmłodzonym Audi Q5 jest nowa jednostka główna: modułowa platforma infotainment trzeciej generacji (MIB 3), mająca dziesięciokrotnie większą moc obliczeniową niż jej poprzedniczka – MIB 2. Odmłodzone Audi Q5 – SUV klasy premium, na początek na rynku europejskim pojawi się w wersji 40 TDI. Jego mocny, dwulitrowy, czterocylindrowy silnik generuje moc 150 kW (204 KM) i moment obrotowy 400 Nm. Aluminiowa skrzynia korbowa waży ok. 20 kg mniej niż w modelu poprzednim, a wał korbowy jest lżejszy o ok. 2,5 kg.

Audi Q5 odświeżone. Nowy napęd hybrydowy i lampy OLED

Będący częścią tego systemu alternator – rozrusznik (RSG) zaopatruje w energię elektryczną 12-woltową sieć pokładową, której elementem jest kompaktowy akumulator litowo-jonowy. Podczas hamowania, alternator – rozrusznik RSG rekuperuje moc i magazynuje ją w akumulatorze. Dzięki systemowi mild-hybrid MHEV, Audi Q5 może żeglować z wyłączonym silnikiem, a system start-stop załącza się już przy prędkości, która spadnie do 22 km/h. Oszczędność w zużyciu wynosi ok. 0,3 l na 100 km. 

Audi Q5 odświeżone. Nowy napęd hybrydowy i lampy OLED

Klienci mają do wyboru cztery możliwości zestrojenia zawieszenia. Alternatywą dla zawieszenia standardowego jest zawieszenie sportowe. Zawieszenie standardowe ze stalowymi sprężynami jest także dostępne z systemem kontroli tłumienia o szerokim zakresie tłumienia: od komfortowego po dynamiczne. Adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne adaptive air suspension, oprócz regulacji tłumienia może także w pięciu stopniach zmieniać wysokość położenia karoserii.

Audi Q5 odświeżone. Nowy napęd hybrydowy i lampy OLED

Standardowo Audi Q5 wyposażone będą w 18-calowe obręcze ze stopów metali lekkich. W ramach linii wyposażeniowych advanced i S line dostępne będą również obręcze 18-calowe. Audi i Audi Sport dostarczają dodatkowo opcjonalne felgi o średnicy 19, 20 i 21 cali.

Audi Q5 odświeżone. Nowy napęd hybrydowy i lampy OLED

W standardzie znajdziemy system ochrony bezpieczeństwa pasażerów Audi pre sense city. Pomaga on uniknąć kolizji z innymi uczestnikami ruchu ulicznego lub zmniejszyć ich skutki. Bezpieczeństwo zwiększają także systemy opcjonalne – asystent skrętu, asystent unikania kolizji i ostrzeżenie przed wysiadaniem. Adaptacyjny asystent jazdy na długich odcinkach może przejąć od kierowcy większość czynności związanych z przyspieszaniem, hamowaniem i utrzymywaniem pojazdu na danym pasie ruchu. Natomiast predyktywny asystent wydajności wspiera kierowcę w prospektywnym stylu jazdy i obniża zużycie paliwa.

Audi Q5 odświeżone. Nowy napęd hybrydowy i lampy OLED

Klienci mogą już zamawiać Audi Q5 – także z pakietem stylistycznym „edition one”. Stylistyka zewnętrzna bazuje tu na linii wyposażenia zewnętrznego S line, uzupełnionej o pakiet optyczny Czerń. Charakterystyczne elementy stylistyczne takie jak czarny emblemat Audi z przodu, z tyłu i na tylnych drzwiach, czarne relingi na dachu, czarne obudowy bocznych lusterek oraz boczne listwy progowe wykonane z karbonu, podkreślają sportowy rodowód tego modelu. Przy wsiadaniu, na jezdnię przy drzwiach rzucany jest obraz czterech pierścieni. Do pakietu wyposażenia należą tu również czerwone zaciski hamulcowe, 19-calowe felgi i sportowe fotele. Dostępne lakiery to obok nowego koloru zielonego District i niebieskiego Ultra, biały Gletscher i czarny Mythos.

Najnowsze