Daria Mikólska

Jak zwiększyć zasięg akumulatorów w samochodzie elektrycznym? Słuchać dobrej muzyki

Badanie przeprowadzone przez brytyjski oddział Kia odpowiada na pytanie, jak zwiększyć zasięg akumulatorów poprzez słuchanie muzyki.

Wielu użytkowników samochodów elektrycznych zastanawia się, jak skutecznie zwiększyć zasięg akumulatorów podczas jazdy. Z przeprowadzonego badania wynika, że trzeba po prostu słuchać odpowiedniej muzyki.

Zasięg akumulatorów jest uzależniony od wielu czynników zewnętrznych, takich jak temperatura otoczenia, wiatr, stan naładowania akumulatorów, styl jazdy kierowcy, używanie odbiorników energii, itd. Nie wszystkie czynniki zależą od nas, ale brytyjski oddział marki Kia wskazał, co możemy zrobić dla polepszenia zasięgów.

Zasięg akumulatorów zależny od muzyki
Kia EV6 podczas testu nagłośnienia

Badanie pod okiem eksperta

Przygotowano specjalne badanie, do którego zaproszono specjalistę z zakresu akustyki i nauki o dźwięku – Duncana Williamsa. Ekspert opracował ankietę, którą marka Kia przekazała do wyselekcjonowanych przez siebie klientów.

Zobacz: 160 km zasięgu w 2 minuty – akumulatory przyszłości z Izraela

Podczas testu posadzono kierowców za kółkiem modelu EV wyposażonego w nagłośnienie składające się z 14 głośników. Każdy z badanych miał do przejechania trasę o długości prawie 30 kilometrów. Każdy z nich jechał po raz pierwszy samochodem elektrycznym. Kierowcy zostali dodatkowo wyposażeni w opaskę, która mierzy ich parametry życiowe, takie jak np. puls. W tym czasie z głośników puszczano utwory – od klasyki aż po nowoczesność.

Zasięg akumulatorów zależny od muzyki
Zestaw głośników w Kia EV6

Beethoven vs The Weeknd

Na playliście odtwarzanej podczas jazdy znalazły się takie utwory, jak IX Symfonia Beethovena, a także piosenki Adele, The Weeknd oraz Kanye West. Okazało się, że najbardziej pozytywny wpływ na zasięg ma muzyka klasyczna. Kierowcy są wtedy bardziej skupieni na jeździe i nie czują potrzeby wciskania gazu w podłogę.

Przeczytaj koniecznie: KIA EV6 – znamy ceny elektryka w Polsce! Za topową wersję trzeba zapłacić ponad 280 tysięcy złotych!

Natomiast w teście najgorzej wypadła piosenka The Weeknd „Blinding Lights”. Podczas odsłuchu i jazdy kierowcy od razu mocniej wciskali pedał gazu, krew w żyłach pulsowała intensywniej i tracili instynkt samozachowawczy.

Wnioski z badania muzyki

Wnioski z badania wydają się oczywiste. Jeśli chcesz osiągnąć maksymalny zasięg akumulatora w samochodzie elektrycznym – uruchom playlistę ze spokojną muzyką. Mocniejsze kawałki warto zostawić sobie na dynamiczną jazdę.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze