Edyta Klim

W co się ubrać na motocykl?

Ubiór motocyklowy przede wszystkim powinien być bezpieczny i wygodny, a dobrze dobrany do charakteru motocykla i motocyklisty/tki - posłuży wiele lat!

Ubiór motocyklowy ma bardzo duży wpływ na satysfakcję z jazdy motocyklem. To, jak czujemy się w nim podczas wiatru, deszczu, zimna, upału – ma wpływ na naszą koncentrację i odbiór wrażeń z jazdy. Dobry zakup odzieży motocyklowej, dostosowany także do stylu jazdy i życia, może dać satysfakcję na wiele lat jego użytkowania.

Podstawowy ubiór na motocykl obejmuje:

 • kask – o zakupie bezpiecznego kasku pisaliśmy tutaj: https://www.motocaina.pl/artykul/jaki-kask-motocyklowy-jest-bezpieczny-15983.html
 • kurtkę z protektorami na kręgosłupie, barkach i łokciach. Należy zwrócić uwagę na ilość jej warstw (najpraktyczniejsze połączenie to: kurtka cienka, wpinana membrana i wpinana podpinka jesienna), wzmocnienia części narażonych na tarcie, odblaskowe panele i system wentylacji.
 • spodnie z protektorami biodrowymi i kolan (wszystkie z certyfikatami CE!). Warto zwrócić uwagę na wygodę w pozycji siedzącej (szwy potrafią uwierać i biodra bywają zbyt ciasne), odblaskowe panele, szerokość nogawek i obecność zamków dołem (gdy planujemy je umieszczać w butach, bądź na zewnątrz). Wielosezonowe spodnie, też mogą się składać z wersji podstawowej i dwóch wpinanych warstw.
 • solidne buty – powinny mieć usztywnione palce, piętę, kostkę, podeszwę antypoślizgową i sztywną (zapobiega zgnieceniu stopy). Im są wyższe, tym lepiej, a dodatkowo można wybrać buty z membraną dla większego komfortu użytkowania w różnych warunkach.
 • rękawice – wzmocnione w miejscach narażonych na przetarcie. Warto zwrócić uwagę na ochronę kości nadgarstka i małego palca. Jakość szwów wewnętrznych i ich ułożenie (najlepiej złapać jakąś rurkę i sprawdzić wygodę w tej pozycji), ilość luzu w rękawicy (dopasowanie powinno być znaczne) i jej elastyczność. Praktyczna bywa gumka doszyta do rękawicy, która zbierze wodę z szybki podczas deszczu.

  Gdy decydujemy się na jeden zestaw odzieży, to warto go dobrać tak, by sprawdził się w każdych warunkach i był wielowarstwowy. Przy dwóch kompletach: letnim i jesiennym, każdy z nich będzie spełniał określone funkcje (chronił przed zimnem, bądź upałem). Latem świetnie sprawdzają się komplety jasne, z panelami wytrzymałej siatki i perforowane rękawice, na które jesienią nie możemy już sobie pozwolić.

  Jeżeli wybrana odzież nie chroni przed deszczem – warto dokupić cienki komplet przeciwdeszczowy, dostosowany do zakładania jako warstwa zewnętrzna (i tak należy go przymierzać). Tu pokusić się można o odblaskowy kolor, gdyż podczas deszczu czy mgły widoczność bywa słaba, albo chociaż odblaskowe dodatki. Istnieją wersje dwuczęściowe (łatwiejsze do szybkiego włożenia) i jednoczęściowe, często z praktyczną saszetką do łatwego składania i przewożenia. Do pełni szczęścia potrzebujemy jeszcze osłony butów i rękawic, o ile nasze nie są wodoodporne.

  Przy wyborze odzieży musimy zdecydować, czy będzie ze skóry czy tekstylna? Skóra jest bardzo wygodna, prawie jak druga skóra motocyklisty, zapewnia doskonałą ochronę przed urazami, tarciem, a jej trwałość jest duża (jak i cena). Ma jednak spore wady – sama w sobie nie jest wodoodporna i długo pozostaje mokra. Choć oddychająca, nie zapewnia wystarczającej wentylacji w upały, ani nie ogrzeje w chłodne dni. Rozwiązaniem tych problemów mogą być impregnaty, membrany, panele wentylacyjne i podpinki, jakie już stosują producenci. Skórzana odzież w wersji kombi (połączone spodnie z kurtką) najlepiej sprawdzi się na torze, a taka o klasycznym kroju na motocykl typu chopper.

  Materiały tekstylne przeszły przez lata sporą ewolucję i znacznie podniosły swoją funkcjonalność. Bywają wodoodporne, oddychające, z windstopperem, wzmacniane kevlarem. Mają wypinane podpinki i wyciągane ochraniacze, stanowią ochronę w każdych warunkach pogodowych. Na tego typu odzież dwuczęściową najczęściej decydują się użytkownicy motocykli turystycznych, enduro i miejskich.

  Przy wyborze odzieży warto wziąć pod uwagę styl motocykla i nasz własny. Wybór wzorów na rynku jest bardzo duży, począwszy materiałów, krojów, po dostępne kolory. Kierując się modą, możemy za sezon czy dwa zostać z praktycznym, acz już niemodnym strojem. Kierując się własnym stylem i praktycznością – wybierzemy strój na lata.

  Najlepszą metodą zakupu jest przymiarka na motocyklu, gdy możemy zobaczyć, jak odzież dostosuje się do nas w tej pozycji, czy nic nie uwiera, czy nie skracają się zbytnio rękawy i nogawki, nie odkrywają plecy, i czy strój daje swobodę ruchów? Zakupy w internecie proponujemy dopiero wtedy, gdy przymierzyliśmy ubiór w sklepie stacjonarnym.

  Zakup kompletnego ubioru może wydawać się sporym wydatkiem, jednak technologie i materiały użyte w ich produkcji, także tanie nie są, a dodatkowo gwarantują bezpieczeństwo i użytkowanie liczone w latach. Choć w obecnych czasach nie zawsze zasada „masz taką jakość, za jaką płacisz” ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, warto więc wcześniej zapoznać się w internecie z opiniami innych użytkowników danego produktu.

  Ostatecznie to, w czym jeździmy na motocyklu zależy tylko od nas. Pod uwagę jednak należy wziąć fakt, że bawełna t-shirta w starciu z asfaltem, zapewnia ochronę tkanek mierzoną w milisekundach…

 • Zostaw komentarz:

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

  Najnowsze

  Najnowsze

  Najnowsze

  Najnowsze

  Najnowsze