Karolina Chojnacka

Voxan Wattman – elektryczny motocykl do bicia rekordu prędkości

Wattman to pierwszy wysokowydajny motocykl elektryczny firmy Voxan, zaprojektowany specjalnie by pobić rekord prędkości.

W lipcu 2021 roku nowy Voxan Wattman spróbuje ustanowić światowy rekord prędkości na pustyni solnej Salar de Uyuni w Boliwii. Maszynę poprowadzi sześciokrotny mistrz świata wyścigów motocyklowych Max Biaggi. By zdobyć rekord, będzie musiał osiągnąć prędkość 330 km/h.

Przeczytaj też: Jessi Combs oficjalnie przyznano rekord Guinnessa prędkości!

Voxan Wattman został zaprojektowany w całości w warsztatach firmy Venturi w Monako, w ścisłej współpracy z Venturi North America i Center for Automotive Research na OSU (Ohio State University, Columbus, USA), który zmontował ogniwo akumulatorowe.

Po miesiącach prac projektowych i symulacji komputerowych oraz licznych testach w tunelu aerodynamicznym Wattman po raz pierwszy pojawił się na torze 12 marca. Niestety program testowy przerwał kryzys wywołany Covid-19. Gdy tylko kwarantanna została zniesiona w Księstwie Monako, zespoły badawczo-rozwojowe w Voxan Motors ponownie uruchomiły program testów motocykla.

W ciągu najbliższych miesięcy będą rozwijać część oprogramowania maszyny, która określi jej czystą wydajność i stabilność termiczną, w celu ułatwienia wzrostu prędkości podczas sesji testowych.

Voxan Wattman – elektryczny motocykl do bicia rekordu prędkości

Voxan Motors jest częścią grupy Venturi, eksperta w dziedzinie mobilności elektrycznej. Venturi współpracuje z globalnym innowatorem telekomunikacyjnym, ROKiT, który jest między innymi także tytułowym partnerem zespołu Formuły E Venturi, ROKiT Venturi Racing. Logo ROKiT będzie także widoczne na nowym Voxan Wattman.

Komentując partnerstwo, założyciel grupy ROKiT, Jonathan Kendrick, powiedział:

Kiedy prezydent Venturi Gildo Pastor pokazał nam Voxana Wattmana i opowiedział o próbie pobicia rekordu prędkości, byliśmy pod wrażeniem jego wizji, ambicji i poświęcenia jego zespołu w tworzeniu zaangażowanej technologii. Posiadanie naszej czerwonej barwy ROKiT na tak wyjątkowym elemencie inżynierii elektrycznej odzwierciedla nasz etos jako grupy firm i jest to prawdziwy zaszczyt. Gildo jest prawdziwym pionierem i cieszymy się, że możemy współpracować z nim i Voxan Motors przy tym, co mamy nadzieję, będzie bardzo udaną i przełomową próbą bicia rekordu prędkości.

Voxan Wattman – elektryczny motocykl do bicia rekordu prędkości

Przeczytaj też: Susie Wolff: To było dla mnie osobiste wyzwanie, aby zostać szefem zespołu

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze